Jočić je istakla da će većini zaposlenih biti pružena šansa da nastave da obavljaju svoje poslove kao i do sada, ali i „da će glavni nosioci dosadašnjih rukovodećih funkcija biti smijenjeni, pa tako i direktori nacionalnih parkova“.
Predsjednica Upravnog odbora Javnog preduzeća Nacionalni parkovi Crne Gore Marina Jočić ocijenila u izjavi za Pobjedu da država mora da se strateški odredi prema Nacionalnim parkovima Crne Gore i definiše da li oni obavljaju bazičnu funkciju, odnosno čuvaju povjereni biodiverzitet ili želi da im prepusti i materijalizaciju tih prirodnih dobara.
“Malo više novih ideja uz učešće iskusnih kolega sigurno će dati dobre rezultate u upravljanju nacionalnim parkovima”, najavila je Jočić.
Prema riječima Jočić, u pogledu poslovanja Nacionalnih parkova jasno je da nije održivo da to preduzeće upravlja sa gotovo deset odsto teritorije, a da ne mogu da obezbijede samostalan opstanak preduzeća i dodatni priliv u državnu kasu.
“ Čini se, prema načinu finansiranja Javnog preduzeća za nacionalne parkove da država ipak smatra da moraju i sami da zarađuju”, ističe Jočić.
Dodala je da imaju viziju kako bi to moglo da izgleda.
“Javno preduzeće za nacionalne parkove za tri godine moglo bi da postane samoodrživo kroz male projekte u saradnji sa lokalnim zajednicama, ali i kroz veće, kapitalne investicije koje bi podržala država i međunarodni partneri”, kazala je Jočić.
Prema njenim riječima, nova uprava i menadžment upravo tako i kreira strategiju Nacionalnih parkova.
“Imajući u vidu da je samo dva mjeseca otkako smo preuzeli upravljanje i rukovođenje, vjerujem da smo dosta uradili s obzirom da smo intenzivno radili na reorganizaciji preduzeća što je i preduslov da se uspješno posluje”, kazala je Jočić.
Nacionalni parkovi uglavnom žive, kako je kazala, od ,,njegovog veličanstva“ turiste.
“Tu moramo ipak biti vrlo oprezni i naći pravu mjeru, jer su ekosistemi vrlo ranjivi. Pravi balans između posjetioca je stvar iskustva i naučnih znanja koje većina zaposlenih posjeduje. U ovom trenutku Nacionalni parkovi se ne bave direktno turizmom, nego ostvarujemo saradnju sa turističkim agencijama. Naš zadatak je da im obezbijedimo uslove za njihovu djelatnost, turistima učinimo dostupnim atraktivne destinacije, obezbijedimo mobilijar i dodatne sadržaje - dječja igrališta, avanturističke parkove i biciklističke staze i slično, a za uzvrat naplaćujemo ulaznice i to je jedan od najvažnijih prihoda”,kazala je Jočić.
Jedan od važnijih ciljeva je, po njenim riječima, da nacionalne parkove približe i domaćim turistima.
“Smanjili smo za 50 posto godišnje ulaznica i ona sada iznosi svega 13,5 eura za sve parkove u Crnoj Gori. S obzirom na koronu, nijesmo sigurni kakva će turistička sezona da bude, tako da pripremamo projekat virtuelne šetnje po pojedinim nacionalnim parkovima”, poručila je Jočić.
Kako je navela Jočić, pitanje krivolova, divlje gradnje i devastacije su goruća pitanja za nacionalne parkove.
Jedno je sigurno, kako je istakla, ,,nikome neće biti oprošten krivolov, a svaki dokazani prekršaj njihovih službenika biće drakonski kažnjen“.
“Žargonski, neće više biti ,,cijepanja prijava“, vraćanja agregata, ribarskih mreža”, poručila je Jočić.