Crna Gora se ubraja u države sa visokom potrošnjom antibiotika i njegove povezanosti sa antimikrobnom rezistencijom, saopšteno je na edukativnom seminaru povodom obilježavanja Evropskog dana svjesnosti o antibioticima
Državni sekretar u Ministarstva zdravlja, Milovan Vujović rekao je da nekontrolisana i neadekvatna upotreba antibiotika prijeti još većem širenju otpornosti na njihovo dejstvo, što može imati dalekosežne posljedice.
On je kazao da je od 2013. do prošle godine smanjena upotreba antibiotika na vanbolničkom i bolničkom nivou.
"Međutim, prošle godine taj broj je porastao za 2,2 odsto u vanbolničkim ustanovama, dok je u bolničkim i dalje nastavljen trend blagog smanjenja“, kazao je Vujović na edukativnom seminaru Budućnost antibiotika zavisi od svih nas.
Vlada je na predlog Ministarstva zdravlja usvojila Akcioni plan za period 2019/2020 za sprovođenje Nacionalne strategije za kontrolu rezistencije bakterija na antibiotike. „Akcionim planom predviđeno je da se urade mnoge aktivnosti u cilju racionalizacije potrošnje antibiotika“, kazao je Vujović. Kako je rekao, podaci ukazuju da je antimikrobna rezistencija jedan od globalnih i zdravstvenih problema koji predstavlja veliku prijetnju za čovječanstvo. Vujović je kazao da su uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) dobili digitalnu podršku za protokol za liječenje urinarnih infekcija koje je uradilo Ministarstvo zdravlja i da se očekuje da će se regulisati potrošnja antibiotika i time smanjiti zdravstveni troškovi.
„Cilj je da svi ljekari primjenjuju smjernice iz Protokola zahvaljujući čemu ćemo imati racionalnu upotrebu antibiotika“, dodao je Vujović.
Vujović je rakao da antibiotici predstavljaju najveći uspjeh moderne medicine 20. vijeka, a da bi neaktivnošću ljekara i veterinara mogli postati najveći neuspjeh medicine 21. vijeka. On je objasnio da se antibiotik može i smije koristiti samo uz ljekarski recept i dodao da će, imajući u vidu trenutnu potrošnju antibiotika, Ministarstvo zdravlja potencirati da se pojača kontrola primjene zakonskih propisa kojima će se kontrolisati njihovo izdavanje.
„Zajedničkim aktivnostima možemo doprinijeti borbi protiv rezistencije. Moramo raditi na prevenciji i kontroli infekcija, na sintezi novih antibiotika, zato ćemo ovaj edukativni iskoristiti kako bi dodatno probudili svijesti građana o značaju racionalne upotrebe antibiotika“, kazao je Vujović.
Šefica kancelarije SZO u Crnoj Gori Mina Brajović kazala je da je zabilježen trend smanjivanja vanbolničke potrošnje i da je to potvrda da strategije za pravilnu upotrebu antibiotika postoje i da su učinkovite. Prema njenim riječima, da bi se preokrenuo trend potrebno je dosljedno raditi na više frontova. Ona je kazala da je potrebno podizati nivoa svjesnosti i informisanosti o antimikrobnoj rezistenciji, jačati kapacitete za nadzor i monitoring i za pravilnu upotrebu antibiotika u bolničkim i vanbolničkim uslovima.
“U 2017. godini bolnička prosječna potrošnja antibiotika u Crnoj Gori je gotovo na nivou potrošnje u Evropskoj uniji, ali je preporuka SZO da se mora sistemski raditi na promjeni strukture ljekova u bolničkoj potrošnji kako bi se smanjio udio rezervnih antibiotika”, saopštila je Brajović.
Kako je navela, Crna Gora je u 2017. godini bila na petom mjestu u Evropi po vanbolničkoj potrošnji antibotika. Brajović je istakala da će bez efikasnih antimikrobnih ljekova obične infekcije postati smrtonosne, a intervencije poput operacije i hemoterapije nemoguće. Ona je rekla da je to kompleksan problem i da se mora ustanoviti kultura kod građana da koriste ljekove samo kad im ljekar propiše.
„Izuzetno je veliki broj recepata u kojim se propisuju antibiotici. Što ih više koristimo, sve ih više gubimo i kad na budu najpotrebniji nećemo ih imati”, poručila je Brajović.
Ona je istakla da Crna Gora ima odgovoran stav i da je posvećena rješavanju problema antimikrobne rezistencije.