Društvo

Bratić uručila nagrade Oktoih

Autor Adela Mulić

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić dodijelila je Državnu nagradu Oktoih za 2020. godinu Snježani Bošković, profesorici istorije u JU OŠ “Olga Golović”iz Nikšića i Ermini Vlahovljak, profesorici francuskog jezika u JU OŠ “Salko Aljković” iz Pljeva

Izvor: BOJANA CUPIC/Bojana Cupic

“Zadovoljstvo mi je što je jedna od prvih svečanosti na mojoj novoj dužnosti upravo dodjela Državne nagrade „Oktoih“, najvećeg priznanja u oblasti prosvjete u Crnoj Gori. Nije slučajno što takvo priznanje nosi naziv prve ćirilične knjige Južnih Slovena, „Oktoiha prvoglasnika“, koji je na ponos svih nas štampan upravo u Crnoj Gori, na Cetinju, 1494. godine. Crna Gora je u tom vremenu bila svjetionik i začetnik izgradnje pismenosti i obrazovanja. Danas ovaj vrijedan spomenik kulture govori kao svjedočanstvo o grčevitim naporima i najvećim stremljenjima da se očuvaju sloboda, kultura i identitet“, kazala je Bratić.

Ministarka je istakla da ovo najveće državno priznanje u oblasti prosvjete dodjeljujemo onima koji imaju najplemenitiji zadatak – da prosvjećuju i obrazuju mlade naraštaje.

“Kao dugodišnji univerzitetski profesor i sama sam prošla putevima kojima svakodnevno idu prosvjetni radnici. I znam da su puni i izazova, ali i malih i velikih dragocjenih pobjeda. Pored toga što prenose znanje, prosvjetni radnici i vaspitavaju, grade sistem vrijednosti i društva u svojoj učionici, pripremaju za društvene i životne uloge. Upravo takvi profesionalci su Snježana Bošković i Ermina Vlahovljak, ovogodišnje dobitnice „Oktoiha“, navela je ona.

Bratić je zahvalila žiriju koji je učestvovao u izboru najboljih u prethodnoj godini, te istakla da vjeruje da su svi saglasni da “posebnu zahvalnost dugujemo našim divnim đacima, zbog kojih je poziv prosvjetnog radnika najpožrtvovaniji, najplemenitiji i najčovječniji poziv od svih“.

Predsjednik žirija prof. dr Boban Melović obrazložio je odluku žirija istakavši da su dobitnice ovogodišnje nagrade ispunile sve kriterijume koji su ih i preporučili za ovo vrijedno priznanje.

“Izuzetne pedagoške sposobnosti, visok stepen posvećenosti, konkretni i respektabilni rezultati, razumijevanje uloge obrazovanja i škole za napredak društva čine profesorice Bošković i Vlahovljak dostojne nagrade koje su dobile. One su prepoznale značaj svog poziva i odlučile da ono jedino vrijedno što čovjek ima – znanje, misao i ideju prenesu na svoje učenike. Pomagale su svojim đacima da pripreme lekcije, ali i da se pripreme za dalji život“, rekao je Melović.

Profesorica Vlahovljak je izrazila zadovoljstvo što se, kako je kazala, našla u društvu rijetkih koji su dobili ovu najsjajniju nagradu u prosvjeti.

“Svako od nas kao pojedinac daje svoj doprinos, a mi, prosvjetni radnici, smo tu da preko našeg jako odgovornog poziva budemo uvijek otvoreni za produbljivanje sopstvenih znanja i vještina, s neprestanom željim da ih prenesemo budućim naraštajima. “Znanje je polje, ali ako nije preorano, ni obrađivano, neće biti ni požnjeveno”. A znanje je ono što uvijek ostane u nama, što nikada nećemo izgubiti. I to je ono što sam pokušavala da prenesem svim generacijama mojih učenika, kojima sam, po njihovim riječima, bila uzor“, poručila je Vlahovljak.

“Na svom životnom putu naučila sam da je tajna profesorskog rada u tome da razvijemo sposobnost da tokom cijelog radnog vijeka ostanemo učenici. Cjeloživotno učenje je nešto što nas vodi do uspjeha i cilja. Imala sam sreću da pohađam veoma kvalitetne obuke u zemlji i inostranstvu koje su me motivisale i podučavale da unaprijedim svoj rad u nastavi. Prenijeti učenicima entuzijazam i želju za stalnim napredovanjem i učenjem je veliki i važan zadatak prosvjetnog radnika. Stalno učim i radim na sebi vođena idejom da je samo kap ono što znamo, a ono što ne znamo – okean“, navela je Bošković.

Ove godine na Konkurs je pristiglo 19 prijedloga. Državna nagrada „Oktoih“ ustanovljena je 1970. godine i najveće je crnogorsko priznanje za izuzetne rezultate ostvarene u oblasti vaspitanja i obrazovanja