Društvo

Udruženje Stana za veću vidljivost lezbejki, biseksualnih i trans žena

Autor mondo.me Izvor MINA

Žene u crnogorskom LGBTIQ pokretu su ostale nevidljive, iako su kreirale njegovu istoriju, zbog čega će se Udruženje lezbejki, biseksualnih, trans i kvir (LBTQ) žena "Stana" zalagati za njihovu veću vidljivost i zaštitu prava u crnogorskom društvu.

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

To je saopšteno na konferenciji za novinare povodom osnivanja nevladine organizacije Udruženje LBTQ žena „Stana“.

Izvršna direktorka tog udruženja Ana Dedivanović pojasnila je da je to udruženje nastalo iz neformalne grupe LBTQ žena “kvirA” koja je, kako je podsjetila, svoje djelovanje uglavnom sprovodila kroz aktivnosti organizacije Kvir Montenegro.

„Važno je napomenuti da smo kroz naš rad na pravima, ali i u zajednici, primijetili da vidljivost LGBTIQ osoba uglavnom znači vidljivost muškaraca iz pokreta, naglašavanje njihovih identiteta, potreba i prepreka sa kojima se suočavaju, sa posebnim akcentom na verbalnom i fizičkom nasilju i diskriminaciji“, kazala je Dedivanović.

Prema njenim riječima, istorija LGBTIQ pokreta u Crnoj Gori kreirana je od LBTQ žena već godinama unazad.

„Ipak, žene su ostale nevidljive, iako su u velikom broju slučajeva predstavljale katalizatore, te sprovodile skoro sve aktivnosti implementirane u ovoj oblasti“, istakla je Dedivanović, prenosi PR centar.

Osnivačica Udruženja LBTQ žena “Stana”, Staša Baštrica, kazala je da će biti posvećeni smanjenju nivoa homofobije i transfobije u društvu, kao i unapređenju crnogorskog LGBTIQ pokreta u kom će se LBTQ žene aktivno i trajno zalagati za zaštitu svojih ljudskih prava.

„Stana će biti posvećena i unapređenju rodne ravnopravnosti i ljudskih prava žena, sa posebnim akcentom na LBTQ žene u Crnoj Gori, postizanju pune vidljivosti i jednakosti LBTQ žena u Crnoj Gori u domenu zdravstvenih usluga, i fizičkog i mentalnog zdravlja žena, socijalnih usluga, njihove održivosti i socijalne zaštite“, navela je Baštrica.

Ona je kazala i da će „Stana“ biti posvećena postizanju pune participacije LBTQ žena u procesima donošenja odluka i kreiranja politika koje se tiču ljudskih prava LGBTIQ osoba i žena i suzbijanju svih oblika nasilja zasnovanog na homofobiji, transofobiji i mizoginiji.

„Naše udruženje će biti posvećeno i unapređenju položaju i zaštita prava LBTQ žena sa iskustvom svih oblika rodno zasnovanog nasilja i/ili zločina iz mržnje i unapređenju kvir umjetnosti i kulture i drugih manifestacija kreiranjem sadržaja koji će se fokusirati na potrebe i interese LBTQ žena u Crnoj Gori“, istakla je Baštrica.

Ona je kazala da će raditi na osnaživanju, jačanju kapaciteta, umrežavanju i udruživanju svih žena u Crnoj Gori, „posebno obraćajući pažnju na smanjenje diskriminacije sa kojom se žene susrijeću i po osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta“.

„Lezbejke, biseksualne, transrodne i kvir žene su često zanemare u incijativama za osnaživanje žena, te je ovaj projekat od izuzetne važnosti u oblasti zaštite ljudskih prava - upravo iz razloga što targetira jedne od najmarginalizovanih i najnevidljivih žena u društvu, odnosno LBTQ žene“, rekla je Baštrica.

Tagovi