Tužilački savjet jednoglasno je donio odluku da kandidati koji su se prijavili na javne oglase za izbor rukovodilaca 11 državnih tužilaštava ne budu izabrani na te funkcije, saopšteno je nakon sjednice tog tijela, piše Dan.
Kako navode, odluka je donijeta na osnovu člana 54 Zakona o Državnom tužilaštvu, kojim se propisuje da isto lice ne može biti birano za rukovodioca istog državnog tužilaštva više od dva puta, ističe Dan.
“Samim tim prijavljeni kandidati na javne oglase, koji su dva ili više puta bili rukovodioci istog državnog tužilaštva, nijesu izabrani za rukovodioce po navedenim oglasima”, navodi se u saopštenju tužilaštva dostavljenom Danu.
Tužilački savjet je, povodom druge tačke dnevnog reda, zaključio da nijesu ispunjeni opšti uslovi za starosnu penziju (67 godina) jer nije bilo ličnog zahtjeva za korišćenje stečenog prava za starosnu penziju pod posebnim uslovima, te samim tim nije nastupio razlog za prestanak tužilačke funkcije Nadi Pavlović, državnoj tužiteljki u Osnovnom državnom tužilaštvu u Herceg Novom, shodno članu 103 Zakona o Državnom tužilaštvu, navodi Dan.
Povodom aktuelnog događaja u Osnovnom državnom tužilaštvu u Cetinju, Savjet je odlučio da je neophodno obratiti se za pomoć Ministarstvu unutrašnjih poslova dok se ne obezbijede finansijska sredstva za formiranje tužilačkog obezbjeđenja.
Stav Tužilačkog savjeta je potpuno drugačiji od sporne odluke Sudskog savjeta, koji su u ljeto 2019. godine predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici i još nekim predsjednicima sudova dodijelili treći ili čak i osmi mandat iako se to kosi sa Ustavom.
Rukovodioci ODT Herceg Novi Snježana Zejnilagić i ODT Kolašin Vojislav Grujić su tokom dana sami povukli kandidature za nove mandate u tim tužilaštvima, naglašava Dan.
Neki rukovodioci osnovnih i viših tužilaštava su na prošlogodišnjem konkursu Tužilačkog savjeta predali kandidature za rukovodeća mjesta iako su ranije imali po dva ili više mandata.
Tužilački savjet se trenutno bavi i razmjenom mišljenja kakav stav da zauzmu oko starosne penzije za tužioce nakon što su ljetos usvojene Izmjene zakona PIO koji predviđa odlazak sa funkcije sa 64 godine za žene, a sa 66 za muškarce, piše Dan.
Vršilac dužnosti vrhovnog državnog tužioca Ivica Stanković je pojasnio zbog čega smatra da član 17 stav 1 i 2 Zakona o izmjenama PIO diskriminiše tužioce i sudije u odnosu na druge profesije, te da to nije u skladu sa Ustavom, ali ni sa odlukama Evropskog suda za ljudska prava.
“Članom 103 Zakona o tužilaštvu je predviđeno da državnom tužiocu prestaje funkcija ispunjenjem uslova za starosnu penziju, kada su u pitanju uslovi za tužioce, mislim da je nesporno da važi i Zakon o radu i Zakon o penzijskom osiguranju, u kojima se nigdje ne navodi terminološki kada su ispunjeni uslovi za starosnu penziju. Odredbama člana 17 Zakona o izmjenama i dopunama zakona o PIO piše da osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kada navrši 66 godina muškarci, odnosno 64 žene. Riječ je o sticanju prava, navedeni posebni uslovi su propisani kao alternativni, što znači da se pravo stiče kada se ispune propisani uslovi i to se ostvaruje na lični zahtjev. Ukoliko bi ova odluka bila imperativna, onda bi žene – tužioci po sili zakona išle u penziju ili sa 64,61 ili sa 56 godina i 9 mjeseci života”, naveo je Stanković, prenio je portal Vijesti.
On je prezentovao i komparativni slučaj iz Srbije kada je donijeta odluka da funkcija tužiocima prestaje kada i radni vijek, zaključuje Dan.