Društvo

Odluka Vlade: TESTIRANJE NA KORONU I U PRIVATNIM USTANOVAMA

Autor Gordana Bojanić

Vlada Crne Gore odlučila je da poliklinike Mojlab i Hipokrat iz Podgorice, kao i Dnevnu bolnicu dr Zejnilović iz Bara uvrsti u mrežu zdravstvenih ustanova u kojima će se obavljati usluge ispitivanja koronavirusa real-time PCR tehnikom.

Izvor: Tanjug/AP/Bernat Armangue

Iz Vlade su kazali da je prošlog petka, bez održavanja sjednice, donijeta Odluka o dopunama Odluke o mreži zdravstvenih ustanova.

"Kojom su mreži dodate poliklinike MojLab i Hipokrat kao davalac usluga primarne zdravstvene zaštite za djelatnost mikrobiološke dijagnostike za usluge ispitivanja prisustva novog koronavirusa (SARS-CoV-2) real-time PCR tehnikom", kaže se u saopštenju.

Navodi se da je mreži dodata i Dnevna bolnica Dr Zejnilović kao davalac usluga laboratorijske dijagnostike za usluge ispitivanja prisustva novog koronavirusa real-time PCR tehnikom iz djelatnosti mikrobiološke dijagnostike, na sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite.

Iz Vlade su kazali da će se uvođenjem tih zdravstvenih ustanova smanjiti opterećenje laboratorije Instituta za javno zdravlje, a time i vrijeme čekanja rezultata testova i troškovi koji su do sada nastajali slanjem uzoraka na testiranje u laboratoriju u Njemačkoj.

„Poliklinika Hipokrat je dodata mreži zdravstvenih ustanova kao davalac usluga radiološke dijagnostike za usluge magnetne rezonance na sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je donijeta Uredba o dopuni Uredbe o obimu prava i standardima zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja na sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite.

„Kojom je ispitivanje prisustva novog koronavirusa real-time PCR tehnikom uvršteno u prava koja osiguranici Fonda za zdravstveno osiguranje ostvaruju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja“, kazali su iz Vlade.

Vlada je donijela Uredbu o dopuni Uredbe o obimu prava i standardima zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja na sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite.

„Kojom je u usluge koje osiguranici ostvaruju na teret Fonda dodata i usluga ispitivanja prisustva novog koronavirusa (SARS-CoV-2) real-time RT-PCR tehnikom“, dodaje se u saopštenju.

Iz Vlade su kazali da u aktuelnoj epidemiološkoj situaciji u Crnoj Gori pravovremena dijagnostika oboljelih od COVID-19 predstavlja ključni faktor u blagovremenom otkrivanju kontakata i sprečavanju lokalne transmisije.

„Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, PCR dijagnostika i pored ostalih dijagnostičkih procedura, ostaje „zlatni standard“ za detektovanje prisustva koronavirusa“, zaključuje se u saopštenju.