Društvo

Zbog bezbjednosti privremeno zatvorene planinarske staze

Autor mondo.me

Na osnovu procjene stanja prohodnosti i bezbjednosti korišćenja planinarskih staza za predstojeći zimski period, nisu stvoreni osnovni uslovi za njihovo bezbjedno korišćenje, saopštili su iz Planinarskog saveza Crne Gore.

Zbog bezbjednosti privremeno zatvorene planinarske staze Izvor: MONDO

Iz PSCG kažu da će planinarske staze zbog toga biti privremeno zatvorene.

“Privremeno se zatvaraju za korišćenje od 18. novembra do 30. aprila 2020. sve uređene i markirane planinarske staze nacionalne i lokalne mreže (PPT Orjen-Lovćen-Rumija i priključne staze, staze NP Lovćen i NP Skadarsko jezero, kanjon Mrtvice, Prekornica i Žijovo)”, saopšteno je iz Planinarskog saveza Crne Gore.

Kako su istakli, privremeno se zatvaraju za korišćenje od 18. novembra do 1. juna i staze nacionalne i lokalne mreže staze planinarskih transverzala CT-1 Planinama Crne Gore, Via Dinarica i Vrhovi Balkana, kao i druge markirane staze nacionalne i lokalne mreže u nadležnosti NP Durmitor, NP Prokletije, Park prirode Piva LTO Plav, LTO Mojkovac, LTO Kolašin, LTO Berane, LTO Pljevlja, LTO Žabljak, LTO Bijelo Polje, LTO Andrijevica i LTO Rožaje.

Na osnovu iskustva tokom prethodnih sezona i analize uzroka vanrednih događaja sa teškim posljedicama, stručna komisija apeluje i preporučuje:

- da se svi korisnici planinarskih staza u zimskom periodu (planinari, alpinisti, rekreativci i sportisti, pješaci i drugi) pridržavaju pravila ponašanja na planinskim stazama i boravku u prirodi zimi, ne kreću bez adekvatne pripreme i opreme i provjere o prohodnosti, a posebno da ne koriste planinske staze u složenim meteo uslovima

- da ne koriste usluge “samozvanih” i nesertifikovanih planinskih vodiča, neslužbene mape i trekove (knjige vodiče), a posebno ako nisu organizovane zimske aktivnosti i usponi uz preduzimanje potpunih mjera bezbjednosti učesnika od strane organizatora (kluba, turoperatora, vodiča).

“Trenutne prilike u planinskim područjima su postale složene, nastupaju zimski uslovi, postoje potencijalne opasnosti po bezbjednost i zdravlje korisnika planinskih (planinarskih) staza posebno u planinskim masivima (Durmitor, Maglić, Komovi, Prokletije, Hajla, Ljubišnja, Vojnik, Njegoš, Pivska Plnina, Moračke planine, Orjen, Lovćen i Rumije ), jer nisu markirane zimskim markacijama i ne ispunjavaju uslove potpune prohodnosti pa je shodno Zakonu o planinskim stazama potrebno privremeno zatvoriti staze za korišćenje u zimskom periodu”, dodaju iz PSCG.

Njihova Stručna komisija za markacije, planinske staze , pješačke puteve i registar naglašava da se ne preporučuje korišćenje planinarskih staza nacionalne i lokalne mreže u vremenu privremenog zatvaranja staza u navedenim masivima visokih planina Crne Gore, samovoljno, bez stručnih vodiča i organizovanih tura u zimskim uslovima zbog izražene opasnosti od smrzavanja, gubljenja, lavina, gromova, magle, udara vjetra, zvijeri i klizavog terena, posebno gdje ne postoji odgovarajuća infrastruktura (van skijaških centara i postavljene signalizacije za hodanje na krpljama), slabe naseljenosti, nepokrivenosti mobilnom telefonijom i trajanja tura van vidnog vremena i pojedinačnog kretanja…

“Preporučuje se korisnicima da tokom zimske sezone koriste samo organizovano prohodne staze uz adekvatne pripreme, korišćenje planinarske opreme prema namjeni, zimskim uslovima, sa stručnim vodičima za zimske aktivnosti bez obzira na težinu staze na cijeloj teritoriji Crne Gore, posebno u složenim meteo uslovima, odnosno da koriste staze za hodanje na krpljama u okviru ski centara. Zimske ekspedicije i uspone organizovati uz pomoć i znanje GSS i SSZ CG”, saopšteno je iz Planinarskog saveza Crne Gore.

“Pri organizaciji i eventualnom korišćenju staza u zimskom periodu, uspona (ekspedicija) i drugih aktivnosti na planinarskim stazama NM organizatori su odgovorni za uređenje staza i bezbjednost svih učesnika u toku aktivnosti. Shodno Zakonu o planinskim stazama i Propisima dužni su da organizuju događaj uz prisustvo GSS CG i preduzmu preventivne mjere zaštite svih korisnika”, ističu u Planinarskom savezu.

Iz PSCG pojašnjavaju da su Nacionalna turistička organizacija, Lokalna turistička organizacija, Nacionalni parkovi i organi lokalne uprave obavezni da na pogodan način upoznaju sve korisnike staza u njihovoj nadležnsti i organizaciji o opasnostima i eventualnim zabranama u svojim zonama – destinacijama.

“Stručna komisija Planinarskog saveza Crne Gore će na zahtjev korisnika NM planinarskih staza u zimskom periodu pružati neophodne informacije o prohodnosti i stručnu pomoć u okviru ovlaštenja i raspoloživih resursa direktno ili preko lokalnih planinarskih klubova-domaćina, sajtu PSCG (Komisije) i sredstvima informisanja. PSCG i stručna služba ne snose nikakvu odgovornost prema korisnicima staza u zimskom periodu, niti preuzimaju odgovornost za postupke vodiča”, saopštili su iz PSCG.

Tagovi