Državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija Marko Perunović kaže, za Radio CG, da je neopravdan strah od ekoloških akcidenata u slučaju eksploatacije nafte u našem podmorju.
Navodi da je italijansko- ruski konzorcijum, Eni Novatek, u ovoj istražnoj fazi primijenio tri najsavremenija sistema zaštite.
Konzorcijum Eni Novatek je prije dva dana počeo je istražno bušenje u crnogorskom podmorju, koje će biti okončano najkasnije u septembru.
Tada će biti poznato i da li su otkrivene količine nafte i gasa dovoljno isplative za eksploataciju. Sam postupak istraživanja izaziva kod dijela javnosti strah od eventualnog izlivanja nafte u Jadransko more.
Državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija Marko Perunović gostujući u “Emisiji za pomorce“ Radija Crne Gore, govorio je i o zaštitnim mjerama koje sprovodi koncesionar i naša zemlja kako bi se na minimum svela mogućnost ekološkog akcidenta, prenosi RTCG
Perunović, koji je inače i ekspert u oblasti istraživanja ugljovodonika, kaže da je italijansko- ruski konzorcijum u ovoj istražnoj fazi primijenio tri najsavremenija sistema zaštite.
“Konstantna kontrola isplačnog fluida, to je prvi nivo odbrane. Blowout preventer, to je zaštitni mehanizam koji se nalazi na vrhu same bušotine, zaštini ventil koji može da izdrži značajno veći pritisak od pritiska koji koji očekujemo u samom ležištu i treća mjera zaštite koja se vrlo rijetko primjenjuje i koja je dosta skupa je tzv.“circulating head”, kazao je Perunović.
Svi eko incidenti prilikom istraživanja i eksploatacije posljedica su disbalansa pritiska unutar depozita nafte i gasa i cijevi za bušenje, pojašnjava Perunović.
Uz već spomenutu konstantnu cirkulaciju fluida koja sprečava nagle promjene pritiska, veoma važan je sigurnosni ventil koji se nalazi na istražnoj platformi.
“Uz daljinsku kontrolu, ako ona ne radi kako treba, vi možete uvijek ručno da zatvarate te venitle koji izoluju bušotinu maksimalno”, naveo je Perunović.
Dodatni vid obezbjeđenja Crna Gora ima i kroz saradnju sa Evropskom agencijom za pomorsku sigurnost.
“Tu imamo 24-sato praćenje našeg mora, koje nam obezbjeđuje Emsa, u svakom trenutku se registruje eventulano izlivanje nafte u more”, naveo je Perunović i dodao da i Crna Gora imaju svoju operativu sa kojom može reagovati u slučaju manjih izlivanja nafte.
A da će sve proteći bez ekoloških incidenata svojom desetine milijardi vrijednom imovinom garantovala je kompanija ENI.
“Ono gdje smo se kao država i partner obezbijedili jeste to da je Eni - Novatek konzorcijum preuzeo na sebe da u slučaju bilo kakve ekološke havarije najkasnije u 24 sata reaguje na saniranju posljedica. U slučaju negativnih strana konzorcijum se obavezao da će svom svojom imovinom biti spreman da nadokandi kako štetu državi, tako i svim trećim licima”, naveo je Perunović.
Perunović naglašava da se u oblasti istraživanja nafte i gasa konstantno unaprjeđuju tehnika i sigurnosni protokoli, tako da nije neobično i da se nafta pokušava naći čak i u rezervatima prirode.
“U Jadranskom moru, u vodama Hrvatske i Italije postoji izbušeno više od 1.500 bušotina. Albanija vrši buštanja, Grčka, Kipar, Norveška, Velika Britanija, čak i Njemaka vrši bušenja u okviru svojih nacionalnih parkova”, naveo je Perunović.
Ukoliko se otkriju za eksploataciju isplative količine nafte i gasa Crna Gora bi, kao partner u projektu, prihodovala od 62 do 68 odsto ostvarenog profita, prenosi RTCG