Društvo

NACIONALNE PARKOVE OD POČETKA GODINE POSJETILO SKORO 180 HILJADA TURISTA

Autor Milica Mrvaljević Izvor Vijesti

Nacionalne parkove u Crnoj Gori, od januara do sredine juna, posjetilo je 178.333 turista, što je za 18 odsto više nego lani u istom periodu, kako pišu Vijesti.

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

Za nepunih 14 eura ljubitelji prirode mogu da kupe godišnju ulaznicu i neograničen broj puta tokom cijele godine posjete svih pet nacionalnih parkova u Crnoj Gori, kazali su “Vijestima” iz Nacionalnih parkova Crne Gore (NPCG).

Istakli su da se cijena ulaznica, uključujući i godišnje karte, nije promijenjena u odnosu na lani.

Vlada Crne Gore je, prošlog marta, donijela odluku po kojoj su dnevne ulaznice za sve nacionalne parkove poskupjele za euro do dva, dok je istovremeno cijena godišnje karte sa 27 smanjena na 13,5 eura.

Ulaznica u NP Skadarsko jezero korigovana je sa četiri na pet eura, Durmitor sa tri na pet, Biogradska gora sa tri na četiri, Lovćen sa dva na tri, a Prokletije sa jedan na tri eura.

Iz NPCG su kazali da su, u saradnji sa komercijalnim bankama, “omogućili građanima da kupe godišnju ulaznicu po još povoljnijoj cijeni. Tako će, kupovinom karte preko interneta, ostvariti povraćaj sredstava do 50 procenata, odnosno platiti 6,75 eura.

Objasnili su da Odluka o naknadama za korišćenje dobara parka ne uključuje posebno formiranu studentsku ulaznicu.

“Međutim, organizovane i unaprijed najavljene grupe studenata mogu ostvariti popust na ulaznice od 50 odsto. Pored toga, djeca do 15 godina ne plaćaju ulaz u parkove, dok popusti važe i za organizovane grupe planinara, sindikalnih organizacija i penzionera. Ove pogodnosti važe tokom cijele godine, omogućavajući svim ljubiteljima prirode da često posjećuju parkove po povoljnim uslovima”, rekli su “Vijestima”.

Prema njihovim riječima, to preduzeće se trudi da obraduje građane besplatnim ulazom u nacionalne parkove povodom posebnih prilika, “kao što su Dan nezavisnosti i Dan državnosti Crne Gore”.

“Ove inicijative imaju za cilj da podstaknu građane da provode više vremena u prirodi, upoznaju bogatstvo i raznolikost nacionalnih parkova Crne Gore, te razvijaju svijest o važnosti očuvanja prirodne baštine”, kazali su.

Crnogorske nacionalne parkove, tvrde iz NPCG, posjećuju turisti iz cijelog svijeta, a najviše iz evropskih zemalja.

“... Kao što su Francuska, Njemačka, Rusija, Belgija, Poljska i Velika Britanija. Takođe, bilježimo porast broja turista iz Kine i Saudijske Arabije. Tradicionalno, veliki broj posjetilaca dolazi iz zemalja regiona, uključujući Srbiju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Sloveniju”.

Istakli su da porast broja posjetilaca “potvrđuje da su ljepota prirode Crne Gore i njeni nacionalni parkovi sve atraktivnije destinacije za domaće i međunarodne turiste koji vole odmor, rekreaciju i aktivan boravak u zaštićenoj prirodi.”

Uprkos tome, iz tog preduzeća su kazali “Vijestima” da su zabilježili slučajeve turista koji su se gubili prilikom posjete nacionalnim parkovima.

Od septembra 2023. do maja tekuće godine, NPCG zabilježili su “desetak slučajeva gdje su se turisti izgubili tokom posjeta nacionalnim parkovima”.

“Bezbjednost posjetilaca je prioritet, te kontinuirano sarađujemo sa Gorskom službom spasavanja Crne Gore i drugim nadležnim institucijama kako bismo minimizirali rizike i osigurali bezbjedno iskustvo svim posjetiocima. Planinski vrhovi naših parkova privlače kako iskusne planinare, tako i početnike, ali važno je imati svijest o potencijalnim rizicima koje priroda može donijeti”, kazali su iz NPCG, dodajući da su “zahvaljujući brzoj i efikasnoj reakciji lokalnih spasilačkih službi svi turisti pronađeni i sigurno vraćeni”.

Iz Nacionalnih parkova “Vijestima” su kazali da se turiste najčešće izgube na planinskim stazama u nacionalnim parkovima Durmitor, Prokletije i Lovćen.

“Iako su staze obilježene i redovno održavane, složeni teren i promjenljivi vremenski uslovi mogu dovesti do dezorijentacije. U vezi sa sigurnošću posjetilaca, JPNPCG je u više navrata upućivalo apel korisnicima nacionalnih parkova u cilju sigurnog i bezbjednog boravka i kretanja u prirodi. Posjetiocima se savjetuje da koriste isključivo markirane staze i izbjegavaju skretanje s označenih ruta. Preporučuje se planiranje pohoda u ranim jutarnjim satima, posebno za duže staze. Ključno je ponijeti dovoljno vode, energetskih grickalica i zaštitu od ultraljubičastog zračenja. Neophodno je koristiti odgovarajuću planinarsku odjeću i obuću, izbegavajući ljetnju obuću ili papuče”, kazali su “Vijestima”.

Savjetovali su svim posjetiocima da se dodatno informišu o vremenskim uslovima, kao i stanju staza prije polaska.

“... I odaberu stazu koja odgovara njihovim fizičkim sposobnostima. Ukoliko koriste usluge vodiča, važno je pridržavati se njihovih uputstava. Posjetioci su takođe pozvani da poštuju prirodu, ne ostavljaju otpatke i čuvaju okolinu. Bezbjednost svih posjetilaca je prioritet, stoga se preporučuje pažljivo kretanje i obazrivost”, rekli su NPCG.

Podsjetili su i na pružanje usluge vodiča, čija cijena varira u zavisnosti od trajanja, kao i tipa ture. Kako kažu “Vijestima”, u svim nacionalnim parkovima cijena korišćenja usluge vodiča iznosi 40 eura za turu od četiri sata, a 80 eura za turu od osam sati.

“Takođe, u NP Skadarsko jezero, organizujemo posebne ture za posmatranje ptica koje uključuju prevoz i vodiča. Cijena za ovu uslugu je 160 eura za turu od četiri sata za grupe do četiri osobe, dok je za grupe od pet do 12 osoba cijena 240 eura za četiri sata. Ove ture omogućavaju posjetiocima da na najbolji način iskoriste svoje vrijeme u parkovima i uživaju u prirodnim ljepotama koje nudimo”, zaključili su iz NPCG.