Cijena kvadrata u drugom kvartalu ove godine je u prosjeku 75 eura viša nego u istom periodu 2022. godine i 111 eura viša u odnosu na prva tri mjeseca ove godine, kada je bila 1.389 eura.
Prosječna cijena kvadrata stana u novogradnji na nivou Crne Gore za drugi kvartal (april-jun) najveća je u posljednje tri godine i iznosi 1.502 eura dok je cijena metra kvadratnog u Podgorici najviša u posljednjih 13 godina i iznosi 1.581 euro, pokazuju preliminarni podaci Uprave za statistiku Monstat.
Cijena kvadrata u drugom kvartalu ove godine je u prosjeku 75 eura viša nego u istom periodu 2022. godine i 111 eura viša u odnosu na prva tri mjeseca ove godine, kada je bila 1.389 eura. Cijene koje je objavio Monstat, dobijene su na osnovu zaključenih kupoprodajnih ugovora i odnose se na prodaju koju su obavila registrovana privredna društva, pri čemu nisu uračunati stanovi iz sindikalnih programa solidarnosti.
Na primorju, odnosno u Baru, Budvi, Herceg Novom, Kotoru, Tivtu i Ulcinju, prosječna cijena kvadrata iznosi 1.413 eura i niža je za 60 eura u odnosu na isti period prošle godine, kada je bila 1.473 eura. Trenutna cijena na primorju je viša nego u prvom kvartalu ove godine, ali podaci kao i u tom periodu, pokazuju da su stanovi u Podgorici i dalje skuplji nego na primorju.
Prosječna cijena kvadrata u novogradnji u komercijalnoj prodaji na sjeveru Crne Gore je porasla, nakon tri kvartala opadanja pa sada iznosi 1.280 eura. U sjevernoj regiji cijene stanova bile su veće krajem 2021. kada su bile 1.399 eura i početkom prošle godine kada je prosjek bio 1.352 eura.
Kada je u pitanju centralni dio Crne Gore to jeste Cetinje, Danilovgrad, Nikšić, Zeta i Tuzi, kvadrat u novogradnji u prosjeku košta 722 eura, što je više nego u prošlom kvartalu kada je bio 680 eura. Trenutna prosječna cijena najviša je u posljednjih pet godina, od kada je u drugom kvartalu 2018. iznosila 825 eura po kvadratu. Cijena se u međuvremenu, trenutnoj visini primakla jedino u prvom kvartalu 2021. godine kada je kvadrat koštao 708 eura.
U drugom kvartalu ove godine kvadrat stana u solidarnoj stambernoj gradnji prodavan je po cijeni od 589 eura, odnosno isto kao u prva tri mjeseca 2023.
Ovaj tip izgradnje obuhvata prodaju stanova koje vrše stambene zadruge i organizacije u saradnji sa opštinama ili drugim institucijama, pod povoljnijim uslovima i namijenjena je zaposlenima u državnim institucijama, organizacijama i preduzećima.
Kvadrat ovih stanova u centralnom dijelu Crne Gore koštao je 589 eura, dok na sjeveru i jugu prodaje ovog tipa nije bilo.
Uređenje zemljišta najskuplje na sjeveru
Statistika Monstata uključuje tri vrste dominantnih troškova koji učestvuju u cijeni kvadrata stana - cijenu uređenja građevinskog zemljišta, cijenu izgradnje i ostale troškove.
Cijenu uređenja građevinskog zemljišta čine pribavljanje zemljišta, rušenje objekata, izrada detaljnih urbanističkih planova i projekata, ispitivanja, sanacije, komunalno opremanje... U drugom kvartalu u ovom sektoru, po visini cijene prednjači sjever Crne Gore na kome je ova usluga koštala 300 eura. Nakon te regije, cijena uređenja građevinskog zemljišta najviša je na primorju gdje iznosi 226 i u Podgorici, gdje košta 168 eura.
U centralnom dijelu države, cijena je oko 20 eura viša nego u prvom kvartalu i iznosi 149 eura. Prosječna cijena ove usluge na državnom nivou za drugi kvartal bila je 180 eura.
Cijenu građenja čine svi troškovi izgradnje i dobit investitora, a u toj kategoriji u drugom kvartalu prosječna cijena je bila najveća u Podgorici gdje je iznosila 1.280 eura. Najniža cijena izgradnje bila je u središnjem dijelu države 457, dok je na sjeveru prosjek bio 880 eura. Cijena na primorju je neznatno skuplja nego u prvom kvartalu ove godine i iznosi 1.058 eura dok je državni prosjek 1.191 eura.
Ostale troškove čine takse za priključke, pribavljanje dozvole za građenje, PDV... Ovaj tip troškova je u drugom kvartalu takođe u prosjeku bio najskuplji u Podgorici, gdje im je cijena bila 133 eura odnosno dva eura manje od državnog prosjeka, koji je bio 131 euro. Na primorju ovi troškovi koštali su 129 eura, dok su cijene u sjevernoj i centralnoj regiji bile 100, odnosno 116 eura.