Kako su milioni ljudi u svojim domovima u izolaciji za vrijeme pandemije korona virusa, broj slučajeva nasilja u porodici ubrzano raste u cijelom svijetu.
U Crnoj Gori je od početka godine do kraja marta registrovano 49 krivičnih djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, saopšteno je Dnevnim novinama iz Uprave policije.
Od početka sprovođenja mjera, koje traju od 16. marta, do kraja marta, prema policijskim evidencijama, izvršeno je osam krivičnih djela nasilje u porodici i to četiri krivična djela na teritoriji nadležnosti Centra bezbjednosti Podgorica, a po jedno u gradovima koji su u nadležnosti centara bezbjednosti Berane, Budva, Pljevlja i Odjeljenju bezbjednosti Cetinje.
Prema policijskim evidencijama, nisu samo žene žrtve nasilja, jer među prijavama ima i muškaraca koji su se žalili da su žrtve nasilja u porodici.
“Od 1. januara do kraja marta 50 osoba su bile žrtve izvršenja krivičnih djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici od kojih je 14 muškog pola, a 36 ženskog”, naveli su iz policije.
Kada je riječ o krivičnim djelima koja su izvršena u periodu od 16. do 31. marta u odnosu na srodstvo između žrtava i izvršilaca, u Centru bezbjednosti Podgorica evidentirane su dvije punoljetne ženske osobe koje su žrtve nasilja od strane oca, jedna osoba ženskog pola koja je žrtva nasilja u porodici, a izvršiocu je po srodstvu pastorka, te i jedno lice muškog pola koje je žrtva porodičnog nasilja izvršenog od strane sina.
“U Centru bezbjednosti Berane evidentirano je jedno lice muškog pola koje je žrtva nasilja u porodici, a koje je prema njemu počinio bratanac. U Centru bezbjednosti Budva, Centru bezbjednosti Pljevlja i Odjeljenju bezbjednosti Cetinje po jedno lice ženskog pola su žrtve nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici izvršenog od strane supruga odnosno vanbračnog supruga”, navode iz policije.
Ove godine u periodu od 1. januara do 15. marta izvršena su 392 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, dok je u periodu od 16. do 31. marta izvršeno 64 prekršaja iz istog Zakona.
“Tokom marta evidentirano je 125 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, koja je počinila 121 osoba. Od njih je 90 muškog pola, a 31 ženskog pola. Žrtve izvršenih prekršaja su 144 lica, od kojih je 56 muškog pola, a 88 ženskog pola”, kazali su Dnevnim novinama iz policije.
Tokom prve četiri nedjelje (13.03 9.4) primjene mjera protiv COVID-19 na Nacionalnoj SOS liniji za žrtve nasilja u porodici (NSOSL) primljen je 251 poziv što je za 26 odsto više u odnosu na februar kada je zaprimljeno 186 poziva.
„Povećanje se registruje i u broju poziva u periodu 13.03 23.4.2020. u odnosu na isti period prošle godine (13.03 23.4.2019) i iznosi deset odsto. U proteklih šest nedjelja broj poziva po sedmicama se kreće u rasponu od 61 do 69. Najviše poziva, 69 je zaprimljeno u prvoj nedjelji primjene mjera, a u ostalih pet je ujednačen, od 61 do 64″, kazali su Dnevnim novinama iz SOS Nikšić.
Mjere protiv COVID-19, kako navode, nijesu uzrok nasilja nasilja u porodici, ali pravila izolacije pogoduju njegovoj eskalaciji.
„Povećanje nasilja je očekivano jer se zlostavljanje i zloupotreba uvijek povećavaju u vanrednim okolnostima kao što je u ovom slučaju pandemija. U uslovima kućne izolacije žrtve su 24 sata izložene nasilju u porodici. Smanjeni socijalni kontakti i ograničeno kretanje dodatno ugrožava sigurnost i zdravlje žena i djece žrtava nasilja. U uslovima stalne kontrole teže im je da zatraže pomoć. Institucije koje trebaju pružiti pomoć i zaštitu rade smanjenim kapacitetom i/ili su fokusirane na sprovođenje mjera za zaštitu od pandemije. Nasilne taktike se često pogoršavaju pošto nasilnik koristi krizu kao izgovor da primjenjuje nasilje od verbalnog i psihološkog, uskraćivanja osnovnih sredstava za život, do fizičkih napada. Nasilnici zloupotrebljavaju krizu i krizne mjere da pojačaju zavisnost i osjećaj nemoći kod žrtve da izađe iz nasilja”, pojašnjavaju iz SOS Nikšić.
Za samo 15 dana, od 16. do 30. marta u Sigurnoj ženskoj kući Podgorica zabilježeno je 55 poziva za pomoć i podršku: 11 dežurni broj telefona, 32 online konsultacije, 12 pozivi u kancelariji, što predstavlja povećanje od 12 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Do 22. aprila SŽK je zabilježila 77 poziva za pomoć i podršku: 29 dežurni broj telefona, 17 online konsultacije, 31 pozivi u kancelariji, što predstavlja značajno povećanje od 51 odsto u odnosu na isti period predhodne godine.
Kao dio nacionalne kampanje #OstaniDoma, pokrenute u cilju prevencije širenja korona virusa u Crnoj Gori, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Uprava policije i nevladine organizacije koje su članice Operativnog tima za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici: SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić, Sigurna ženska kuća, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica, Centar za ženska prava i Centar za romske inicijative, pokrenule su kampanju #BezbjednaDoma. Cilj kampanje, koju je podržala Ambasada Velike Britanije u Podgorici, jeste ukazati žrtvama da nijesu same te da mogu dobiti pomoć i zaštititi sebe i druge članove porodice od nasilja.
“Na materijalima koji su plasirani putem društvenih mreža i medija je broj telefona Uprave policije – 122 na koji se mogu prijaviti nasilnici, broj nacionalne SOS linije za žrtve nasilja u porodici 080 111 111, koja je besplatna, anonima i dostupna 24 sata, sedam dana u sedmici, gdje je za žrtve nasilja obezbije đena sveobuhvatna podrška, kao i brojevi za specijalizovanu besplatnu pravnu pomoć i psihološku podršku: Sigurne ženske kuće – 069 013 321 (24/7), SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica 020 232 254 i 067 805 297 (24/7), Centra za ženska prava – 067 166 800 (od 9-17h, radnim danima) i Centra za romske inicijative – 067 104 700 (24/7)”, kazali su iz policije.