Trećina sudija smatra da je jedna od ključnih mjera za jačanje povjerenja građana u pravosuđe, više informacija o radu sudova u javnosti, navodi se u istraživanju.
Kako pišu Vikend novine, ovo istraživanje koje je sprovela Građanska alijansa u saradnji sa Udruženjem sudija Crne Gore i Udruženjem državnih tužilaca Crne Gore, pokazuje da manje od trećine sudija kao prioritetnu mjeru za jačanje povjerenja smatraju striktno poštovanje Kodeksa i poštovanje načela profesionalnog i nezavisnog postupanja i ponašanja medija.
Dio njih misli da je značajno pojačati PR kampanju od strane sudova, kao i da je potrebno više “živih” kontakata predstavnika medija i sudskih institucija.
“Sudije uglavnom smatraju da javnost ima povjerenja u njihov rad (50,6 odsto ispitanika), da javnost nema povjerenja u rad sudija smatra 15,2 odsto ispitanika iz sudstva, dok je 21,6 odsto izjavilo da ne može da procijeni”, navodi se u istraživanju.
Najveći procenat sudija (42,9) odsto smatra da je “izvještavanje medija uglavnom zadovoljavajuće, sa povremenim neobjektivnim izvještajima”. Da je izvještavanje “zadovoljavajuće i objektivno” smatra 9,4 odsto, a da je nezadovoljavajuće i neobjektivno ili uglavnom nezadovoljavajuće smatra 26,7 odsto.
“Zanimljivo je da je i dalje prisutan određen broj sudija koji ne zna kakav je generalno odnos medija prema sudu 15,9 odsto. Preovlađujući stav sudija je i da “stranke ne poznaju u dovoljnoj mjeri nadležnost i funkcije suda” (38 odsto), a da su stranke dovoljno informisane o funkcijama suda smatra 33,5 odsto sudija”, utvrđeno je istraživanjem.
Zadovoljstvo sudija postojećom pravosudnom infrastrukturom iznosi 40,8 odsto, a nezadovoljstvo je izrazilo 37,6 odsto ispitanika (u 35,9 odsto slučajeva sudije su odgovorile da je infrastruktura sudnica dovoljno uređena sa aspekta mogućnosti za pristup javnost).
“U odnosu na efikasnost funkcionalnog dijela suđenja i organe koji, prema mišljenju sudija, moraju bitno da promijene i poboljšaju svoj rad, kao i odnos i postupanje prema radu suda, sudije su ukazale da poštanska i dostavna služba imaju najveću potrebu za promjenama (22,4 odsto)”, precizirano je u istraživanju.
Tužioci u velikom broju, 96,6 odsto, smatraju da je stanje u tužilaštvu uglavnom dobro, odnosno veoma dobro.
“Većina tužilaca (61 procenta) je zadovoljna infrastrukturom i objektom u kojem se nalazi tužilaštvo. Kada je u pitanju zadovoljstvo sredstvima komunikacije, većina tužilaca (67,8 odsto) je zadovoljna ovim sredstvima. Da su ona dovoljna za osnovne potrebe postupaka koje vode (20,3 odsto), dok je nezadovoljstvom sredstvima komunikacije izrazilo 8,5 odsto”, navodi se u istraživanju.
Na pitanje kako ocjenjuju ponašanje stranaka u odnosu na poštovanje tužilaštva kao institucije, tužioci su u najvećem procentu odgovorili da se tužilaštvo uglavnom poštuje (83,1 odsto), dok 10,2% smatra da se tužilaštvo uglavnom ne poštuje.