Društvo

IJZ: Niko od zaposlenih nije inficiran

Autor mondo.me

U Instititu za javno zdravlje ponosni su što, i pored hiljade obrađenih uzoraka, niko od zaposlenih nije inficiran novim koronavirusom.

Izvor: MONDO

Direktorka Centra za medicinsku mikobiologiju u Institutu za javno zdravlje Ljubica Terić, pojasnila je, u razgovoru za PR Centar, da u okviru Centra funkcionišu pet odvojenih odjeljenja i dva zajednička odsjeka, a zaposleno je 60 radnika.

"Imamo osam ljekara specijalista, dva diplomirana molekularna biologa, od kojh je jedan doktor nauka i četiri inženjera", navela je Terić.

Zbog epidemije koronavirusa napravljena je reorganizacija prostora i kadra.

"Zbog najvećeg opterećenja Odsjeka za prijem, prvenstveno Laboratorije za molekularnu dijagnostiku, dio kadra sa drugih odjeljenja je premješten kao ispomoć da bismo mogli da izađemo u susret svim zahtjevima. Kako je produženo radno vrijeme Odsjeka za prijem, da bi se uskladilo sa radom Call Centra, morali smo da organizujemo rad u drugoj smjeni i umjesto do 21 i 30 radimo do 23 sata", pojasnila je Terić.

Kovid-19 je iznenadio cijeli svijet, pa tako i Crnu Goru ali, kako je kazala, imamo razloga da budemo ponosni.

"Mi smo zaista ponosni na to što je uradila kompletna država i, naravno, naša institucija. A najdraže nam je što niko od osoblja Instituta, pored ovoliko hiljada obrađenih uzoraka, nije inficiran novim koronavirusom. To smatramo najvećim uspjehom i u ime svih iz Centra poručujem da ćemo se i dalje boriti da tako ostane", istakla je Terić.

Bez obzira koliko se činilo da je situacija pod kontrolom opreza nikad dosta. Kako ističe Terić, to je za zaposlene u IJZ rutinski rad.

"Radimo sa infektivnim i potencijalno infektivnim materijalom čitav život, ali ovo je sada nepoznanica za čovječanstvo i svi moramo biti još više oprezni da bi sačuvali sve nas", rekla je Terić.

U okviru Centra funkcioniše pet odjeljenja i to Odjeljenje za virusologiju i imunologiju infekcija, Odjeljenje za molekularu dijagnostiku, Odjeljenje za bakteriologiju, Odjeljenje za parazitologiju i mikologiju i Odjeljenje za sanitarnu mikrobiologiju, kao i dva zajednička samostalna odsjeka: Odsjek za prijem i Odsjek laboratorijska kuhinja i sterilizacija.

Sanitarna tehničarka u Institutu za javno zdravlje Ana Raičević, ispričala je da su ih ljudi, kod kojih su dolazili zbog uzorkovanja, uvijek lijepo dočekali, a bilo je, kako je dodala i smiješnih situacija.

"Kada priđemo nekoj zgradi, kući, komšije izađu i pitaju "ko vam treba". E sada ne znamo da li je to ruka pomoći ili znatiželja. Ljudi su išli do toga da, ako pođemo liftom na četvrti sprat, oni idu pješke sprat po sprat, da vide gdje smo stali i kod koga idemo. Tu su razna pitanja, ali naravno nama je zaštita pacijenata na prvom mjestu", ispričala je Ana.

Kako priča, nije uvijek ni lako naći adresu na koju idu. Telefonom pozivaju ljude da im približe gdje stanuju, pa ih oni navode. Nekad se desi da promaše ulicu, pa se vrate, ali to ih, kaže, nimalo ne demorališe. Ipak je najteže kad se ide kod djece, jer su ona najosjetljivija.

Anin mlađi kolega sanitarni tehničar Dražen Vlahović, kazao je da su epidemiju spremno dočekali.

"Meni je mnogo značila podrška starijih kolega, koji imaju više iskustva od mene. Više sam nego siguran da je ne samo moja, nego i mladost ostalih kolega dala veliki doprinos u borbi protiv koronavirusa", kazao je Vlahović.

Sa porodicom i prijateljima se, kaže Dražen, nije gledao u zadnje vrijeme.

"Većina nas je bila u karantinu. Ali na početku i na kraju dana uvijek je tu neko od starijih kolega, da popriča sa nama, pita nas šta smo radili, da li je bilo nekih problema. Uvijek nam ponavljaju da treba da budemo oprezni i da se pridržavamo svega što smo naučili", rekao je Dražen.

A na samom prijemu potrebno je izvršiti dekontaminaciju svih pristiglih uzoraka.

Odgovorna tehničarka za prijem materijala na Odjeljenju mikrobiologije Dušanka Raičević, istakla je da je redovan prijem pacijenata sveden na minimum.

Dolaze oni koji baš moraju, ili oni koji su malo "hrabriji". Na prijemnom odjeljenju su tri tehničara. Jedan je na prijemnom šalteru, dva su za prijem, dekontaminaciju i da obezbijede pravilan i bezbjedan put uzoraka na obradu, na molekularnu dijagnostiku.

Cijeli proces - od prijema, obrade, odnosno dekontaminacije uzoraka i laboratorije do konačnog nalaza, prolazi kroz više kontrola.

"Što se tiče materijala, na samom prijemu provjeravamo podatke pacijenta, uputnu ustanovu ljekara koji je dao da se radi, a kada se rezultati sumiraju, budete obavješteni od Centra koji je zadužen za pružanje informacija", kazala je Raičević.

Posao nije nimalo jednostavan. Svaka analiza koje je odrađena prošla je kroz njihove ruke. Prijemno odjeljenje je usko grlo instituta. Sve što je sa epidemiologije uzorkovano prođe kroz prijemo.Kad se odrade nalazi se poslije vrate, a onda upućuju u druge gradove, na odjeljenja i tako 18 sati dnevno.

Koronavirus je učinio da građani vide šta sve rade zaposleni u Institutu za javno zdravlje, ali i onda kada je "mirno" i kada nijesu vidljivi, oni su uvijek tu i svakodnevno prate druge zarazne bolesti.pr pr ce

Tagovi

IJZ