Društvo

ZAVOD ZA HITNU MEDICINSKU POMOĆ KUPUJE 10 NOVIH VOZILA

Hitna pomoć na nivou cijele države ima 60 vozila od čega aktivnih 48. Uz nabavku još nekih novih, kažu da će moći kako treba da pokriju cijelu Crnu Goru.

Izvor: MONDO/Anja Rašović

U Podgorici koja stalno raste, u smjeni imaju tri vozila i dva vozača, kao i posebne ekipe u opštinama Tuzi i Zeta. U Glavnom gradu dnevno odrade u prosjeku od 50 do 60 kućnih posjeta..

"Trenutno imamo 17-18 novih vozila, sada nam je prošao tender kupićemo još deset. Kompletan naš vozni park je pokriven GPS-om i prednjim kamerama", rekao je za Televiziju Vijesti direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Vuk Niković.

U Podgorici koja stalno raste, u smjeni imaju tri vozila i dva vozača, kao i posebne ekipe u opštinama Tuzi i Zeta. U Glavnom gradu dnevno odrade u prosjeku od 50 do 60 kućnih posjeta...

"Od osam do deset minuta se stiže, međutim, kada krenu gužve, vidite da se dosta ulica radi, izmjenjen je režim saobraćaja, tako da nekada se čeka i malo duže. Ja znam da je svakome hitno, ali pravi se adekvatna trijaža prijema poziva i na osnovu toga se izlazi na teren", kaže Niković

Dolaskom ljetnjih vrućina, još ne bilježe rast obima posla...

"Ambulantni pregledi se intenziviraju u večernjim i noćnim satima, a što se tiče kućnih posjeta, toga ima, ali u principu, Hitna bi trebala samo da ide na udese, saobraćajne povrede i kod kardiovaskularnih pacijenata, ima dosta dešavanja da nije to baš najbolje organizovano u smislu saradnje između Hitne pomoći i Doma zdravlja. Nekad se dešava sve jedni isti pacijenti iz noći u noć", rekao je specijalista urgentne medicine Slobodan Mandić.

Niković ukazuje da Hitna medicinska pomoć postoji iz dva razloga - kada je ugrožen srčani rad i kada je ugroženo disanje. Međutim, pacijenti često zovu njih, umjesto izabranog doktora...

"Nekih 40 odsto otpada nažalost na primarni nivo, na one kućne posjete koje nijesu za Hitnu medicinsku pomoć, zato i planiramo da uvedemo Norveški indeks prijema kućnih posjeta kako bismo to uniformisali i na adekvatan način riješili - kada poslati Hitnu pomoć, kada ne", rekao je Niković.

Nada se da će i ovu ljetnju sezonu uspjeti da završe kako treba...

"Na dnevnom, 24-časovnom nivou u Budvi imate po 30-40 izlazaka na teren, imate 70-80 pregleda. Kotor možda nešto malo manje, Ulcinj ima veliki broj pregleda, 30 do 40 kućnih posjeta i 100 pregleda. Čini mi se da ovu ljetnju turističku sezonu smo sasvim spremni da odgovorimo potrebama kako građana, tako i turista".

I to sa konstantnim manjkom ljekara, kojih Hitnoj pomoći na nivou države nedostaje čak 40.