Društvo

SLANJE SPASILACA U TURSKU: DRŽAVA ZNALA DA GRIJEŠI, ALI ĆUTALA

Autor Balša Janković Izvor Vijesti

Upozoravali su čelnike podgoričke i nikšićke službe zaštite i spasavanja na procedure slanja spasilaca u Tursku nakon razornog zemljotresa, u februaru prošle godine, ali uprkos tome, nikada nisu i pokrenuli pitanje odgovornosti.

Izvor: screenshoot/facebook/Ivan Vuković

Iz Direktorata za zaštitu i spasavanje svojevremeno su upozoravali čelnike podgoričke i nikšićke službe zaštite i spasavanja na procedure slanja spasilaca u Tursku nakon razornog zemljotresa, u februaru prošle godine, ali uprkos tome, nikada nisu i pokrenuli pitanje odgovornosti.

To je “Vijestima” zvanično potvrđeno iz Direktorata resora Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), kojim rukovodi Miodrag Bešović.

Vršilac dužnosti direktora te službe, rekao je juče da je u vezi sa postupanjem tadašnjeg komandira Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada Gorana Jankovića, Direktorat “kroz inspekcijski pregled tražio podatke “.

“Ali nije pokretao postupak povodom ovog događaja”, kazao je on.

Pojasnio je i da je inspekcijski nadzor u podgoričkoj Službi vršen na osnovu inicijative gradonačelnice Olivere Injac, od 31. jula 2023, pišu Vijesti.

“Što se tiče nikšićke Službe, obavještavamo vas da nije pokretana inicijativa za inspekcijskim pregledom, te isti nije vršen”, rekao je Bešović.

O mogućoj odgovornosti ove dvije službe zaštite i spašavanja, zbog slanja timova u Tursku, “Vijesti” su pitale nakon što je protiv bivšeg komandira podgoričkih spasilaca, pored ostalog i zbog toga, podnijeta krivična prijava.

U zemljotresu koji je 6. februara prošle godine pogodio tu zemlju i Siriju, stradalo više od 55.000 ljudi.

Prijavu protiv Jankovića 5. februara Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) podnijele su Injac i sekretarka za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom Glavnog grada Slađana Anđušić.

SDT je, kako je juče objavio “Dan”, formiralo krivični predmet. “Vijestima” nisu odgovorili na pitanja upućena prije dva dana.

“Odmah nakon informacije o zemljotresu u Republici Turskoj, u Direktoratu smo podigli operativnu spremnost u cilju donošenja adekvatnih odluka oko pomoći pogođenoj zemlji. Nakon zvaničnog zahtjeva za pružanje međunarodne pomoći preko Evropskog centra za odgovor i koordinaciju (ERCC), koji ide preko OKC 112 Direktorata, a uz konsultacije sa ministrom unutrašnjih poslova (tada Filipom Adžićem, prim. nov), ušlo se u proceduru pisanja Informacije u cilju donošenja Odluke Vlade za slanje crnogorskog tima u pogođeno područje. U isto vrijeme radila se mobilizacija i priprema tima za zaštitu i spašavanje iz ruševina”, naveo je, pored ostalog, Bešović u odgovoru “Vijestima”, pojašnjavajući šta se događalo u februaru prošle godine, prenose Vijesti.

Mobilizacija i upućivanje tima, dodao je on, radi se na osnovu baze podataka obuka za zaštitu i spašavanje od zemljotresa.

“I jedini su kriterijumi na osnovu kojeg se pripadnici sistema zaštite i spašavanja delegiraju za pružanje međunarodne pomoći. Kao što je praksa, 6. 2. 2023. uputili smo pismeni zahtjev Službi zaštite i spašavanje Glavnog grada Podgorica za delegiranje dva predstavnika, na šta nam je odgovoreno da će imenovani u Republiku Tursku biti upućeni kao dio tima Glavnog grada. U međuvremenu dobijena odluka Vlade odnosila se isključivo na tim za zaštitu i spašavanje koji je u Republiku Tursku uputilo MUP - Direktorat za zaštitu i spašavanje”, dodao je on.

Kako je rekao, tada je službama zaštite i spašavanja Glavnog grada i Opštine Nikšić upućeno upozorenje na procedure slanja pomoći na osnovu zahtjeva za pomoć preko ERCC.

“Međutim, i pored ovog upozorenja, tim sastavljen od predstavnika Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada i Službe zaštite i spašavanja Opštine Nikšić je pošao u Republiku Tursku, gdje su bili uključeni u rad na terenu u gradu Kahramanmaras”, rekao je Bešović.

Na pitanje da li su u Direktoratu zbog kršenja procedura donosili zvaničnu odluku ili podnosili prijavu u odnosu na, konkretno, postupanje Jankovića, Bešović je rekao je da je Direktorat “kroz inspekcijski pregled tražio podatke... ali nije pokretao postupak povodom ovog događaja”, pišu Vijesti.

Kazao je i da nikšićka služba nije tražila i dobila saglasnost Direktorata za odlazak u Tursku.

“Služba zaštite i spašavanja Nikšić je lokalna služba kojom rukovodi i koordinira predsjednik Opštine Nikšić, a koji zvanično nisu tražili saglasnost za odlazak na navedenu misiju. I pored toga, Direktorat je bio u komunikaciji sa rukovodiocem Službe, isti je upozoren na obavezu poštovanja neophodnih procedura, na šta je odgovoreno da Služba ima saglasnost za slanje svog tima od strane predsjednika Opštine Nikšić”, kazao je Bešović.

Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a upitan je i koja je razlika u načinu na koji su u Tursku otišli vatrogasci-spasioci iz Podgorice i Nikšića.

“Razlika između ovih timova je u tome što je Služba zaštite i spašavanja Glavnog grada Podgorice tražila saglasnost od Direktorata, koja je i pored negativnog mišljenja na saglasnost ipak povela tim za Tursku, dok tim iz Službe zaštite i spašavanja Nikšić zvanično nije tražio saglasnost za odlazak tima za zaštitu i spašavanje iz ruševina u Tursku”, rekao je Bešović “Vijestima”.