Nasilje nad djecom, kao sve učestalija pojava u svijetu, dodatno je podstaknuta epidemijom Corona 19 virusom, poručeno je sa panel diskusije na temu "Nasilje nad djecom" u organizaciji NVU Centar za prava djeteta Crne Gore, piše Info Biro.
Psihološkinja, Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole Bar, Branka Ćalasan, istakla je da najčešće djeca, a često i odrasli nijesu svjesni šta sve nasilje može biti, odnosno, šta potpada pod pojmom nasilja. "Takođe, ono što je sada, na žalost, dominantno jeste da nemamo kontrolu. Pojava sajber nasilja postaje trend i ulazi u domen socijalno prihvatljivog ponašanja. Dakle, počinioci nemaju kritički odnos prema njemu. Nekad, u tradicionalnoj školi, kad bi nastavnik ušao u odjeljenje, on bi umio da prepozna probleme kod djece. Sada su problemi nevidljivi, jer su se preselili u onlajn domen",istakla je Ćalasan.
Epidemija je, kako je poručila Ćalasan, dodatan okidač za sve probleme, pa je društvo obavezno da sistemski djeluje. Što znači da je na nivou škola neophodno formirati timove za prevenciju nasilja i dodatno se povezati sa drugim institucijama. "I naravno, treba osnažiti učenike da prepoznaju i prijavljuju nasilje, to nam je cilj. Nismo dovoljno svjesni, niti preduzimljivi u odnosu na ono što se mladima dešava. Neophodno je povećati svijest o onlajn nasilju", izričita je Ćalasan.
Nasilje je izuzetno složen problem i traži hitno reagovanje, istakao je Bojan Popović iz Centra za parava djeteta, te tako donosi štetu cijelom društvu.
"Podaci SZO pokazuju da tokom djetinjstva, jedna od 5 djevojčica i jedan od 13 dječaka pretrpi nasilje, a novija istraživanja ukazuju da je covid kriza dodatno uticala na porast nasilja, dodao je Popović.
Centar za prava djeteta od svog osnivanja ukazuje na ozbiljnost ovih problema, te smo se trudili da kroz svoje programske aktivnosti doprinesemo kako prevenciji, tako i suzbijanju nasilja. Posljednjih godina Centar je dosta radio na promociji paketa INSPIRE strategija, koji je razvijen od strane Svjetske zdravstvene organizacije. Paket uključuje sedam strategija koje zajedno daju sveobuhvatni okvir za okončanje nasilja nad djecom
Ovaj paket strategija akcentuje važnost multisektroskog pristupa, a odnosi se na: Implementaciju i sprovođenje zakona; Norme i vrijednosti; Sigurno okruženje; Podršku roditeljima i starateljima; Prihode i ekonomsko osnaživanje; Usluge odgovora i podrške; kao i Obrazovanje i životne vještine".
Centar je u skladu sa strategijama razvijao programe podrške. Jedan od programa koje smo realizovali je i Program podrške djeci koja ispoljavaju društveno neprihvatljivo ponašanje. Taj program se zasniva na intenzivnom radu pružanja podrške kako bi došlo do promjene u ponašanju kod pomenute djece i usvajanju novih normi i vrednosnih sistema. Program pružanja podrške djeci ali i njihovim roditeljima traje šest mjeseci i veoma je intenzivan. Rezultati su bili ohrabrujući i za nas predstavlja dodatan motiv da se sa takvim projektom nastavi ne samo na teritoriji Glavnog grada Podgorica, nego da se razvija i realizuje i u drugim opštinama, naveo je Popović.
Drugi važan program koji relizujemo u našoj organizaciji, a takođe je u skladu sa strategijom iz INSPIRE paketa je program Centar za podršku djeci i porodici (koji je po strukturi Dnevni Centar), koji se realizuje u nekoliko nivoa: psiho-socijalnih savjetovanja, kreativnih radionica i podrške u učenju, podrške porodici u porodičnom okruženju, kao i podrške predškolcima, psihoterapijskih tretmana i ekonomskom osnaživanju porodice.
Crnogorsko društvo je u posljednje tri decenije prešlo veliki put, smatra Vesna Jukić iz Centra za socijalni rad Bar - Od društva koje je negiralo postojanje bilo kakvog problema zlostavljanja djece, postali smo društvo koje prepoznaje problem i hvata se u koštac sa njime.
"Da li zlostavljane djece ima? Da, mnogo. Da li smo na još uvijek niskom nivou kada je posrijedi ovaj problem? Da, ali smo odlučno krenuli ka njegovom rješavanju", kazala je Jukić.
Posebno je bitno ukazati na činjenicu da nasilje, iako nije fizičko, ostavlja fizičke posljedice na žrtvu.
Kada je u pitanju nasilje nad djecom, upravo psihički vidovi nasilja zauzuimaju najveći procenat - Tako je prema posljednjim podacima Centra za socijalni rad Bar, 39 % zabilježenog nasilja je emocionalno, 29 % fizičko, dok se isti procenat odnosi na zanemarivanje.
"Pritom 77 odsto nasilnika su osobe najbliže djetetu, pa stoga možemo zaključiti da je nasilje u prodici tiha epidemija", navela je Jukić.
Nasilje nad djecom u Baru je veoma prisutno, riječi su Alme Hot iz Uprave policije Bar.
"Dosta je teško ljude osvijestiti da je ovo oblik ponašanja koji je prenošen s koljena na koljeno u stvari nasilje", istakla je ona.
Prema njenim riječima, bitnu razliku ne čini ni to da li je nasilje koje dijete trpi primarnog ili sekundarnog karaktera.
"Nekad bude teško dokazati da je dijete žrtva samom činjenicom da ga porodica negira i da je prilično po tom pitanju zatvorena. Isto je tako bitno naglasiti da, kako se mijenja društvo, tako se mijenjaju oblici nasilja. U krajnjem, sa unapređenjem tehnologije porastao je i nivo nasilja.", navela je Hot.
Praksa je pokazala da je konkretno u Baru jednako zastupljeno i porodično i vršnjačko nasilje.
"Ipak, najčešće se dešava da se, upravo iz porodičnog, javlja vršnjačko nasilje. Dakle, ako riješimo problem porodičnog nasilja, izliječićemo društvo", poručila je Hot.