Društvo

IZVJEŠTAJ ZAVODA ZA ŠKOLSTVO: Nije razvijeno povjerenje učenika u upravu Gimnazije "Slobodan Škerović"

Izvor Vijesti

Kako se navodi u izvještaju, zaključeno je da se radi o "karakteristikama dominantno tradicionalne škole", u kojoj je ograničen kvalitet međusobnih odnosa i nije razvijeno povjerenje učenika i učenica u upravu škole i stručne saradnice.

Izvor: MONDO/Teodora Orlandić

Izvještaj Zavoda za školstvo pokazao je nedostatak povjerenja učenika podgoričke Gimnazije "Slobodan Škerović" prema rukovodstvu te obrazovne institucije.

Kako se navodi u izvještaju, zaključeno je da se radi o "karakteristikama dominantno tradicionalne škole", u kojoj je ograničen kvalitet međusobnih odnosa i nije razvijeno povjerenje učenika i učenica u upravu škole i stručne saradnice.

"Sa navedenom tvrdnjom iz ankete da Imam slobodu da se obratim direktoru ako imam neki problem, mišljenja učenika su sljedeća: svega 18% se u potpunosti slaže, a djelimično se slaže 22% učenika/ca. Većina učenika/ca se ne slaže sa navedenom tvrdnjom ili ne zna odgovor na ovo pitanje (51% se ne slaže, a 9% ne zna odgovor). Slični su stavovi i mišljenja učenika/ca i kada su u pitanju stručne saradnice, gdje svega 23% učenika/ca u potpunosti se slaže sa tvrdnjom Imam slobodu da se obratim stručnim saradnicama jer dobijam korisne savjete, pomoć i podršku, djelimično se staze 3296 učenika/ca, dok se 356 učenika/ca ne slaže sa ovom tvrdnjom ili ne zna odgovor (10%)", piše u izvještaju.

Dodaje se da da svojim ponašanjem i radom direktor i pomoćnici daju dobar primjer učenicima u potpunosti se slaže svega 15% učenika/ca, djelimično 25% anketiranih učenika/ca, dok se polovina učenika/ca (50% ) ne slaže sa ovom tvrdnjom ili ne zna odgovor (10%).

"Ovi podaci ukazuju koliki je stepen demokratizacije Škole, kao i koliko se u praksi stvarno uvažava i poštuje participativnost učenika. Sličnog stava su i roditelji, te su se na konstataciju da svojim ponašanjem i radom direktor/uprava škole daje dobar primjer učenicima, u potpunosti usaglasili 29% anketiranih roditelja, djelimično 28%, dok se sa navedenom tvrdnjom ne slaže 33% roditelja i nije se izjasnilo 10%", navodi se u izvještaju.

Iz Zavoda su kazali da navedeni rezultati, bilo da su zasnovani na iskustvu roditelja sa upravom Škole, bilo kao posredovana informacija preko djece, ili na drugi način, pokazuju koliki je stepen povjerenja u školu i kakav je kvalitet međusobnih odnosa na relaciji dijete - uprava Škole.

"Ranije smo istakli da je iz perspektive roditelja najvažniji odnos uprave Škole i nastavnika prema njihovoj djeci. Sudeći po ovim podacima, zaključuje se da uprava Škole u dovoljnoj mjeri nije razvila komunikaciju i klimu zasnovanu na potrebnom povjerenju, poštovanju i prihvaćanju u odnosima prema učenicima/cama", poručuju iz Zavoda.

"Roditelji izražavaju podijeljena mišljenja na anketnu tvrdnju Imam dobru saradnju i komunikaciju sa direktorom škole. Sa navedenom tvrdnjom u potpunosti se slaže 29% roditelja, djelimično 19%, dok se ne slaže 31% anketiranih roditelja i nije se izjasnilo 21% anketiranih roditelja. Podaci najočiglednije pokazuju da je kvalitet partnerstva između Škole i roditelja uglavnom tradicionalan i da je potrebno razvijati otvorenije mehanizme saradnje sa svim roditeljima učenika/ca", piše u izvještaju.

Iz Zavoda ističu da se na osnovu ovih podataka ne može govoriti o partnerstvu Škole i roditelja, "jer partnerski odnosi podrazumijevaju potpuno otvorenu, dvosmjernu komunikaciju i međusobnu podršku u ostvarivanju zajedničkog cilja i roditelja i Škole - dobrobit i optimalni razvoj djeteta".

"Međutim, direktorica Škole u razgovoru navodi da je komunikacija uspostavljena i to sa svim odjeljenjima/predstavnicima/cama odjeljenja, o čemu svjedoči detaljna i uredna evidencija o sprovedenim razgovorima na osnovu kojih se planiraju i sprovode odgovarajuće mjere/aktivnosti. Pored navedenog, direktorica Škole ističe mogućnost komunikacije sa učenicima/cama putem e- maila, gdje se učenici/e se po potrebi mogu obratiti Školi, dati prijedloge, sugestije, uputiti kritike i slično (svaki/a učenik/ca ima otvorenu e-mail adresu). Međutim, prema njenim riječima, tu mogućnost učenici/e do dana nadzora nijesu koristili. Komunikacija se uspostavlja i kroz rad Učeničkog parlamenta", dodali su.

"Sa ponuđenom tvrdnjom iz ankete da Svojim ponašanjem i radom nastavnici daju dobar primjer učenicima, u potpunosti se slaže (19%) ili djelimično (51%) učenika/ca, dok se ne slaže 24% ili se nije izjasnilo 6% anketiranih učenika/ca. Identični stavovi i mišljenja učenika/ca su u odgovoru na tvrdnju da se nastavnici prema učenicima/cama odnose dobronamjerno i sa uvažavanjem. roditelja. I roditelji izražavaju negativan stav u odnosu na anketnu konstataciju da Svojim ponašanjem i radom nastavnici daju dobar primjer učenicima (u potpunosti se slaže 23%, djelimično se staže 4896, ne slaže 279% i ne zna odgovor 29%)", navodi se, između ostalog, u izvještaju.