Društvo

ISTRAŽIVANJE PRIVREDNE KOMORE: ICT kompanije u Crnoj Gori teško mogu naći stručni kadar

Autor Gordana Bojanić

Istraživanje Privredne komore Crne Gore (PKCG) o deficitarnim zanimanjima ICT profila je pokazalo da su anketirani rukovodioci kompanija koje posluju u ICT sektoru djelimično zadovoljni vještinama i kompetencijama svojih zaposlenih (56,8%).

Izvor: MONDO/Miljana Dašić

Potpuno je zadovoljno 40,5% anketiranih, a nezadovoljno tek 2,7% rukovodilaca. Potrebu za zapošljavanjem novih kadrova iskazalo je 86,5% poslodavaca. Većina ICT kompanija imaju poteškoća da nađu odgovarajući stručni kadar na crnogorskom tržištu rada. Ovo se, između ostalog, navodi u istraživanju o deficitarnim ICT zanimanjima, čiji su rezultati predstavljeni na okruglom stolu u organizaciji PKCG i zajednice programera Dev Club.

U okruglom stolu su učestvovali predstavnici privrede, programerske zajednice, Centra za stručno obrazovanje, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva prosvjete, Sekretarijata za preduzetništvo Glavnog grada, Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i UNOPS-a.

Rezultate istraživanja predstavila je sekretarka Odbora udruženja Informaciono komunikacionih tehnologija Privredne komore Nada Rakočević. Ona je pojasnila da je istraživanje o deficitarnim zanimanjima ICT profila relaizovano u okviru aktivnosti koje Privredna komora Crne Gore sprovodi na polju unapređenja poslovnog ambijenta. Podaci su prikupljeni putem online ankete koja je obuhvatila 179 ispitanika iz ICT ali i drugih sektora.

"Svi sektori moraju proći kroz digitalnu transformaciju a to ne mogu bez IT-a", kazala je Rakočević.

Da postoje poteškoće u pronalaženju kvalitetnog IT kadra smatra 97,3 odsto anketiranih čelnika kompanija. Od anketiranih rukovodioca kompanija koje posluju u ICT, 56,8% njih, smatra da crnogorski obrazovni sistem ne produkuje IT kadrove u skladu sa potrebama tržišta rada, dok 40,5 odsto ocjenjuje da to djelimično čini.

"Na pitanje koliko novih IT kadrova planiraju da uposle do kraja godine, 29 od 37 kompanija iz ICT sektora, planira da zaposli, kumulativno, 111 ljudi iz ove struke", navodi se u istraživanju.

Lista deficitarnih kadrova je velika, a među njima se izdvajaju sistem inžinjeri, administratori i integratori, database inženjeri, program i project menadžeri, programeri, dizajneri, BigData analitičari, programeri vještačke inteligencije i virtuelne realnosti, inžinjeri kvaliteta i brige o korisnicima i drugi.

Neminivno je ulaganje u IT kadrove. Anketirani rukovodioci ICT firmi navode da ulažu u zaposlene, a među njima najviše one koje organizuju obuke u svojim kompanijama.

Istraživanje je obuhvatilo i kompanije van ICT sektora.

Visok procenat kompanija u svojoj organizacionoj strukturi nema IT ogranizacionu jedinicu (70,4%), dok 29,6% kompanija koje ne posluju u ICT sektoru imaju IT organizacionu jedinicu.

Procenat IT stručnjaka u odnosu na ukupan broj radnika se kreće od 0%-33%. Potrebe za IT uslugama kompanije dominantno zadovoljavaju kombinovanjem sopstvenih IT kadrovskih kapaciteta, angažovanjem IT kompanija 51,9%, za kompletan outsourcing IT usluga opredjeljuje se 29,6% anketiranih, dok se njih 18,5% oslanja samo na svoje zaposlene. Poteškoće u nalaženju kvalitetnog IT kadra ima 55,6% kompanija van ICT sektora poslovanja.

"Nažalost, iako postoji poteba za IT kadrom koje prati nezadovoljstvo kompetencijama dostupnog, veoma mali broj anketiranih ulaže u njegovo usavršavanje, tek njih 18,5%. Ohrabruje 48,1% odgovora koji ukazuju na svjesnost da bi trebalo ulagati više", navodi se u istraživanju.

U ocjeni važnosti digitalne transformacije na povećanje konkurentnosti kompanije (ocjene na skali od 1-5), 70,4% ispitanika dalo je najvišu ocjenu 5, tj. ocijenilo je ovaj proces kao veoma važan. Za stepen niže, ocjenu 4 dalo je 22,2% anketiranih. Ravnodušan stav o procesu digitalne transformacije imalo je 7,4% anketiranih. Dobro je da nije bilo ocjena 1 ili 2, što govori o činjenici da rukovodioci kompanija koje ne posluju u ICT sektoru ipak imaju visok stepen svijesti o važnosti digitalne transformacije na dalje poslovanje kompanije.Da privrednici prepoznaju potrebu za digitalnom transformacijom govori 66,7% anketiranih koji potvrđuju da planiraju da definišu Plan digitalne transformacije kompanije, nasuprot 33,3% koji nemaju u planu ovu aktivnost.

U istraživanju je učestvovalo i 115 zaposlenih u kompanijama iz i van ICT sektora.

"Za razliku od poslodavaca koji su podijeljeni u ocjeni zadovoljstva kompetencijama svojih IT kadrova, zaposleni u visokom procentu smatraju da posjeduju potreban nivo digitalnih vještina za obavljanje radnih zadataka, 94,8% smatra da posjeduje pomenute vještine", stoji u istraživanju.

Ohradruju potvrdni odgovori 80% anketiranih na pitanje da li prate koncept cjeloživotnog učenja u oblasti IT-ja. Djelimično svoje IT vještine kontinuirano unapređuje 18,3% ispitanika, dok njih 1,7% ne prati IT tehnologije u smislu unapređenja svojih vještina.