Nova Vlada, kako navodi Spajić, radiće na jačanju i razvijanju servisa i usluga socijalne i zdravstvene zaštite, „u cilju što kvalitetnije deinstitucionalizacije, kroz usluge hraniteljstva i male kućne zajednice”.
Kraće radno vrijeme, minimalna penzija sa kojom može da se dostojno živi, kvalitetniji sistem socijalne i zdravstvene zaštite, obrazovanje za svu djecu... neke su od najava mandatara Milojka Spajića koja on navodi u ekspozeu dostavljenom Skupštini Crne Gore, prenose Vijesti.
„Kada su u pitanju politike koje se odnose na zaštitu prava građana, Vlada će akcenat staviti na: poboljšanje, dostupnost i kvalitet socijalne i zdravstvene zaštite i obrazovanja za svu djecu, kao i sprečavanje svih oblika nasilja nad djecom uvođenje posebnih mjera zaštite djece od vršnjačkog i svih ostalih oblika nasilja”, piše u tom dokumentu.
Nova Vlada, kako navodi Spajić, radiće na jačanju i razvijanju servisa i usluga socijalne i zdravstvene zaštite, „u cilju što kvalitetnije deinstitucionalizacije, kroz usluge hraniteljstva i male kućne zajednice”.
Najavili su otvaranje skloništa za žrtve prosjačenja i žrtve trgovine ljudima, reviziju svih hraniteljstava.
Spajić navodi da će biti izgrađena i „Kuća solidarnosti” za roditelje djece oboljele od karcinoma i drugih teških bolesti, kada dolaze iz drugih djelova Crne Gore, a liječenje u Kliničkom centru je dugotrajno.
„Cilj Vlade je unapređenje i uvođenje novih usluga za odrasla i stara lica u međuresorskoj saradnji kako bi starost svih naših građana bila što ugodnija, na način što će minimalna penzija biti dovoljna za dostojan život”, navodi Spajić u ekspozeu, prenose Vijesti.
Najavljuje i razvoj integrisanih socijalnih usluga, nadogradnju i održavanje socijalnog kartona (ISSS).
„Uvešćemo kraće radno vrijeme... Bavićemo se efektivno suzbijanjem svih oblika diskriminacije i stvaranjem uslova za uživanje jednakih prava u svim oblastima života licima s invaliditetom. Donijećemo zakon o jedinstvenom vještačenju invaliditeta”, navodi Spajić u ekspozeu i dodaje da će uspostavljanjem novog sistema, lica sa invaliditetom pravednije i lakše ostvarivati svoja prava.
Specijalizovane usluge najavio je i za žrtve porodičnog i rodno zasnovanog nasilja, među kojima prepoznaje žene, djecu, djevojke i žene OSI, LGBT, Romkinje i Egipćanke, žene iz ruralnih područja...
„Organizovaćemo dodatne edukacije koje se odnose na borbu protiv svih oblika diskriminacije i nasilja. Radićemo na jačanju saradnje i povjerenja nevladinog sektora, posebno u oblasti kreiranja zakonskih okvira... a intenzivno ćemo raditi i na procesu digitalizacije svih usluga u ovoj oblasti”, piše u ekspozeu.