Društvo

Muke Tuzana: Zbog zatvorenih granica nema nadničara iz Albanije

Autor mondo.me Izvor Dan

Mještani Tuzi koji se u najvećem broju bave i žive od poljoprivrede, pored stalnog problema sa uvozom i plasiranjem proizvoda muku muče i sa nedostatkom radne snage zbog zatvaranja granica sa Albanijom.

Izvor: PG biro

Iz ove zemlje dolazio je, naime, najveći broj nadničara piše Dan.

Proizvođač Viktor Drešaj kaže da u špicu sezone kada je vrijeme za branje voća i povrća nema radnika.

Sezona lubenice i krompira kod nas se sa julom završava, kasnije ostaje paprika. Nekoliko nadničara imamo među mještanima, i ono što je ostalo radnika iz Albanije dok granice nisu bile zatvorene radi na građevini. Angažovana je cijela porodica od najmlađeg do najstarijeg člana. U ovom periodu pored porodice neophodna su mi još najmanje dva do tri radnika”, kaže Drešaj za Dan.

On dodaje da se nadničari plaćaju od 25 do 40 eura, plus obrok, tako da je cijena skočila ove godine skoro duplo.

Primorani smo da ih plaćamo toliko”, priča Drešaj za Dan I dodaje da bi država, ako subvencionira mala i srednja preduzeća, trebala da pomogne i poljoprivrednike.

Sa nedostatkom radne snage bori se i David Camaj, piše Dan.

Ove godine nam ništa ne ide na ruku, prvo smo bili zatvoreni zbog epidemije, a dio moje porodice je bio inficiran virusom. Usadio sam 25 rala krompira, 35 rala lubenice, pipuna 10, paprike pet i četiri rala tikvice. Sada su svi ti proizvodi stigli za prodaju, a zbog nedostatka radne snage dosta povrća trune, jer u nedostatku radne snage ne možemo sve da postignemo”, priča Camaj.

I on kaže da je cijela porodica angažovana na ovom poslu.

Od najmlađeg bratanca koji ima osam godina pa do majke od 65 godina. Trenutno je najveći posao trebalo bi mi dnevno od 10 do 15 radnika. Granice sa Albanijom su zatvorene, do radne snage je teško doći, jer je špic sezone i svima su radnici potrebni. Pored njihovog nedostatka cijena dnevnice je skoro duplo porasla i kreće se od 35 do 60 eura po raniku. Inače, proizvode uspijevam da plasiram jednom trgovačkom lancu”, istakao je Camaj.

Jozo Đonović iz Skadra kaže da je malo radnika ostalo prije zatvaranja granica.

Ostao je veliki broj ljudi koji rade ovdje u Albaniji, posao im je neophodan ali su granice zatvorene zbog epidemije. A opet ovamo je ljudima neophodna radna snaga, to je veliki problem. Radim na građevini, ali poslednjih dana posla ima malo. Dnevnica za fizikalca je od 25 eura do 40 eura”, ističe Đonović za Dan..

Njegov zemljak Martin Tavasja koji je ostao u Crnoj Gori prije zatvaranja granica, takođe radi na građevini, kaže da posla ima malo. On ističe da se dnevnica kreće oko 40 eura, te da hranu sam mora da obezbijedi.