Društvo

Na Tabiji u Sutomoru parola "Srbe na vrbe"

Autori mondo.me Vijesti.me Izvor mondo.rs

Na tvrđavi Tabija u Sutomoru, kulturnoj baštini iz 19. veka koja je sanirana nakon što je na njoj prošle nedjelje oslikana trobojka, osvanuo je uvredljivi antisrpski grafit koji poziva na nasilje,.

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

Na zidinama se nalazi natpis "Srbe na vrbe", što se vidi na fotografijama koje je objavio portal Vijesti.

Iz crnogorskog Ministarstva kulture osudili su, kako su naveli, novi slučaj vandalizma, tvrdeći istovremeno da iza tog natpisa stoje isti oni koji su prošle nedjelje na zidinama oslikali trobojku. Iz ministarstva kažu da je, "kao i prvi put, kada je na Tabiji osvanulo obilježje protesta povodom Zakona o slobodi vjeroispovijesti, rukopis jasan i isti".

"Za razliku od ranijih manifestacija "bratoljublja", poput spaljivanja i cijepanja zastave Crne Gore - ovog puta, ipak, težnja je da se prikaže tobožnja ugroženost dijela stanovništva naše države", smatraju u ministarstvu i apeluju na građane "da ne nasjedaju na provokacije, servirane sa iste adrese odakle i one o navodnom razbijanju protesta od strane vojske, zatvorenika i navijačkih grupa".

U saopštenju se dodaje da će stručne službe u najkraćem roku ukloniti oštećenja na Tabiji. Iz Opštine Bar su saopštili da je reč o neprihvatljivoj poruci govora mržnje.

"Zbog čega je tvrđava Tabija prepoznata kao lokacija za vandalizam ostaje nepoznato. Međutim, ponovo izražavamo najsnažniju osudu zbog skrnavljenja tvrđave koja je zakonom zaštićena i ispisivanja poruka koje narušavaju razumjevanje, međuvjerski i međunacionalni sklad, koji su trajne vrijednosti Bara i njegovih stanovnika", navodi se u saopštenju.

Parole protiv Srba nisu novina, a mnoge su napisane baš preko crnogorske trobojke koje su postale neka vrsta simbola otpora odluci crnogorskih vlasti da usvoje Zakon o slobodi vjeroispovijesti.

Parola "Srbe na vrbe" nastala je tokom Prvog svjetskog rata, a koristio ju je ustaški režim u Nezavisnoj državi Hrvatskoj tokom Drugog svjetskog rata. Takođe, bila je veoma popularna devedesetih godina u Republici Hrvatskoj, a nerijetko je pojedinci i dan-danas ispisuju po zidovima hrvatskih gradova, pogotovo u vrijeme određenih godišnjica ili u vreme napetosti u odnosima između država Srbije i Hrvatske.