Društvo

Institut za javno zdravlje bez "zdrave" vode

Autor Balša Janković Izvor Vijesti

Kako je u pitanju nova zgrada, tvrde da može doći do povremene neispravnosti vode, što se najčešće privremeno i rješava ispiranjem vodovodnog sistema.

Izvor: MONDO/ Anđela Vukčević

Zaposleni u Institutu za javno zdravlje (IJZ) nemaju ispravnu vodu za piće u novoj zgradi u koju su uselili prije pet mjeseci. Iz ove ustanove potvrdili su da voda nije preporučena za piće i da koriste alternativne izvore vode, kao i da se preduzimaju detaljna ispitivanja.

Kako je u pitanju nova zgrada, tvrde da može doći do povremene neispravnosti vode, što se najčešće privremeno i rješava ispiranjem vodovodnog sistema.

“Vijesti” saznaju da su uprava i zaposleni od ljetos pokušavali da riješe problem, a da su vodu kupovali ili točili na aparatu za pacijente. Prema istim saznanjima, izvođač radova je prošle sedmice bio u toj ustanovi u vezi sa problemima sa pitkom vodom.

“Voda u novoj zgradi Instituta za javno zdravlje nije preporučena za piće zbog odstupanja pojedinih parametara od vrijednosti predviđenih Pravilnikom o parametrima, provjeri usaglašenosti, metodama, načinu, obimu analiza i sprovođenju monitoringa zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku upotrebu (Sl.List CG br. 64/18 i 101/21)”, potvrdili su “Vijestima” u toj zdravstvenoj ustanovi.

Iz IJZ su kazali da su detektovali specifičan miris vode i odmah uzeli uzorke, a rezultati laboratorijskih ispitivanja ukazali su na prisustvo mineralnih ulja u pojedinim uzorcima, u koncentracijama koje su prelazile maksimalno dozvoljene vrijednosti za zdravstveno ispravnu vodu za piće.

“Ovakve pojave mogu biti povezane sa novoinstaliranim vodovodnim sistemima, i zbog toga je i propisano ispitivanje uzoraka vode u novoizgrađenim objektima. U toku su dodatne analize i ispitivanja kako bi se precizno identifikovao izvor kontaminacije i potvrdio tačan uzrok odstupanja”, navodi se u odgovoru IJZ.

Tvrde da su u cilju zaštite zdravlja zaposlenih uveli privremene mjere korišćenja alternativnih izvora vode za piće.

“Istovremeno, preduzimaju se detaljna ispitivanja kako bi se identifikovali potencijalni izvori kontaminacije i osigurala bezbjednost vode u skladu sa najvišim standardima zdravstvene ispravnosti. Naime, kod novih sistema može doći do privremenih migracija određenih materijala, uključujući mineralna ulja, iz novih cijevi ili priključaka, što povremeno dovodi do neispravnosti vode. Takva pojava najčešće je privremena i riješi se ispirannjem vodovodnog sistema. Kroz kontinuirano ispiranje, analize i praćenje stanja, radimo na tome da trajno osiguramo ispravnost vode i njenu bezbjednu upotrebu”, zaključuje se u odgovorima IJZ.

Zaposleni IJZ uselili su krajem juna u prostorije nove zgrade objekta “Centar za kontrolu i prevenciju infektivnih bolesti sa operativnim centrom za vanredne situacije”.

Izgradnja novog objekta koštala je oko 2,14 miliona eura, a tender je realizovala Uprava za kapitalne projekte, dok je projekat u potpunosti finansiran iz sredstava koje je obezbijedila Evropska unija kroz IPA fondove.

Ugovorom koji su potpisali Uprava za kapitalne projekte i izvođač radova, kompanija “Fidija”, predviđena je izgradnja javnog zdravstvenog operativnog centra za vanredne situacije za potrebe IJZ, a objekat se sastoji od podruma, prizemlja i dva sprata. Bruto površina objekta je oko 1.506 metara kvadratnih. Funkcionalni dio objekta sastoji se od podruma sa magacinskim prostorom, arhivom i tehničkom prostorijom. U prizemlju će se nalaziti ambulante, savjetovališta i službe održavanja. Prvi i drugi sprat su predviđeni za kancelarije.