Društvo

POSLE 5 GODINA STIGLA ODLUKA U SLUČAJU KOMUNALIJA ZA PORTO MONTENGRO:Azzk odlučila da otpis duga nije državna pomoć

Autor Anđela Vukčević Izvor Vijesti

Odluku o opraštanju komunalija je donijela bivša vlasti u Tivtu koju su činili DPS-SD-HGI

Izvor: MONDO/ Mirela Ljumić

Agencija za zaštitu konkurencije (AZZK) je nakon skoro pet godina utvrdila da opraštanje duga za komunalije u iznosu od 5,6 miliona eura kompaniji Adriatic Marinas (AM) iz avgusta 2018, koje joj je dala Opština Tivat pod pritiskom Vlade, nije državna pomoć, te da stoga nema ni prostora za dalje ispitivanje da li je u tom slučaju bilo riječi o sa zakonom usklađenoj pomoći.

Ova kompanija koja upravlja turističko-nautičkim naseljem “Porto Montenegro” je oslobođena višemilionske obaveze plaćanja naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta. Novac je trebalo da pripadne budžetu Opštine Tivat.

“Utvrđuje se da mjera umanjenja potraživanja po osnovu naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta, odnosno mjera prebijanja međusobnih potraživanja između Opštine Tivat i Adriatic Marinasa ne predstavlja državnu pomoć u smilu Zakona o kontroli državne pomoći”, piše u rješenju koje je Agencija donijela 25. septembra.

“Vijesti” imaju uvid u to rješenje koje je napisano na 84 strane.

Agencija je u oktobru 2019. pokrenula ispitni postupak utvrđivanja moguće neusklađenosti državne pomoći dodijeljenje AM sa Zakonom o kontroli državne pomoći. Ova pomoć je data u avgustu 2018. godine, ali Agencija po službenoj dužnosti nije otvorila ovaj slučaj, već je njen Savjet postupak pokrenuo 21. oktobra 2019. godine, nakon što mu se mjesec ranije u vezi ovog posla obratila Delegacija Evropske unije (EU) u Crnoj Gori smatrajući razrješenje ovog slučaja izuzetno važnim za dalji napredak Crne Gore u pregovorima sa EU u Poglavlju 8 - Zaštita konkurencije.

Agencija je u rješenju o pokretanju ispitnog postupka jasno konstatovala da je čašćavanje za komunalije bila državna pomoć koja je kompaniju AM dovela u povlašćeni položaj, te je ostavila sebi rok od 90 dana da riješi ovaj slučaj, ali je posao okončan nakon pet godina zaključkom da ovaj posao uopšte nije ni bio državna pomoć kompaniji koja u Tivtu godinama okreće stotine miliona eura u biznisu sa gradnjom i prodajom luksuznih nekretnina na obali mora, pišu Vijesti.

Odluku o opraštanju komunalija je donijela bivša vlasti u Tivtu koju su činili DPS-SD-HGI. Saglasnost na potpisivanje ugovora sa Adriatic Marinasom krajem 2017. dalo je 17 odbornika DPS, ali je tadašnja gradonačelnica Snežana Matijević pola godine odbijala da potpiše taj aranžman sumnjajući u njegovu legalnost. Pod pritiskom svoje partije, DPS i njenih čelnika, tadašnjeg predsjednika države Mila Đukanovića i tadašnjeg premijera Duška Markovića koji su javno tražili da se aranžman sa Portom što prije potpiše, Matijevićka je u ljeto 2018. podnijela ostavku. Njen nasljednik Siniša Kusovac u avgusta 2018. je potpisao ugovor i time gradu pričinio višemilionsku finansijsku štetu. Specijalno državno tužilaštvo (SDT), kojim je rukovodio glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, je 2018. godine konstatovao da u ovom postupku “nije bilo nepravilnosti koje bi ukazivale da je izvršeno krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti”, već da se radi o “građansko-pravnom odnosu, dužničko-povjerilačkom odnosu, pa ako postoje razlike po pojedinim osnovama i utvrđenim iznosima naknade, nezadovoljna strana može zaštitu svojih prava ostvariti u sudskom postupku pred nadležnim sudom”.

Agencija je, pored ostaloga, stav SDT-a uzela kao jedan od argumenata za donošenje konačne odluke, pišu Vijesti.

U obrazloženju rješenja Agencija je konstatovala da nakon pet godina “nije u dovoljnoj mjeri dokazano da je opraštanje duga sadržalo ekonomsku prednost za Adriatic Marinas”, a na čemu su kao jednom od argumenata, insistirali zastupnici Opštine Tivat. Tvrdnje advokata Opštine da je u ovom poslu prekršen i “član107 stav 3 tačka C Ugovora o funkcionisanju Evropske unije kao i svih šest kriterijuma iz saopštenja Evropske komisije za regionalnu državnu pomoć C(2021)2594, a koje je prihvaćeno i kao dio domicilnog zakonodavstva u postupku kontrole legaliteta državne pomoći u Crnoj Gori”, Agencija je odbacila i konstatovala da je “nesporno da Adiatic Marinas nije privredno društvo koje pruža usluge od opšteg ekonomskog interesa”, te se stoga prema tumačenju Agencije na njega ne može primijeniti konkretna evropska sudska praksa na koju se pozivao advokat Opštine Tivat.

Možda ce vas zanimati