Društvo

PRELIJEP PRIZOR! PERKO DOČEKAO SVOJU DRAGU KOJA JE STIGLA IZ AFRIKE!

Autor Jovana Raičević

Par bijelih roda je, na opšte zadovoljstvo Beranaca, stigao i ove godine u svoje gnijezdo, na jednom od stubova gradske rasvjete.

Izvor: CZIP/Printscreen

Najprije je, prije desetak dana stigao mužjak, zvani Perko, a nedugo potom i ženka Perka, što je sve zabilježeno kamerama koje je ranije postavio Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) iz Podgorice, kako bi pratio kretanje tog jedinstvenog primjerka para bijelih roda u Crnoj Gori.

Možda ce vas zanimati

"Gospodin Perko je konačno dočekao svoju dragu. Prethodnih dana, pored potrage za ribicama, žabicama i drugim zalogajčićima predano je sređivao svoje perje kako bi ostavio što bolji utisak. Iako rode provode čitav život zajedno (monogamni su kao vrsta), pažnja kojom će Perko obasuti svoju draganu ponavlja se iz sezone u sezonu.  Nema veze ni to što su proveli sve vrijeme u Africi zajedno, povratak preko Sahare i Jadranskog mora, razbašurio je perje, odvojio ih na kratko, dovoljno da se užele jedno drugom i ponovo rasplamsaju svoju ljubav. Gospođo Perko Rodić, dobrodošla", piše na Fejsbuk stranici Centra za zaštitu i proučavanje ptica.

Ornitolog Darko Saveljić je objasnio da, po pravilu, mužjak dolazi malo prije ženke kako bi pripremio gnijezdo.

”Prethodnih dana, pored potrage za ribicama, žabicama i drugim zalogajčićima predano je sređivao svoje perje kako bi ostavio što bolji utisak. Iako rode provode čitav život zajedno (monogamni su kao vrsta), pažnja kojom će Perko obasuti svoju draganu ponavlja se iz sezone u sezonu. Nema veze ni to što su proveli sve vrijeme u Africi zajedno, povratak preko Sahare i Jadranskog mora, razbašurio je perje, odvojio ih na kratko, dovoljno da se užele jedno drugom i ponovo rasplamsaju svoju ljubav. Gospođo Perko Rodić, dobrodošla”, navodi se na stranici Centra za zaštitu i proučavanje ptica.

Podsjećamo, par bijelih roda u svom gnijezdu na stubu u prometnoj Polimskoj ulici prvi put su primijećeni u proljeće 2012. godine. Te godine rode su izlegle tri pilića sa kojim su krajem ljeta otišle nazad u svoju postojbinu.

Saveljić je tada kazao da je zanimljivo da je bijelih roda bilo u svim zemljama u našem okruženju, u Bosni, na Kosovu, u Albanji, u Hrvatksoj, u Srbiji, a kod nas, i pored izvanrednih uslova, nije je bilo dugo vremena. On je dodao da je ta činjenica bila i za strane eksperte vrlo čudna.

Rode su i ove godine stigle sa početkom proljeća, odnosno prvih dana aprila, i to jubilarni deseti put za redom. Bijele rode, kako stručnjaci objašnjavaju, žive i do četrdeset godina, što je duplo duže od svih ostalih vrsta roda, zaključuju Vijesti.

Tagovi