Društvo

ČORLIJA: Vozači da ne pretiču snjegočistače na auto-putu, kad je magla da uključe sva četiri žmigavca…

Autor Teodora Orlandić Izvor portal Adria

Iako smo posvećeni tome da obezbijedimo sigurnost na auto-putu, najveći problem sa kojim se suočavamo ostaje nepripremljenost vozača na zimske uslove, tj. nepripemljenost samog vozila, i neprilagođavanje brzine postavljenom režimu saobraćajne signalizacije duž trase...

Izvor: MONDO/Teodora Orlandić

Ovo je za portal "Adria" kazao tehnički direktor Monteputa, Dušan Čorlija, apelujući na sve vozače da ne pretiču snjegočistače, jer je to zabranjeno, već da drže distancu i pokažu strpljenje i razumijevanje, doprinoseći tako sigurnijem putovanju za sve.

Kako navodi, imajući u vidu da je ovo treća sezona održavanja dionice auto-puta Smokovac-Mateševo, iskoristili su vrijeme da prikupe što više podataka za svaku lokaciju i svaki objekat pojedinačno, kako bi isplanirali što kvalitetnije zimsko održavanje, a plan prave godišnje.

“Izdvojili bismo nekoliko ključnih aktivnosti kao što su pravovremeno čišćenje snijega, posipanje soli i kalcijum hlorida i redovno praćenje vremenskih uslova. Sve ove i ostale aktivnosti detaljno su razrađene planom zimskog održavanja, u cilju minimiziranja rizika od saobraćajnih nezgoda i obezbjeđenja sigurnog putovanja za sve vozače”, navodi Čorlija.

Imaju, kako kaže, 10 snjegočistača.

“Što je dovoljan kapacitet da adekvatno odgovorimo na sve izazove koje donose zimski uslovi i obezbijedimo prohodnost puteva tokom cijele zimske sezone”, ističetehnički direktor Monteputa.

Ukazuje i na mjere koje se predlažu vozačima kako bi se povećala bezbjednost saobraćaja tokom zimskih uslova:

-Prije putovanja provjerite nivo rashladne tečnosti;
-Provjerite stanje akumulatora, jer niske temperature mogu oslabiti njegovu efikasnost;
-Uklonite sav snijeg i led s vozila, uključujući krov, kako biste izbjegli rizik da snijeg ili led padnu na vjetrobransko staklo vašeg vozila ili vozila drugog učesnika u saobraćaju tokom vožnje;
-Obavezna upotreba pneumatika za zimske uslove;
-Držite veće odstojanje u odnosu na vozilo ispred vas;
-Izbjegavajte naglo skretanje i usporite prije skretanja;
-U krivinama vozite sporije, bez nagle promjene brzine;
-Ubrzavajte postepeno;
-Kočite postepeno da biste izbjegli blokadu točkova;
-Prilikom vožnje na uzbrdici održavajte postepeno ubrzanje, bez naglih promjena brzine, kako biste izbjegli proklizavanje. Na nizbrdici koristite motorno kočenje umjesto naglog kočenja;
-Preporučljivo je voziti sa najmanje 1⁄2 goriva u rezervoaru;
-Pratite promjenljivu saobraćajnu signalizaciju;
-Zabranjeno je preticati snjegočistača;
-Pratite vremensku prognoza i stanje na putevima prije polaska na put.

Čorlija dodaje da je i usljed pojave magle i smanjene vidljivosti vozač dužan da prilagodi brzinu kretanja trenutnim uslovima na putu.

“Potrebno je uključiti sva četiri pokazivača pravca, koristiti kratka ili svijetla za maglu, dok je upotreba dugih svjetala nepoželjna jer mogu dodatno smanjiti vidljivost. Savjetuje se da pažljivo pratite obilježavanje kolovoza, poput ivica puta i razdjelnih linija, kako biste ostali u svojoj traci. Takođe, neophodno je držati veći razmak između vašeg vozila i vozila ispred kako biste imali dovoljno vremena za reagovanje”, ističe on.

Na auto-putu se ograničenje brzine prilagođava vremenskim uslovima putem sistema promjenljive svjetlosne signalizacije.

“Omogućena je dinamička promjena režima saobraćaja u skladu sa trenutnim stanjem, kao što su kiša, snijeg, led, smanjena vidljivost ili neki incident na trasi auto-puta. Na ključnim mjestima po trasi postavljene su meteostanice koje prate vremenske uslove i stanje na kolovozu. Trasa je potpuno pokrivena video-nadzorom, koji prate operateri iz Komandnog čentra 24/7. Takođe, kolege nadzornici redovno obilaze auto-put i dostavljaju informacije sa terena. Nadzorno vozilo opremljeno je i pokretnom meteostanicom koja dostavlja podatke sa terena. Cijeli ovaj sistem praćenja uspostavlja se kako bi pravovremeno reagovali na promjene i obezbijedili čišćenje i posipanje kolovoza”, pojašnjava Čorlija.

Važno je, ukazuje, pored tehničkih rješenja, naglasiti i to da svaki vozač snosi dio odgovornosti za bezbjednost u saobraćaju.

“Priprema vozila za zimske uslove i prilagođavanje vožnje trenutnim vremenskim i saobraćajnim uslovima ključni su faktori u izbjegavanju nesreća. Odgovorna vožnja podrazumijeva i poštovanje signalizačije, smanjenje brzine u nepovoljnim uslovima i dodatnu pažnju prema drugim učesničima u saobraćaju. Samim tim, odgovornost korisnika je ne samo zakonska obaveza, već i društvena odgovornost kako bi se očuvala sigurnost svih učesnika na auto-putu”, ističe Čorlija i zaključuje da su kazne za nepoštovanje saobraćajnih pravila, uključujući ignorisanje prilagođenih ograničenja brzine, predviđene zakonom.