Predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković, predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija i šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori ambasadorka Oana Kristina Popa otvorili su danas zajednički drumski granični prelaz Vraćenovići – Deleuša
„Zajednički drumski prelaz sa Albanijom, Sukobin – Murićani, otvoren još 2009. godine, dugo je bio jedini te vrste u regionu. Služio je kao primjer i putokaz, koji su ostali susjedi slijedili. Zato danas otvarajući zajednički prelaz Vraćenovići – Deleuša, ponosno najavljujemo i nastavak ove saradnje. Crna Gora i Bosna i Hercegovina gradiće zajedničke prelaze Šćepan Polje – Hum, na putnom pravcu Plužine – Foča; Zupci – Sitnica na putnom pravcu Herceg Novi – Trebinje i Ilino Brdo – Klobuk na putnom pravcu Nikšić – Trebinje“, kazao je predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković.
Tegeltija: Jedan u nizu zajedničkih projekata CG i BiH
Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija poručio je da je ovo još jedan u nizu zajedničkih projekata Bosne i Hercegovine i Crne Gore sa Evropskom unijom.
„Siguran sam da ovo nije posljednji i da će u narednim godinama uslijediti još veći uspješno realizovani zajednički projekti. Želim prvo da se obratim graničnim policajcima i Crne Gore i Bosne i Hercegovine i carinicima BiH i carinicima Crne Gore. Već više od 20 godina vi zajedno omogućujete nesmetan promet ljudi i robe na ovim prostorima, omogućujete da naše privrede sarađuju, omogućujete da naši građani međusobno komuniciraju. Vaš rad u prethodnih 20 godina odvijao se u nehumanim i lošim uslovima. Ali vas to nije spriječilo da uspješno obavljate poslove. Ovaj objekat smatrajte jednim vidom zahvalnosti za to što ste radili“, rekao je predsjedavajući Savjeta ministara BiH.
Popa: Investicije EU donose konkretne dobiti
Šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa podsjetila je da je EU obezbijedila Crnoj Gori 20 miliona eura podrške kako bi njene granice bile sigurnije i efikasnije kako je predviđeno nacionalnom strategijom za integrisano upravljanje granicama.
„Za izgradnju graničnog prelaza Vraćenovići – Deleuša obezbijedili smo dva miliona eura. … Unapređenje međusobne povezanosti ovog regiona je važan prioritet za EU. Evropska komisija je nedavno predstavila Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan. Obezbijedićemo do devet milijardi eura za finansiranje investicija u oblasti saobraćaja, energije, zelene i digitalne tranzicije, u cilju kreiranja održivog rasta i novih radnih mjesta. Investicije od strane EU donose konkretne koristi jedino ako su praćene sveobuhvatnim reformama, budući da je dobro upravljanje osnova za održivi ekonomski razvoj i nova radna mjesta“, kazala je ambasadorka Popa.
Marković: Već od danas naši građani i gosti putovaće komfornije
Zahvalivši Evropskoj uniji na donaciji premijer Marković je ukazao da evropske integracije i regionalna saradnja nijesu samo politički putokazi, već i konkretni projekti i rezultati koji iz toga proističu.
„Zato je ovaj granični prelaz naš zajednički doprinos evropskim opredjeljenjima i evropskim standardima. A kroz koncept integrisanog upravljanja granicama, borba protiv organizovanog kriminala, nelegalnih migracija, krijumčareja narkotika i trgovine oružjem biće još snažnija i efektivnija. Već od danas, građani Crne Gore i Bosne i Hercegovine, i naši zajednički gosti, putovaće komfornije. Bržom kontrolom i pojednostavljenjem graničnih provjera, bržim i lakšim protokom robe, naše dvije države smanjuju i vrijeme čekanja i nepotrebne troškove. Moderna granična infrastruktura, savremena tehnologija i procedure na nivou šengenskih, vode daljoj intenzivnijoj komunikaciji, povećanju obima robne razmjene ali i povećanju turističkog prometa“, kazao je predsjednik Vlade Crne Gore.
Zajednički granični prelazi doprinose boljim odnosima
Premijeri Marković i Tegeltija i ambasadorka Popa saglasili su se da zajednički granični prelazi doprinose jačanju dobrih odnosa među susjednim državama i stabilnosti u ovom regionu.
„Zajednički granični prelaz Vraćenovići – Deleuša, pored već saopštenih ekonomskih razloga razloga – gradili smo i sa ciljem dodatnog učvršćivanja dobrosusjedskih odnosa, jačanja političke saradnje i stabilnosti u regionu, a sve to kao buduće članice Evropske unije. Vjerujući da će naše dvije države, sa posebnim senzibilitetom očuvati ovaj pristup i u narednom periodu, čestitam na otvaranju ovog zajedničkog graničnog prelaza. … No, granične prelaze i sigurnost naših granica, ne smijemo posmatrati izolovano od sveukupnog ekonomskog i infrastrukturnog razvoja, kao i konkretne i izdašne podrške Evropske unije. Da je tako bilo, ponajbolje potvrđuje preko 170 miliona investicionih grantova i bespovratne tehničke podrške, dodijeljene u prethodnom periodu kroz Zapadnobalkanski investicioni okvir. A da će tako biti i u buduće, potvrđuje pozitivan odnos Evropske Komisije u prema brojnim infrastruktirnim projektima koje smo kandidovali za podršku, a koji su pozitivno ocijenjeni u nedavno predstavljnim Ekonomskim i Investicionim planom za Zapadni Balkan“, kazao je Marković.
Zajedničke policijske kontrole, tri trake u svakom smjeru plus kamionske
Direktor Komisije za granice u Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore Milan Paunović pojasnio je prisutnima da zajednički granični prelaz ima po tri trake u svakom smjeru plus po jednu traku za kamione, da je na svakoj strani carinska kontrola, a da je policijska kontrola zajednička.
„Suština je da se principom jednog zaustavljanja pojednostavi procedura prelaska državne granice. Prilika je ovdje da svakodnevnim radom u potpunosti sprovodimo strategiju integrisanog upravljanja granicom jedne i druge države. Svakodnevnom razmjenom informacija, operativno-analitičkim praćenjem problematike i na bazi toga usmjeravanjem rada njihovog odnosno analizom rizika da se uspješnije bore protiv svih oblika kriminala“, kazao je Paunović.
Kolegama, policajcima i carinicima kazao je da im se objekat predaje na korišćenje uz želju za dobro zdravlje i uspjeh u radu.
„I molim vas, bio sam prije 43 godine granični policajac. Osmjeh na licu, k'o boga vas molim. Vi stojite na kapiji dvije države. Poželite svakom ko dođe i ode sa tog prelaza dobrodošlicu i srećan put“, kazao je direktor Komisije za granice u Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore Milan Paunović.
Gradnja zajedničkog graničnog prelaza Vraćenovići – Deleuša počela je 27. februara ove godine nakon što su Crna Gora i Bosna i Hercegovina odredile lokacije budućih zajedničkih graničnih prelaza.
Prema sporazumu u Crnoj Gori će, pored zajedničkog graničnog prelaza Vraćenovići – Deleuša, biti i granični prelaz Šćepan Polje – Hum na putnom pravcu Plužine – Foča dok će u BiH biti zajednički granični prelazi Zupci – Sitnica, na putnom pravcu Trebinje – Herceg Novi i Klobuk – Ilino Brdo na putnom pravcu Trebinje – Nikšić.
Svečanosti su prisustvovali ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić, direktor Uprave carina Vladan Joković, ambasador Crne Gore u Bosni i Hercegovini Obrad Stanišić i glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Aleksandar Drljević.