Društvo

Svaki drugi građanin Crne Gore vakcinisao bi se protiv koronavirusa

Autor Ana Božović Izvor MINA

Gotovo svaki drugi građanin Crne Gore, odnosno 42 odsto, vakcinisao bi se protiv koronavirusa kada bi vakcina bila dostupna, pokazalo je najnovije istraživanje agencije Ipsos.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Owen Humphreys/Pool

Istraživanje je sprovedeno od 15. do 18. decembra, na nacionalno reprezentativnom uzorku, uz podršku Britanske ambasade u Podgorici i UNICEF-a.

Prema istraživanju, tokom posljednja dva mjeseca je broj građana koji bi se vakcinisali protiv koronavirusa porastao za četiri odsto.

Kako je saopšteno iz UNICEF-a, istraživanje je pokazalo da se, u odnosu na oktobar, bilježi i pad broja građana koji sumnjaju u vakcine.

Procenat onih koji nijesu saglasni s tvrdnjom da su vakcine jedan od najboljih izuma medicine i da su zahvaljujući njima iskorijenjene mnoge zarazne bolesti smanjio se sa 22 odsto u oktobru na 17 odsto u decembru.

U odnosu na oktobar, porastao je i broj građana koji vjeruju da će vakcina ili lijek protiv koronavirusa uskoro biti razvijen od farmaceutskih kompanija.

„Sada to misli sedam od deset građana, dok je prije dva mjeseca to bio slučaj sa šest od deset građana“, kaže se u saopštenju.

Prema istraživanju, porast onih koji vjeruju da je izbijanje koronavirusa obuzdano i da će uskoro biti gotovo ukazuje na veći optimizam među građanima.

„To je u oktobru mislilo 30 odsto građana, a sada to misli njih 37 odsto“, navodi se u saopštenju.

Britanska ambasadorka u Crnoj Gori Karen Medoks kazala je da je dobro što povjerenje u vakcine raste u Crnoj Gori.

"Dobro je da povjerenje u vakcine raste u ovoj zemlji. Provjerene vakcine koje odobri Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) najbrži su način da naše živote i ekonomije vratimo na pravi put", rekla je Medoks.

Ona je kazala da je imunizacija izuzetno važna u zemlji poput Crne Gore, čija se ekonomija oslanja na turističku industriju.

"I ja lično želim da nastavim sa svojim životom, pa neću oklijevati da primim vakcinu čim postane dostupna“, poručila je Medoks.

Zamjenica šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Mihaela Bauer kazala je da hitna potreba za vakcinom protiv COVID-a-19 ukazuje na presudnu ulogu imunizacije u zaštiti života i ekonomije.

„Globalna pandemija COVID-a-19 podsjeća nas na to što se dešava kada ne postoji vakcina koja štiti ljude i zajednice od zarazne bolesti“, rekla je Bauer.

Direktor agencije Ipsos u Crnoj Gori Vladimir Raičević kazao je da je dobro da raste povjerenje građana u nauku i vakcine, uprkos velikom broju dezinformacija i teorija zavjere koje su na tu temu svima dostupne.

„Stoga, pozivam građane da provjeravaju sve informacije sa stručnjacima, ljekarima i pouzdanim izvorima, poput sajta i društvenih mreža Instituta za javno zdravlje, Ministarstva zdravlja, Kliničkog centra Crne Gore, lokalnih domova zdravlja, SZO i UNICEF-a“, poručio je Raičević.

Istraživanje je sprovedeno na nacionalno reprezentativnom uzorku od 807 građana koji imaju 18 i više godina, saopšteno je iz UNICEF-a.

Prikupljanje podataka obavljeno je kroz telefonsko istraživanje, s upitnikom prosječne dužine od 10 minuta, u periodu od 15. do 18. decembra tekuće godine.

Ključni nalazi tog, kao i prethodnih istraživanja o znanju, stavovima i ponašanju građana u vezi s koronavirusom dostupni su na sajtu UNICEF-a Crne Gore.