Najveći hirurški poduhvat u Kliničkom centru Crne Gore, intraoperativna primjena citostatika, počela je da se sprovodi u Centru za digestivnu hirurgiju.
Direktor Kliničkog centra dr Jevto Eraković kazao je na konferenciji za medije, da je danas poseban dan za Klinički centar Crne Gore i za crnogorsku hirurgiju. Urađena je jedna od najvećih hirurških intervencija koje se danas izvode u svijetu i poslije transplatacione medicine sigurno predstavlja vrh hirurgije.
"Moram da izrazim zaista veliku zahvalnost prof. dr Ranku Lazoviću koji je uradio intervenciju i koji je vođa tima koji je ovde sa nama. U timu su pored prof. dr Lazovića bili anesteziolog dr Ognjenka Šarenac, hirurg dr Janko Žujović i radiolog dr Vladimir Krgović. Za ovaj poduhvat smo se spremali godinu.
Prof.dr Lazović je da bi primijenio ovu procedure u KCCG bio na edukaciji, najprije kod profesora Dragutina Kecmanovića, iz Kliničkog centra Srbije, kojem je, kako kaže, posebno zahvalan, potom u Njemačkoj, gdje je učio od oca ove metode prof. dr Pol Šugerbejker, a treći put ponovo u timu Kecmanovića i Šugerbejkera u Beogradu", rekao je Eraković.
Trenutno, jedina dva doktora koji na ovim prostorima imaju licencu su naš profesor Lazović u KCCG i Kecman u Srbiji.
Prema riječima prof.dr Lazovića, KCCG ima svu potrebnu opremu za izvođenje ovog zahvata, a u planu je obuka još jednog medicinskog tima iz Crne Gore.
"Veliko je zadovoljstvo što možemo ovu kalendarsku godinu da završimo na ovaj način ovo je jedan veliki podstrek za kompletnu crnogorsku medicine, jedna snažna poruka da jedan hirurg sa svojim timom i to mladim timom kao što vidite, može da napravi sjajan iskorak u medicine i hirurgiji. Mi planiramo i dogovorili smo se da ćemo da oformimo još jedan tim, tako da ovo je nešto što će predstavljati jedan veliki iskorak ne samo za crnogorske pacijente nego i za pacijente iz regiona koji će po mnogo manji cijenama, što imaju priliku da to dobiju u nekim inostranim Centrima, to moći da dobio u Kliničkom centru Crne Gore. Naravno naši pacijenti i svi osiguranici iz Crne Gore ova operacije će za njih biti potpuno besplatno", rekao je prof. dr Lazović.
Operaciju koja predstavlja najveći hirurški poduhvat u državi, a koji u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) košta oko pola miliona dolara, uradio je upravo prof. dr. Lazović. On je operisao pacijentkinju sa odmaklom fazom karcinoma jajnika, koja je već operisana u Beogradu i primila hemioterapiju.
"Procedura je moguća kod pacijenata, kojima je rečeno da se više ništa ne može uraditi, ali i kod oboljelih koje ranije nijesu operisane već su samo primile hemioterapiju. Kada nekoga kome je ostalo još tri ili šest mjeseci života podvrgnete ovakvoj intervenciji, to dovoljno ilustruje složenost, opravdanost i ozbiljnost metode", rekao je Lazović, navodeći da je ovu proceduru početkom ovog vijeka u SAD je počeo da radi prof. dr Pol Šugerbejker, zaposlen u Kancer centru u Vašingtonu.
Prof.dr Lazović je pojasnio da je ovo najsloženija hirurška intervencija u trbuhu i karlici, koja se obično radi kod žena životne dobi od 35 do 40 godina. Metoda je, prema njegovim riječima najbolje rezultate daje kod kancera jajnika i debelog crijeva.
"Petogodišnje preživljavanje ovakvih pacijenata je preko 20 odsto, a postoje studije koje govore da je petogodišnje preživljavanje i više od 40 i 60 odsto. Pacijenti idealni za ovu proceduru oni kod kojih je kancer indeks, koji pokazuje raširenost procesa u trbuhu i karlici, a koji bi trebalo da iznosi do 21", naveo je prof. dr Lazović.
"Operacija ima dvije etape, jedna je otvorena hirurgija gdje se uklanjaju sve površine zahvaćene metastazom i to se zove citoreduktivna procedura. Kada završimo taj proces koji traje satima, trbuh mora biti potpuno suv i ispira se fiziološkim rastvorom da se metastaze potpuno uklone. Onda se postavlja pet drenova, od kojih je jedan dovodni, dok četiri služe za cirkulaciju citostatika. U dva litra fiziološkog rastvora rastvara se doza citostatika zavisno od tjelesne mase, starosti, postoji tačna formula", kazao je Lazović.
On je pojasnio da se rastvor sa citostatikom, na temperaturi od 42 stepena preko pumpe uvodi u trbuh, u kojem uvijek mora biti 500 mililitara rastvora.
"Rastvor kruži i ispira sve 60 minuta. Za to vrijeme, anesteziolog svakih 10 minuta određuje nivo leukocita i vodi računa o količini izlučene mokraće i parametrima bubrežne funkcije. Poslije 60 minuta bolesnik se skida sa pumpe, drenovi se kače na kese i bolesnik prelazi u jedinicu intenzivnog liječenja", pojasnio je Lazović.
Operisana pacijentkinja, Refija Muzurović iz Bijelog Polja, kazala je danas novinarima da se dobro osjeća, zahvaljujući profesoru Lazoviću.
"Biću dobro. Gledam naprijed, pozitivno mislim i imam razlog više da budem optimistična. Nikada nisam govorila da ću umrijeti i da sam bolesna. Hodam, hranim se, šetam. Ja više nisam bolesna žena", kazala je Muzurović.