Institut za javno zdravlje savjetovao je građane koji namjeravaju da putuju van Crne Gore da se prije toga informišu o zdravstvenim rizicima koji postoje u destinaciji koju namjeravaju posjetiti
IJZ savjetovao je građane da ukoliko idu u zemlje koje su pogođene koronavirusom onda o tome trebaju obavijestiti izabranog ljekara i sa njim obaviti sistematski pregled, prenosi Standard.
Institut je juče, povodom izbijanja epidemije koronavirusa u Italiji saopštio da neće braniti građanima da putuju u zemlje pogođene ovim virusom, ali su napomenuli da je jako važno pridržavati se uputa koje su izdali u slučaju da neko kani putovati u epidemijom pogođene zemlje.
Institut savjetuje da pored informacija o zdravstvenim rizicima, potrebno je informisati se i o političkim okolnostima, lokalnim zakonima, kulturi i običajima kao i o drugim administrativnim činjenicama, uključujući i pribavljanje informacija o najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu Crne Gore.
Kako prenosi Standard, iz Instituta su takođe savjetovali da u slučaju putovanja u zemlje pogođene koronavirusom, pored sistematskog pregleda kojeg treba obaviti prije puta kod izabranog ljekara, potrebno je posjetiti i stomatologa.
“Jako je bitno da raspolažete informacijama o zdravstvenim rizicima koji postoje u državi u koju putuje, klimatskim uslovima koji tamo vladaju, higijenskoj ispravnosti vode i hrane objekata u kojima će te biti smješteni te zdravstvenim prilikama i ustanovama kojima se može obratiti u slučaju narušavanja zdravlja. Za određene destinacije je jako bitno upoznati izabranog ljekara o predstojećem putovanju i obaviti sistematski ljekarski pregled. Posebno je značajan stomatološki pregled i sprovođenje svih neophodnih stomatoloških intervencija prije odlaska na put”, stoji na sajtu Instituta za javno zdravlje.
Osim toga, u određenim državama postoje vakcinacije koje su preporučene ali i one koje su po Međunarodnom zdravstvenom pravilniku i obavezne.
O tome se kako su naveli, građani mogu informisati kod nadležnog epidemiologa, sa kojim je savjetovanje prije putovanja, kako su naglasili od posebne važnosti jer rizici po zdravlje zavise kako od same osobe koja putuje (njenog zdravstvenog stanja i fizioloških karakterisitika) tako i od destinacije u koju ide i epidemiološkog stanja u njoj.
“Kako bi adekvatno procjenio sve zdravstvene rizike i prikupio informacije od sličnih službi iz države destinacije ili međunarodnih organizacija, epidemiologu je potrebno vrijeme tako da je poželjno da se savjetovanje najavi i zakaže preko web stranice Instituta ili putem telefona 020-412-818″, savjetuju iz Instituta, prenosi Standard.
Sa druge strane, tokom samog puta, kako navode iz Instituta, treba posebno voditi računa o pojavi simptoma bolesti na koje je ukazao epidemiolog
“Takođe je od posebnog značaja voditi računa i o drugim simptomima i znacima, posebno kod hroničnih bolesnika. U slučaju pojave novih ili pogoršanja simptoma nekog ranijeg hroničnog stanja kao i potrebe za bolničkim liječenjem (ozbiljnije bolesti, povrede i sl.) princip je da se uvijek koriste usluge provjerenih zdravstvenih ustanova kako zbog higijenskih uslova, ustaljenih i definisanih procedura, sterilnosti medicinskih instrumenata i obaveznog testiranja krvi i krvnih preparata koji se daju oboljelima. Korišćenje usluga tradicionalnih vidara treba strogo izbjegavati”, poručuju iz Instituta.
Kada je u pitanju povratak iz destinacija u kojima vlada epidemija, Institut naglašava da je zakonom obavezno, ali i zarad sigurnosti građana potrebno, da se osoba hitno javi najbližoj epidemiološkoj službi ili izabranom ljekaru radi kontrole zdravstvenog stanja i eventualnog započinjanja nadzora.
“U skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti putnici koji dolaze iz država u kojima ima kolere, kuge, žute groznice, virusnih hemoragičnih groznica (osim hemoragične groznice sa bubrežnim sindromom), velikih boginja, SARS-a, MERS-CoV i malarije stavljaju se pod zdravstveni nadzor bez ograničavanja slobode kretanja i dužni su da se svakodnevno javljaju Institutu, odnosno nadležnoj zdravstvenoj ustanovi, radi praćenja zdravstvenog stanja. Ministarstvo zdravlja može da odredi mjeru zdravstvenog nadzora i za lica koja dolaze iz zemalja u kojima postoje i druge zarazne bolesti, ako neka od tih zaraznih bolesti može da ugrozi zdravlje stanovništva Crne Gore. Zdravstveni nadzor može da se odredi i za lica koja dolaze iz država u kojima se organizuju skupovi koji su od strane SZO procijenjeni kao skupovi visokog epidemiološkog rizika, naveli su iz Institut, prenosi Standard.
Inače iz Instituta su juče savjetovali građanima da ne putuju u Italiju, ali u slučaju da se za to odluče, putnici se moraju upoznati sa obavezama i odlukama Vlade Italije.
Naveli su i da širenje virusa kao i nejasan izvor obolijevanja i epidemiološka povezanost ukazuju da osobe sa blagim simptomima igraju veliku ulogu u širenju koronavirusa, što takođe govori da će se širenje infekcije u Italiji nastaviti uprkos velikim mjerama prevencije.
Zbog toga je, kako su naveli iz Instituta, međuljudski prenos virusa u Crnoj Gori moguć, iako je vjerovatnoća za sada mala, ukoliko se udio zaraznih osoba sa blagim simptomima koji infekciju mogu dalje širiti poveća.
Glavni simptomi koronavirusa su groznica, kašalj, otežano disanje, bol u mišićima i umor.
U Italiji je trenutno potvrđeno 157 slučajeva obolijevanja sa 3 smrtna ishoda: 112 u Lombardiji (dva smrtna ishoda), 22 u Venetu (1 smrtni ishod), 9 u Emiliji-Romanji, 3 u Pijemontu (Torino), 3 u regiji Trentino Alto Adiđe i 3 u Laciju (3 slučaja koja su već bila u Rimu). Za pet slučajeva se još uvijek čeka potvrda o mjestu prebivališta.