EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA I DALJE OZBILJNA

BOROVINIĆ-BOJOVIĆ: OČEKUJE SE PAD BROJA ZARAŽENIH, NISAM ZADOVOLJNA BROJEM PRIJAVLJENIH ZA VAKCINACIJU

Autori Jovana Raičević Nova M

"Epidemioloska situacija u Crnoj Gori i dalje je ozbiljna ali je bolja nego prethodne dvije sedmice što je i očekivano s obzirom na restriktivne mjere", kazala je u razgovoru za Novu M ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojovinić.

Izvor: Vlada Crne Gore/S.Matić

Pad broja zarazenih, dodaje, očekuje se i u narednom periodu. Nije zadovoljna brojem prijavljenih za vakcinaciju ali će, kaže Borovinić Bojović, zdravstvene vlasti učiniti sve da kampanju o vakcinaciji uzdignu na zavidan nivo, navodi Nova M.

Ministarka ističe da su u Crnoj Gori na snazi rigorozne mjere, čije poštovanje je, kaže, i preduslov da daju očekivan rezultat.

"Mogu da saopštim da su rezultati posljednjih dana bolji nego prethodne dvije sedmice, što je očekivano, imajući u vidu da restriktivne mjere, da bi dale rezultate, zahtjevaju određeni vremenski interval, od najmanje 15 dana i očekujemo da će u narednim danima broj dnevno zaraženih imati tendenciju pada. Što se tiče samih mjera, odnosno njihove rigoroznosti, one jesu u ovom trenutku rigorozne i negdje su neki zlatni, srednji standard u odnosu na to kakve mjere mogu da postoje", kazala je Borovinić Bojović za Novu M.

Ona nije zadovoljna zadovoljna brojem prijavljenih za vakcinaciju.

"Kao ljekar uvijek kažem - nije dovoljno, jer bih najviše voljela kada bi se svi prijavili za vakcinaciju. Na osnovu Nacionalne strategije, predviđeno je da bi bilo dobro ako postignemo vakcinaciju 350 hiljada građana, što bi iznosilo 70-75 odsto kolektivnog imuniteta. Ono što je važno jeste da taj kolektivni imunitet ne čine zbirno samo vakcinisani, nego ga čine i oni koji su preležali bolest. Mi ćemo učiniti sve što je u našoj moći da kampanju o vakcinaciji uzdignemo na zavidan nivo i da se što više približimo građanima, u smislu objašnjavanja koliki značaj zaista ima imunizacija", izjavila je Borovinić Bojović za Novu M.

Ministarka je ocijenila da zdravstveni sistem nije pred pucanjem.

"Da li su zdravstveni radnici i ljekari umorni - naravno da jesu! Da li osjećaju hroničan zamor, naravno da osjećaju! Ali, samo činjenica da u Crnoj Gori još uvijek nisu angažovani u radu sa Kovid pacijentima separati, odnosno ljekari drugih specijalnosti, dovoljno govori o tome da sistem nije pred pucanjem. Što se nikšićke bolnice tiče, nedostatka Longacefa nije bilo ni u jednom trenutku. Prijavljivali su nam nedostatke navodne u Domu zdravlja, međutim, dobila sam informaciju da Longacefa imamo dovoljno i u nikšićkom i u svim drugim domovima zdravlja i bolnicama. Što se tiče kiseonične pumpe, broj pacijenata kojima je potreban centralni kiseonik, bio je povećan. Da ne bismo doveli ni u jednom trenutku zdravlje nijednog pacijenta, preventivno se djelovalo", navodi Borovinić Bojović za Novu M.

O predstojećoj ljetnjoj turističkoj sezoni kazala je da je namjera Vlade da omogući uslove za stabilnu i sigurnu turističku sezonu.

"Kada bismo mi mogli da znamo šta će da se dešava, recimo, 26. maja, onda bismo mi bili čudotvorci. Suština je da epidemiološke mjere diktiraju epidemiološki parametri, odnosno aktuelna epidemiološka situacija, koja je veoma dinamičan proces. Ako me pitate šta je naša želja, namjera i tendencija, svakako jeste da mi omogućimo uslove za stabilnu i sigurnu turističku sezonu. I učinićemo sve da takve uslove obezbjedimo. Ali, opet kažem, to će dijelom zavisiti i od samih građana, odnosno od ozbiljnosti kojom će oni shvatiti ove mjere", zaključuje se u saopštenju.