Više od 200 ljekara na specijalizaciji tražilo je od nadležnih da se naknade za odvojeni život povećaju sa 108 i 333 eura na preko 600 eura.
Specijalizanti su peticiju uputili prije dva dana premijeru Milojku Spajiću, ministru zdravlja Vojislavu Šimunu, ministru finansija Novici Vukoviću, direktoru Fonda za zdravstveno osiguranje Vuku Kadiću i predsjedniku skupštinskog Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje Draženu Petriću.
U peticiji se navodi da specijalizanti i ostale kolege koji ih podržavaju traže hitno djelovanje kako bi se u okviru budžeta za 2025. godinu povećala finansijska izdvajanja za odvojeni život.
“Dosadašnja sredstva koja su isplaćivana specijalizantima za boravak odvojeni život u inostranstvu tokom specijalizantskog stažiranja iznosila su mizernih 333 eura ili 108 eura za specijalizante koji su iz drugih gradova Crne Gore boravili u Podgorici radi obavljanja staža. Apelujemo na nadležne da dosadašnja sredstva budu povećana na jedinstvenu cifru od preko 600 eura u neto iznosu za sve specijalizante bez obzira na to za koju zdravstvenu ustanovu specijaliziraju”, piše u peticiji u koju su “Vijesti” imale uvid.
Ljekari su nadležne podsjetili da kao specijalizanti imaju najmanji koeficijent za zarade u odnosu na sve doktore medicine, a da tokom odvojenog života nemaju mogućnost dodatnih prihoda po osnovu dopunskog i prekovremenog rada, kao i dopunskog rada u privatnom sektoru.
Istakli su i da im za troškove života u zemlji, a naročito u inostranstvu, što podrazumijeva i plaćanje stana, komunalija i druge troškove, davno prevazišli cifre od 108 i 333 eura.
“Naglašavamo i da je jedan dio specijalizanata formirao porodice, što dodatno iziskuje povećanje troškova života u mjestima gdje obavljaju edukaciju van njihovog stalnog boravka, naročito u inostranstvu. Među specijalizantima ima i koleginica i kolega koji su samohrani roditelji, pa je iz tih razloga njihov specijalizantski staž tokom odvojenog života dodatno otežan u smislu obezbjeđivanja osnovnih sredstava za egzistenciju njihovih porodica”, navodi se u peticiji.
Ljekari su nadležne podsjetili na član 77 Ustava Crne Gore, po kojem država pomaže i podstiče razvoj nauke, poručivši da su funkcioneri dužni da u okviru svojih nadležnosti podrže izdvajanje novca za nauku.
“Očekujemo vašu brzu, efikasnu i pozitivnu akciju povodom ove peticije u sklopu vaših nadležnosti. Ne želimo da vjerujemo da kao ljekari na kojima počiva budućnost zdravstva u Crnoj Gori u smislu ostvarivanja svojih prava posežemo za legalnim metodama građanskog aktivizma u skladu sa članom 52 Ustava”, zaključili su ljekari u peticiji.
Specijalizanti su u januaru ove godine, na sastanku sa ministrom zdravlja, tražili između ostalog povećanje finansijskih sredstava za odvojeni život. Šimun je tada, kako se navodi u saopštenju, obećao specijalizantima da će razmotriti svaki njihov predlog i da će se kao ljekar koji se, kako je kazao, nije tako davno suočavao sa sličnim problemima, zalagati da predstavnici bijelih mantila uživaju prava kakva im pripadaju.
Ljekari su se tokom 2022. godine žalili da im kasne i po dvije naknade za odvojeni život. Onima koji su na specijalizaciji u zemlji, odnosno u Kliničkom centru Crne Gore, a dolaze iz drugih gradova, naknada u 2023. godini smanjena je sa 333 na 108 eura. Specijalizanti su tada tvrdili da im je nanijeta šteta, dok su iz tadašnjeg saziva Ministarstva zdravlja naveli da je to pitanje regulisano Uredbom o naknadi troškova zarada o javnom sektoru i da je naknada od 330 eura predviđena samo za one koji specijaliziraju van naše zemlje, jer su im “i troškovi za život veći”.