Društvo

NAJMANJE 50 PREMINULIH OD KORONE NEMA U BAZAMA PODATAKA INSTITUTA ZA JAVNO ZDRAVLJE?!

Autor Jovana Raičević Izvor Pobjeda

Najmanje 50 preminulih od posljedica infekcije korona virusom ne nalazi se u zvaničnim statističkim podacima Instituta za javno zdravlje, saznaje Pobjeda.

Izvor: MONDO/Gordana Bojanić

Naime, u proljeće prošle godine su zbog kašnjenja podataka, iz IJZ-a tražili bolnicama da srede dokumentaciju o preminulima od kovida i dostave ih Institutu. Kada je dokumentacija dostavljena, upoređivanjem je uočeno nepoklapanje podataka iz bolnica sa onima kojima je raspolagao Institut, odnosno da u bazama podataka IJZ-a nije evidentirano 50 preminulih, piše Pobjeda.

Umjesto da se podaci o preminulima rasporede po pripadajućim kategorijama i da se transparentno objasni javnosti da su pristigle nove informacije koje su kasnile iz bolnica, te da imamo novu situaciju sa brojevima, u Institutu za javno zdravlje podaci do danas nijesu ispravljeni, navodi Pobjeda.

Osim navedenog, kada je riječ o vođenju statistike, postoji i problem u tome što u ovom trenutku u Crnoj Gori niko ne raspolaže podacima koliko se gdje obavi testiranja na lokalnim nivoima, naglašava Pobjeda.

Čak i da postoji volja da se ovi podaci srede, to bi bilo moguće samo sa podacima iz lokalnih domova zdravlja, jer su setovi podataka o testiranju koje šalju privatne laboratorije takoreći neupotrebljivi, zbog nekonzistentnog načina na koji se bilježe informacije i često nedostajućih podataka o mjestu prebivališta testiranih, piše Pobjeda.

Prema posljednjim zvanično dostupnim podacima, koje je IJZ objavio u novembru prošle godine, u tom trenutku od kovida preminulih 167 osoba koje su bile vakcinisane sa dvije doze vakcine, 82 odsto su bili imunizovani Sinofarmom, dok je procenat vakcinisanih sa mRNA vakcinom Fajzer bio 2,4 odsto.

Taj procenat je, međutim, danas i veći. Naime, prema Pobjedinim saznanjima, broj ukupno umrlih koji su bili vakcinisani je 350, od čega je 320 bilo vakcinisano Sinofarm vakcinama, što je procenat od skoro 92 odsto.

Na pitanje Pobjede ima li u budžetu planiranog novca za nabavku novih količina vakcina, odnosno kako će se finansirati eventualna nabavka, iz Ministarstva je odgovoreno da, s obzirom na činjenicu da pandemija još traje, a prema najavama struke, neizvjesna jesen očekuje se u cijelom svijetu, i Crna Gora sa oprezom prati epidemiološku situaciju i u skladu sa tim preduzima potrebne mjere.

“U tom smislu, neće faliti ni finansijskih sredstava za nabavku vakcina, kao i ostalih medicinskih sredstava neophodnih za borbu protiv kovida-19”, naveli za Pobjedu su u odgovorima iz Ministarstva.

Ne planiraju nabavku novih vakcina

Kada je riječ o vakcinama protiv korona virusa, prema onome što je Pobjedi saopšteno iz IJZ-a i Ministarstva zdravlja, zdravstvene vlasti trenutno ne planiraju nabavku dodatnih količina vakcina, i pored činjenice da će Crna Gora za nekih dva mjeseca ostati sa zalihama samo vakcina kineskih proizvođača, jer za oko 170 hiljada Fajzer vakcina ističe rok, koji je već jednom produžen za tri mjeseca, do kraja septembra.

Na pitanje Pobjede upućeno IJZ-u da li su, ili će, s obzirom na činjenicu da će Crna Gora brzo ostati isključivo sa oko 300 hiljada kineskih vakcina na raspolaganju, preporučiti Ministarstvu zdravlja nabavku novih količina vakcina u bliskoj budućnosti od proizvođača koji koriste mRNA tehnologiju, iz te ustanove smo dobili odgovor da su u IJZ „pripremili i dostavili naše preporuke koje su u saglasnosti sa trenutnim standardima“.