Luka Bar je, uprkos teškoj situaciji izazvanoj epidemijom koronavirusa, nastavila sa dobrimrezultatima i u ovoj godini, pa su ukupni prihodi veći devet odsto nego u istom prošlogodišnjem periodu, saopštio je predsjednik Upravnog odbora kompanije, Branislav Branković.
“Ukupni prihodi u prvih šest mjeseci iznose 5,04 miliona eura i veći su devet odsto u odnosu na isti period prošle godine. Možemo se pohvaliti da smo ostvarili i značajan finansijski dobitak od 726,97 hiljada eura, koji je prošle godine u istom periodu bio 358,26 hiljada eura”, kazao je Branković za Pobjedu.
On je rekao da je prošla bila godina dobrih poslovnih rezultata o čijoj uspješnosti govori i ostvareno povećanje pretovara od skoro 200 hiljada, ali i iskazana poslovna dobit u iznosu od 930,51 hiljadu eura.
“Sa dobrim rezultatima nastavljeno je i u ovoj godini. Pretovareno je 802,96 hiljada tona tereta, što je 18 odsto ili 120,05 hiljada tona više u odnosu na uporedni period, kada je brodski pretovar iznosio 682,91 hiljada tona. Plan za prvu polovinu godine je bio 770,4 hiljade tona, što znači da smo ga premašili četiri odsto”, naveo je Branković.
U ukupnom pretovaru dominantno učešće imaju rasuti tereti, čiji je pretovar 28 odsto viši, dok pretovar tečnih tereta bilježi pad zbog smanjenog pretovara avio-goriva. Niži procenat pretovara zabilježen je i kod generalnih tereta, usljed izostanka pretovara vozila.
Branković je, na pitanje koliko pandemija koronavirusa utiče na poslovanje Luke Bar, odgovorio da je prethodni period bio period rada u najtežim mogućim uslovima, izazvanim pandemijom.
“Uvijek u svojoj lučkoj istoriji smo se borili za dobro poslovanje, razvoj i nove partnere, ali nikada do sada za život i zdravlje naših radnika i njihovih porodica. Uspjeli smo u tome i najbitniji cilj je ostvaren - sačuvani su ljudski životi”, rekao je Branković.
Prema njegovim riječima, radilo se neprekidno, jer su, shodno odluci Vlade, svi kapaciteti Luke stavljeni u funkciju slobodnog protoka robe, ljudi i kapitala i za zemlje regiona.
“Pronašli smo način da se poslovni procesi održe na dotadašnjem nivou, zahvaljujući, prije svega, međusobnoj podršci i izuzetnoj saradnji borda, izvršnog direktora i svih zaposlenih”, dodao je Branković.
On je naveo i da pandemija nije negativno uticala ili odgodila realizaciju razvojnih projekata započetih krajem prošle godine.
“U prošloj godini započeli smo obiman investicioni ciklus, od kojeg očekujemo da na visok nivo podigne operativnost lučkog sistema. Kako je nivo tehničke opremljenosti lučkih terminala bio na niskom nivou, kako u dužem periodu nije bilo značajnijih ulaganja u investiciono održavanje i razvoj lučkih tehničkih sistema, pokrenuto je ulaganje u lučku infrastrukturu, suprastrukturu i mehanizaciju”, podsjetio je Branković.
Ukupna vrijednost investicija, kako je precizirao, premašuje deset miliona eura, od kojih će u ovoj godini biti realizovano sedam miliona. Osim nabavke lučke mehanizacije (mobilna dizalica, material handler, reach stacker, kamioni, viljuškari), biće započeta i rekonstrukcija i sanacija obale Volujica.
“Sredstva su obezbijeđena dijelom iz vlastitih izvora, a dijelom iz povoljnog kredita kod Investiciono-razvojnog fonda (IRF)”, zaključio je Branković.