Društvo

Podgorica, Bar i Bijelo Polje pridružili se pokretu Fast-track cities

Autor mondo.me

Podgorica, Bar i Bijelo Polje prvi su gradovi sa Balkana koji su se pridružili globalnom pokretu „Fast-track cities“ o okončanju epidemije AIDS-a.

Izvor: Promo/PG Biro

Takozvanu Parišku deklaraciju sa predstavnicima Agencije Ujedinjenih Nacija za sidu potpisali su gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković i predsjednici barske i bjelopoljske opštine Dušan Raičević i Petar Smolović.

U Crnoj Gori zvanična statistika kaže da imamo preko 250 ljudi koji su nosioci ovog virusa i na ovaj način ćemo biti u prilici da im pružimo i bolju institucionalnu podršku, kazao je Vuković.

“Najprije je važno učiniti ljude svjesnima problema koji imaju jer je to vrlo često korijen problema, tj. razlog zbog kojeg se virus širi a onda da ljudima kojima se konstatuje da imaju problem te vrste ponudićemo svu potrebnu zaštitu i Glavni grad će vrijedno raditi na tome. Jako je važno da intenziviramo aktivnosti na planu organizacije različitih edukativnih programa, pogotovo sa učenicima srednjih škola i našim studentima na promociji bezbjednog seksualnog odnosa kako bi se preveniralo dalje širenje ovoga virusa. Zaključak je da je najlakše zatvoriti oči, mi to ne radimo nego na ovaj način detabuiziramo ovu temu i činimo vrlo važan korak u pravcu suzbijanja širenja HIV virusa Ii pružanje podrške onima koja je potrebna”, rekao je gradonačelnik Podgorice.

Prema njegovim riječima, Pariska deklaraciju ima za cilj da suzbije ono što je globalna epidemija širenja HIV virusa. To je tema o kojoj se u Crnoj Gori kao izrazito tradicionalnom društvu nerado govori i generalno možemo konstatovati da su teme vezano za seksualno prenosive bolesti i dalje u jednoj značajnoj mjeri tabu.

Predstavnik Agencije Ujedinjenih Nacija za sidu, UNAIDS, Dr Konstantin Voytsekhovich, zahvalio se crnogorskim opštinama na inicijativi i posvećenosti potpisivanju Pariske deklaracije.

“Činjenica da su crnogorski gradovi prvi u regionu potpisali ovu deklaraciju znači, kako tvrdi, kreiranje ambijenta za bolju reakciju, ali i širenje znanja i razmjenu iskustava u ovoj oblasti. „Siguran sam da je odgovor na virus u Crnoj Gori u sigurnim rukama lokalnih vlasti, zajednice i ukupne javnosti“, kazao je on. Predsjednik opštine Bar Dušan Raičević poručio je da se potpisivanjem Deklaracije potvrđuje jasno opredjeljenje da budemo dio razvijenog svijeta i pratimo ono što je već oko 300 gradova u Evropi podržalo kroz inicijativu „Fast-track cities“.

Prvi čovjek Opštine Bijelo Polje Petar Smolović naveo je kako vjeruje da možemo doći do cilja, a to je okončanje epidemije HIV-a do 2030. godine. Izvršni direktor Alijanske za javno zdravlje iz Ukrajine Andrej Klepikov pohvalio je to što prvi put, ne jedan, već tri grada jedne države potpisuju Parišku deklaraciju i na taj način pokazuju posvećenost .

„Takođe, želim da istaknem ulogu civilnog društva koje je ključni partner u borbi sa HIV-om i AIDS-om. Ponosni smo na saradnju sa CAZAS-om i JUVENTAS-om koji ulažu veliki napor i podržavaju ove inicijative. Još jednom iskrene čestitke na ovom velikom koraku naprijed u borbi sa HIV-om“, istakao je Klepikov.

Izvršni direktor CAZAS Mišo Pejković, tvrdi da će primjenom deklaracije stotinama pojedinaca i porodicama značajno poboljšati život. U borbu protiv HIV virusa morala je biti uključena i šira zajednica da bismo mogli doći do rješenja kada je u pitanju prevencija ali i tretnam i podrška onima koji žive sa tim virusom, tvrdi izvršna direktorica Juventasa Ivana Vujović.

Podsjećamo, na Svjetski dan borbe protiv side 1. decembra 2014, gradonačelnici iz cijelog svijeta okupili su se u Parizu kako bi potpisali deklaraciju o okončanju epidemije side u svojim gradovima. Potpisivanjem Pariske deklaracije gradonačelnici su se obavezali na ubrzanje nastojanja i napora da u svojim gradovima zaustave epidemiju side putem čitavog niza aktivnosti

Tagovi