Ministar odbrane Sergej Šojgu je odgovorio na potez gomilanja NATO vojske u blizini granice sa Rusijom.
NATO stvara kompletan sistem kolektivne odbrane u blizini ruskih granica, rekao je ministar odbrane Sergej Šojgu na sastanku zajedničkog odbora vojnih resora Moskve i Minska, prenosi RIA. Alijansa namjerava da pređe sa 'obuzdavanja Rusije putem naprednog prisustva' na stvaranje cjelovitog sistema kolektivne odbrane na 'istočnom krilu', u blizini naših granica", rekao je ministar.
Šef vojnog resora je podsjetio da je NATO krajem juna usvojio novi strateški koncept za blok, gdje je Moskva nazvana glavnim izvorom bezbednosnih pretnji. Šojgu je napomenuo da je u istočnoj i centralnoj Evropi, kao i u baltičkim državama, alijansa rasporedila oružane formacije zemalja iz drugih regiona. Pored toga, formiraju se nove multinacionalne bataljonske taktičke grupe u Bugarskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Slovačkoj.
Zbog ovih akcija, NATO grupacija je od februara 2022. porasla 2,5 puta i dostigla broj od preko 30 hiljada ljudi. Istovremeno, snage alijanse u regionu mogu se dodatno povećati u bliskoj budućnosti. Prema riječima ministra, SAD i njihovi saveznici ciljano rade protiv Moskve. "Glavni cilj destruktivnih napora kolektivnog Zapada, naravno, jeste Rusija – uništenje njene ekonomije, vojnog potencijala, lišavanje mogućnosti da vodi samostalnu spoljnu politiku“, objasnio je Šojgu.
On je napomenuo da sadašnja situacija prvenstveno ide na ruku Sjedinjenim Državama. Vašington nastoji da iskoristi svijetske probleme kako bi održao globalno liderstvo i maksimalno oslabio druge zemlje, uključujući i svoje saveznike u Evropi, naglasio je Šojgu.
Nagomilavanje NATO snaga u regionu takođe preti Belorusiji. Osim toga, na udaru mogu biti i drugi saveznici Rusije.
"Republika Bjelorusija je bila i ostala naš najbliži susjed, lojalan saveznik i pouzdan partner. Ovo je posebno važno danas, kada tenzije ubrzano rastu u svijetu, razaraju se temelji strateške stabilnosti, uloga međunarodnih institucija. opada, a konfrontacija Zapada i Rusije se zaoštrava“, primjetio je ministar.
U kontekstu povećanja NATO grupacije, rusko Ministarstvo odbrane smatra da je obezbjeđenje vojne bezbjednosti države Unije prioritetan zadatak. "Glavnu pažnju posvećujemo obuci trupa i unapređenju njihovih borbenih sposobnosti. Redovno sprovodimo zajedničke operativne i borbene obuke, uključujući i okvire međunarodnih organizacija ODKB , ZND i ŠOS “, precizirao je Šojgu.
Zajednička vojna doktrina
"Usvojena je zajednička vojna doktrina, u toku je zajedničko vojno planiranje, funkcionišu regionalne grupacije trupa, kao i jedinstven sistem PVO“, rekao je ministar. Takođe, u skladu sa odlukom predsjednika dvije zemlje Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka , od 22. oktobra se na teritoriji Belorusije održava borbena koordinacija formacija i vojnih jedinica regionalne grupe. Zapad i situacija u Ukrajini
Osim toga, Šojgu se dotakao politike SAD i njenih saveznika u sukobu u Ukrajini.
Ministar je podsjetio da "Kijev koristi zabranjene metode konfrontacije – terorističke napade, naručena ubistva i granatiranje civila teškim naoružanjem“. Ali zapadne zemlje se trude da ne primjećuju zločine ukrajinskih vlasti. "Štaviše, oni podstiču eskalaciju sukoba u Ukrajini. Ukrajinske oružane snage se stalno pune savremenim oružjem i municijom", dodao je ministar.
Istovremeno, Zapad je direktno umješan u antiruske akcije Kijeva.
NATO Ukrajincima obezbjeđuje obavještajne informacije, vrši direktno ciljanje, šalje svoje vojne savjetnike, snabdjeva strane plaćenike Oružanim snagama Ukrajine, vodi informativni i sankcioni rat protiv nas, “, rekao je Šojgu. Osim toga, SAD i zemlje EU demonstrativno ignorišu elemente nuklearne ucjene Kijeva, posebno provokacije protiv nuklearke Zaporožje.
Prema riečima Šojgua, Moskva je svjesna pokušaja Ukrajine da stvori "prljavu“ nuklearnu bombu, kao i spremnosti da na svojoj teritoriji postavi nuklearno oružje NATO-a. Ministar je takođe podsjetio da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao zapadne zemlje da pokrenu preventivne nuklearne udare na Rusiju.