Iz Centra za demokratsku tranziciju navode da bi Ustavni sud trebalo da izvuče pouku iz sopstvene zakašnjele reakcije prilikom neustavnog odlaganja lokalnih izbora i da se urgentno izjasni o njihovoj inicijativi o ''zetskim zakonima''.
Predstavnica CDT- a Milena Gvozdenović naglašava da je nedopustivo da se u toku već raspisanog izbornog procesa značajno mijenja izborna jedinica Podgorica.
“Formiranje Opštine Zeta u momentu kada su već raspisani izbori u Podgorici predstavlja ništa drugo do jedno manipulativno političko oruđe kojim se narušava demokratski izborni proces”, ističe Gvozdenović.
U Demokratskom frontu, koji je juče podnio inicijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o Zeti takođe smatraju da je riječ o grubom kršenju biračkog prava i realizaciju ozbiljnog izbornog inžinjeringa.
Pozivaju Ustavni sud da, kako kaže Milan Knežević, “antizetske” zakone proglasi neustavnim.
I pravni eksperti poručuju da je riječ ne samo o kršenju demokratije već samo i uskraćivanju ustavnog prava građana da se izjasne na konsultativnom referendumu.
“Zakonodavac potpuno svjesno krši zakon dovodeći u situaciju da ostvaruje isključivo partijske interese jer sve ovo što se dešava ne dešava se slučajno pred izbore”, ističe Đorđe Blažić.
Sagovornici Radija Crne Gore smatraju da je i nova izmijenjena odluka o raspisivanju izbora za odbornike u Skupštini Glavnog grada i Skupštini opštine Zeta takođe neustavna.