Etnička pripadnost, religija i jezik mogu biti osjetljiva pitanja u mnogim zemljama i neke države članice Evropske unije (EU) ne prikupljaju takve podatke prilikom popisa, saopšteno je “Vijestima” iz Evropske kancelarije za statistiku, Eurostat.
Iz Eurostata, koji je pratio popis u Crnoj Gori 2011 godine, kazali su da su njihovi propisi drugačiji ali da države mogu da imaju sopstvene.
“Etnička pripadnost, religija i jezik mogu biti osjetljiva pitanja u mnogim zemljama. Zaista je u nekim državama članicama EU prikupljanje statističkih podataka raščlanjenih prema etničkoj ili vjerskoj pripadnosti nezakonito”, rekli su iz Eurostata.
Oni su objasnili da popisno zakonodavstvo EU ne uključuje etničku pripadnost, religiju i jezik i ne daje konkretne preporuke o ovim temama.
“Naravno, zemlje koje to žele mogu slobodno donijeti nacionalnu odluku o prikupljanju ovih podataka”, naveli su oni.
Iz Eurostata su podsjetili da su države zapadnog Balkana članice Ujedinjenih nacija i Ekonomske komisije UN za Evropu (UNECE).
U okviru UNECE je, kako su naveli, Konferencija evropskih statističara (CES) objavila popisne preporuke za zemlje u Evropi.
"U tim preporukama su nacionalne pripadnosti, jezik i religija navedeni kao „teme koje nijesu od suštinskog značaja“, kazali su iz Eurostata.