Društvo

Do kraja avgusta ISPLAĆENO 42,15 miliona eura subvencija

Autor Ana Božović Izvor Dnevne novine

Država je do kraja avgusta, radi ublažavanja posljedica pandemije, isplatila subvencije za 170 hiljada zarada, pri čemu je isplaćeno bruto 42,15 miliona eura, pokazuju zvanični Vladini podaci.

Izvor: Guliver/Getty images/iStock/ArtemSam

Isplate subvencija julskih zarada obavljena je do 25. avgusta i u tom periodu je 4,76 hiljada firmi podnijelo zahtjev za subvenciju. Isplaćeno je 94 odsto ili 4,47 hiljada zahtjeva, pišu Dnevne novine.

“Za 70 zahtjeva postupak obrade je u toku ili je zahtijevano dostavljanje dodatne dokumentacija. Na osnovu odobrenih zahtjeva, na 26. avgust već su isplaćene ili su u procesu isplate, zarade za 22 hiljade zaposlenih. Bruto iznos sredstava koji je isplaćen je 4,38 miliona eura”, navodi se u Vladinom dokumentu.

Što se tiče zbirnih rezultata, od početka programa subvencionisanja zarada podnešeno je 38,61 hiljada zahtjeva. Od tog broja već je isplaćeno ili je u procesu isplate 97 odsto ili 37,5 hiljada zahtjeva.

“Na osnovu odobrenih zahtjeva, već su isplaćene, ili su u procesu isplate, subvencije za 170 hiljada zarada. Bruto iznos isplaćenih sredstava je 42,15 miliona eura. Programom je obuhvaćeno više od 71 hiljadu zaposlenih i više od 15 hiljada privrednih subjekata”, pokazuju podaci Ministarstva ekonomije.

Prema istim podacima, do sada imamo 1,13 hiljade novozaposlenih koje država subvencioniše u prvih šest mjeseci radnog odnosa sa 70 odsto bruto minimalne zarade.

Uz obavezu poslodavca da ga zadrži u radnom odnosu još najmanje šest mjeseci i da u istom periodu ne smanjuje broj zaposlenih.

Vlada je donijela Program subvencionisanja minimalnih zarada u cilju ublažavanja negativnih efekata epidemije novog koronavirusa.

Imajući u vidu da su određeni segmenti privrede i dalje snažno pogođeni kroz treći paket mjera Vlade odobreno je i produžavanje mogućnosti dobijanja subvencija zarada i to zaposlenima u djelatnostima zatvorenim usljed naredbi Ministarstva zdravlja, zaposlenima u sektorima turizma, ugostiteljstva i javnog prevoza putnika u drumskom saobraćaju, zaposlenima kojima je određena mjera karantina ili izolacije, kao i zaposlenima na plaćenom odsustvu zbog čuvanja djece mlađe od sedam godina.

Takođe je predviđen nastavak podrške novom zapošljavanju čije trajanje je produženo do kraja godine.

Prateći razvoj epidemiološke situacije u zemlji Ministarstvo ekonomije smatra da je potrebno obaviti određeno prilagođavanje mjera subvencija.

“Ugostitelji koji obavljaju djelatnost u Rožajama, Andrijevici, Plavu, Gusinju, Pljevljima, Bijelom Polju, Beranama i Petnjici, kojima su julske zarade subvencionisane srazmjerno ostvarenoj zaradi, mogu aplicirati za subvenciju avgustovskih i septembarskih zarada na isti način kao i ostali pružaoci ugostiteljskih usluga u Crnoj Gori u iznosu od najviše 50 odsto neto minimalne zarade i 50 odsto iznosa poreza i doprinosa na minimalnu zaradu”, predlaže Ministarstvo ekonomije.

S druge strane, muzičari koji su zbog zabrane rada u ugostiteljskim i hotelskim objektima u julu mjesecu ostvarili pravo na subvenciju u iznosu do 100 odsto neto minimalne zarade i 100 odsto iznosa poreza i doprinosa na minimalnu zaradu, imaju pravo na subvenciju avgustovskih i septembarskih zarada srazmjerno ostvarenoj zaradi, a najviše do 50 odsto iznosa poreza i doprinosa na minimalnu zaradu i 50 odsto neto minimalne zarade.

Zbog zabrane rada predškolskih ustanova, nastavlja se subvencionisanje zarada zaposlenima koji koriste pravo na plaćeno odsustvo zbog čuvanja djece starosti do sedam godina i kada su u pitanju avgustovske zarade.

“Zbog odlaganja početka školske godine, septembarske zarade će se subvencionisati i zaposlenima koji koriste pravo na plaćeno odsustvo zbog čuvanja djece starosti do 11 godina i to srazmjerno ostvarenoj zaradi, a najviše do 50 odsto neto minimalne zarade i 50 odsto iznosa poreza i doprinosa na minimalnu zaradu”, zaključuje se u dokumentu.

Tagovi