Društvo

PROBLEM LAŽNIH TESTOVA NA GRANICI: VIŠE OSOBA PREVARILO SISTEM I "LEGALNO" UŠLO U NAŠU ZEMLJU

Autor Jovana Raičević Izvor Vijesti

Igrom slova u nazivu testova koji se rade iz uzorka krvi, a koji na albanskom imaju oznaku PCR - kao i test na prisustvo koronavirusa, više osoba proteklih dana prevarilo je sistem i “legalno” ušlo u Crnu Goru, pišu Vijesti.

Izvor: UPRAVA CARINA/MINISTARSTVO FINANSIJA

Postojanje “lažnih” testova, Vijestima su potvrdili i iz Uprave policije. Vijestima je nedavno dostavljen primjerak navodnog PCR testa sa kojim je najmanje jedan strani državljanin iz Albanije ušao u Crnu Goru.

Izvještaj o testiranju urađen je u laboratoriji  u Skadru. Cijena testa je, kako je Vijestima saopšteno, šest eura i na njemu stoji “Proteine C Reaktive”, što je laboratorijski test kojim se mjeri količina proteina koji se zove “C reaktivni protein” u krvi. Na osnovu vrijednosti C reaktivnog proteina može da se procijeni stepen upalnog procesa u organizmu...

I na testu dostavljenom Vijestima, na albanskom jeziku piše da se njime utvrđuje prisustvo neke upale, te da nije test na kovid-19.

Test je, međutim, kako tvrde sagovornici Vijesti, putnicima iz države EUkoji su putovali za Crnu Goru u Albaniji izdat kao PCR test na koronavirus.

Iz Uprave policije Vijestima su u petak potvrdili postojanje “lažnih” testova i saopštili da su u međuvremenu o tome komunicirali sa kolegama iz Albanije.

“Sa slučajevima lažnih PCR testova Sektor granične policije je ranije upoznat (gdje se tzv. CRP nalaz promjenom redosljeda riječi mijenja u PCR) i o tome je obavijestio sve službenike granične policije koji rade na graničnim prelazima. Navedenu informaciju smo dobili od COVID Albania, preko Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore, gdje su nas upozorili o putnicima koji ulaze u našu zemlju preko graničnog prelaza Hani Hotit, sa lažnim PCR (C - reactive protein - CRP) testom suprotno našim propisima”.

Iz Uprave policije ističu da su obavijestili policijske službenike da Ministarstvo zdravlja Albanije zvanično priznaje samo tri laboratorije koje imaju dozvolu da izdaju molekularni PCR test, i to samo iz Tirane.

“Na zajedničkom graničnom prelazu Sukobin-Murićani, kao i na graničnom prelazu Božaj-Hani Hotit, nakon dobijenih podataka od Sektora granične policije o lažnim PCR testovima iz Albanije, upoznata je albanska policija i obaviješteni su da će se odobriti ulazak u Crnu Goru samo sa ispravnim PCR testovima izdatim od akreditovanih zdravstvenih institucija. Albanska policija, od dana obavještavanja o lažnim testovima i uslovima ulaska u Crnu Goru, uglavnom nije dozvoljavala izlaz iz zemlje licima koja imaju nevažeće PCR testove, ali nije zvanično dostavljala podatke Sektoru granične policije o broju oduzetih testova za period kada su ti testovi bili obavezni državljanima Republike Albanije za ulazak u Crnu Goru”.

Neophodna edukacija i više inspektora

Test koji je dostavljen Vijestima jasno ukazuje da nije riječ o PCR koji potvrđuje da osoba nije zaražena koronavirusom, već o CRP urađenom iz krvi.

Prilikom kontrole putnika koji ulaze u Crnu Goru, službenici UP, kako su kazali, svakodnevno sarađuju sa sanitarnim inspektorima.

Dodaju i da se službenici koji vrše granične provjere redovno informišu o svim promjenama koje se tiču uslova za ulazak u Crnu Goru, navode Vijesti.

Na pitanje Vijesti da li je neophodna bolja edukacija zaposlenih na graničnim prelazima - kako bi prepoznali situacije poput ovih sa “lažnim” testovima i spriječili zloupotrebe, iz Uprave policije kazali su da su u pitanju novi poslovi, da su česte promjene pravila, te da nema i dovoljno sanitarnih inspektora...

“U vezi sa pitanjem koje se odnosi na bolju edukaciju službenika koji vrše graničnu kontrolu smatramo da se radi o poslovima koji su potpuno novi, da se pravila i uslovi ulaska mijenjaju gotovo svakodnevno i da se prilikom kontrole mora voditi računa o uslovima rada i zaštite policije na radnom mjestu.

Evidentan je nedovoljan broj sanitarnih inspektora i njihovog prisustva na graničnim prelazima, pa zbog toga i gore pomenutih razloga, obuka granične policije, u poslovima koji nisu u našoj isključivoj nadležnosti mora biti stalna i sprovodi se u skladu sa našim mogućnostima. U tom smislu, granična policija na graničnim prelazima vrši elektronske provjere putnika na izlasku iz Crne Gore, u smislu mogućeg kršenja važećih rješenja o samoizolaciji izdatih od strane sanitarnih inspektora”, saopštili su iz Uprave policije.

Tim provjerama, kako su rekli, u posljednjih deset dana pronađena su tri lica koja su kršila mjere samoizolacije, pišu Vijesti.

“Ali je veća korist postignuta upozorenjem građanima, koji su pod važećim mjerama samoizolacije, da ne smiju prelaziti državnu granicu i da će, ukoliko to urade, biti sankcionisani u skladu sa zakonom”.

Naglašavaju i da očekuju da u narednom periodu bude formirano radno tijelo ili operativni štab za praćenje turističke sezone.

“Kako bi se zajedničkim aktivnostima uskladila postupanja svih službi zaduženih za kontrolu na graničnim prelazima i doprinijelo bržem protoku putnika i saobraćajnih sredstava, uz poštovanje zakonskih propisa i kontrolu mjera u cilju suzbijanja pandemije kovid-19”.

Pitanja u vezi sa “lažnim” testovima upućena su i inspekciji, ali Vijesti nisu dobile odgovor.