Pojava Chat gpt-a je uzburkala svijet, a sada je spremna nova, mnogo moćnija verzija - got 4. Za sada je u stanju da procesuira video, zvuk i slike, pa njene buduće mogućnosti možemo samo pretpostaviti. Novo doba nam je zakucalo na vrata brže nego što smo očekivali!
Ilon Mask napravio je automobile koji se „sami voze” a njegova kompanija „Neuralink” razvija kompjuterske čipove koji „čitaju misli”. Cilj je pomoći potpuno paralizovanim osobama da koriste pametne telefone i računare. Da li možemo očekivati da ćemo u jednom momentu uz pomoć vještačke inteligencije svi moći pričati neuronima? Ako ovo sve spojimo sa motorikom robota koja se poboljšava svaka tri dana možemo li imati robote na pozicijama kao u filmu "I, Robot"? Ako uzmemo u obzir da postoje algoritmi koji mogu donijeti odluku na svoju ruku, šta sve može biti posledica toga?
Mnogo prije pametnih telefona i Siri-ja, Isak Asimov je sastavio skup principa za razvoj naprednih robotskih sistema. Još tada je shvatao da će budućim AI uređajima i njihovim dizajnerima trebati malo pomoći da se drže pravog puta, da se stvari ne bi otrgle kontroli.
Otuda njegova čuvena tri zakona:
1.Robot ne smije da povrijedi ljudsko biće.
2.Robot mora da se povinuje naredbama koje mu daju ljudska bića, osim ako bi takva naređenja bila u suprotnosti sa prvim zakonom.
3.Robot mora zaštiti svoje postojanje sve dok takva zaštita nije u suprotnosti sa prvim ili drugim zakonom.
ChatGPT je algoritam koji kupi informacije od različitih data basa i dizajniran je da stimuliše konverzacije sa ljudima i replikuje čovjeka. Svakodnevno ga koristi 13 miliona ljudi.
Ove nedelje biće plasirana unaprijeđena verzija. Pogledajte šta ćemo sve biti u stanju da radimo sa njom.
POGLEDAJTE VIDEO: