Društvo

SDT ĆE UTVRDITI DA LI JE NEKO OD NADLEŽNIH ZA KUPOVINU SPORNIH RESPIRATORA POČINIO KRIVIČNO DJELO

Autor Jovana Raičević Izvor Vijesti

Specijalno državno tužilaštvo utvrđuje da li je tokom kupovine 31 respiratora u martu prošle godine neko od tada nadležnih počinio bilo koje krivično djelo, pišu Vijesti.

neispravni respiratori
Izvor: Ministarstvo zdravlja

To su Vijestima odgovorili iz tužilaštva, na čijem je čelu Milivoje Katnić.

„Povodom Vaših pitanja, obavještavamo vas da je Specijalno državno tužilaštvo formiralo predmet radi provjera eventualnih nepravilnosti prilikom nabavke neispravnih respiratora, predmet se nalazi u fazi izviđaja, a više informacija i podataka nije moguće saopštiti radi zaštite interesa postupka“, kazali su iz SDT Vijestima.

Vijesti nezvanično saznaju i da je SDT tražilo dokumentaciju o respiratorima od Kliničkog centra Crne Gore i Ministarstva zdravlja.

Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović i direktorka KC Ljiljana Radulović saopštile su na konferenciji za medije prije dva dana da od 31 kupljenog respiratora u martu prošle godine, koji su koštali blizu 600.000 eura, 23 nijesu u funkciji, od čega 17 u KC, navode Vijesti.

Eraković: Ugovora nema u KC, skretanje pažnje sa epidemiološke situacije

Međutim, bivši član Nacionalnog koordinacionog tijela i direktor Kliničkog centra Jevto Eraković je, na jučerašnjoj konferenciji za medije, kazao da su sporni respiratori ispravni, što je i utvrđeno nakon što su u junu poslati u Tursku na provjeru, pišu Vijesti.

„KC nije ugovarao, nabavljao, niti plaćao respiratore, tako da takav ugovor ne može biti ovdje”, kazao je Eraković.

Kako Vijesti navode, direktorica firme „Glosarij“ Mira Mijušković istakla je da je kompletna dokumentacija o nabavci transparentna i da se nalazi u toj firmi, NKT i KC. Eraković je rekao da se eventualni problem sa respiratorima mogao riješiti servisom ili popravkom, ako je potrebno, jer je možda u pitanju samo potrošni materijal.

„Tvrdim da se ovaj spin koristi samo da bi se pokušala skinuti odgovornost sa aktuelne zdravstvene vlasti zbog činjenice da smo druga zemlja u svijetu po broju oboljelih, a sedma po broju umrlih”, istakao je Eraković.

On je kazao da mu je zasmetalo to što Borovinić Bojović i Radulović, kao ni tehnički direktor KC Rade Gardašević, nijesu pokušali da stupe u kontakt sa prethodnim rukovodstvom i razjasne nejasnoće, već sve “spinuju preko Vladinog medija”, naglašavaju Vijesti.

“Umjesto da se borimo protiv epidemije, sada trošimo vrijeme na razobličavanje najobičnijih spinova”, dodao je Eraković.

On je kazao da je pokušaj da se optuži turska kompanija da je isporučila polovne i neispravne respiratore ljudski i profesionalno nečastan, naglašavaju Vijesti.

Lazović: Aparati nijesu podijeljeni kao neispravni

Bivši šef Kriznog medicinskog štaba Ranko Lazović kazao je da je zdravstveni sistem bio snabdjeven respiratorima kada je napustio tu funkciju, 7. septembra.

Govoreći o 30 respiratora koje je obezbijedila firma Glosarij, Lazović je kazao da su oni proizvedeni u Ukrajini i Brazilu i da je neistina da su podijeljeni kao neispravni.

Kazao je da su ti respiratori testirani u KCCG, iako su prethodno testirani u Turskoj, koja je bila distributer.

Lazović je rekao da su respiratori testirani na vještačkim plućima i da su test radili anesteziolog, anestetičar i šest inženjera.

On tvrdi da je svaki aparat testiran i podijeljen bolnicama.

Lazović je pojasnio da je tadašnji šef Klinike za anesteziologiju Hasib Lukač iz nikšićke bolnice dobio informaciju da nešto nije u redu sa aparatom, te da je poslije određenog vremena stigla informacija da 12 respiratora pokazuje nepravilan log, odnosno nepouzdanost.

„Pokazuju neispravan log, ispravni su bili, ali nisu bili pouzdani“, precizirao je Lazović.

Tvrdi da je obaviještena kompanija „Glosarij“ i da su aparati u junu poslati u Tursku, gdje su testirani.

“Te aparate spakujemo i pošaljemo u Tursku. I pravo da vam kažem, meni bude neprijatno, zato što gospoda iz Turske uzme pa istestira svaki aparat - evo dokument za svih 12 gdje su napisali da je šest bilo bez jedne jedine greške, a drugih šest uradili su samo rekalibraciju i ništa više”, kazao je.

Na pitanje da li to znači da ne postoji stručnost da se koriste respiratori ako su bili ispravni u Turskoj, on je kazao da ne može da komentariše da li je u pitanju stručnost ili je napravljena greška, jer je to pitanje za vještačenje. Istakao je i da ne želi da spekuliše šta bi mogao biti razlog za neispravnost aparata.

“Uređaji su vraćeni u avgustu, o čemu postoji zapisnik o svakom pojedinačno”, kazao je Lazović.

On je kazao da su aparati još pod garancijom i pitao zašto se ne iskoristi taj garantni rok, navode Vijesti.

“Ta situacija u kojoj je radio KMŠ kristalno je jasna i dokumentovana. Nijesam se bavio nabavkom respiratora, moj posao je bio čisto operativnog karaktera i organizacija sistema zdravstvenih ustanova”, kazao je Lazović.

Poručio je da ne želi da komentariše Ministarstvo zdravlja i upravu KC, te da je najbolje da se ovim slučajem pozabavi tužilaštvo i da prvo krenu od njega, isttiču Vijesti.

Kazao je da je na dan 6. septembar, do kad je bio na funkciji šefa KMŠ, u Crnoj Gori bilo 322 respiratora, od kojih 12 u magacinu Montefarma, 50 u vojnom magacinu, a 260 u crnogorskom sistemu. Istakao je da ne želi da komentariše šta se dalje dešavalo, zaključuju Vijesti.