Društvo

VATROGASCI PLAĆAJU PROLAZ KROZ SOZINU! "TAKO JE PO ZAKONU, NAPLAĆUJEMO SVIMA"

Autor Gordana Bojanić Izvor Pobjeda

Automobili policije, hitne pomoći, ambulantni transport bolesnika, ili vatrogasni kamioni – jednako kao i bilo koje drugo vozilo podliježu važećim tarifama naplate putarine kroz tunel Sozina, piše Pobjeda.

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

Isto važi i za, prema dostupnim informacijama, saobraćaj preko trajekta Lepetane – Kamenari, gdje prelazak podliježe standardnim tarifama i nema izuzetaka.

U slučaju Sozine kojim upravlja D.O.O. Monteput, kao preduzeće koje je formirala Vlada, to proističe iz slova zakona koji ne poznaje izuzetke za hitne situacije ili vozila posebne namjene, osim za osobe sa invaliditetom, koje su propusnicu dobile u za to predviđenoj proceduri.

To je Pobjedi pojasnio direktor za opšte i pravne poslove u preduzeću Monteput Lazo Vujanović.

Prema njegovim riječima, zakon je takav, a eventualne promjene bi trebalo da se definišu izmjenama, a Monteput će, na šta je obavezan, poštovati svaku proceduru koju propiše Vlada kao osnivač.

Režim prolaza i potencijalna izuzeća dospjela su u fokus javnosti prethodnih dana nakon što je u medijima saopšteno da, u momentu kada požari bukte, čak i vatrogasna vozila da bi iz Bara na vrijeme stigla do lokaliteta u Crmnici plaćaju puni iznos cijene prolaza kroz tunel Sozina.

Prema riječima Vujanovića, Zakon o putevima u članu 21 oslobađanje od plaćanja predviđa samo za vozila sa „znakom pristupačnosti“ u skladu sa Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima.

Taj znak mogu da posjeduju lica koja imaju određeni stepen invalidnosti, a dobija se na zahtjev predat u posebnoj proceduri i uz odgovarajuću dokumentaciju.

Vujanović precizira da se u hitnim situacijama ne pravi nikakav problem za prolaz vozilima recimo hitne, ili policije; takav prolazak se evidentira a onda se u komunikaciji sa dežurnim službama uredno fakturiše.

“Primjera radi, ako vozilo pod rotacijom nema takozvani tag ili otvorenu karticu, naravno da se neće praviti problem za prolaz, ali će biti tarifiran i kroz fakturu naplaćen”, ističe Vujanović.

Prema riječima načelnika Službe zaštite i spašavanja u hercegnovskoj opštini Zlatka Ćirovića, njihove vatrogasne ekipe imaju istu situaciju sa prelazom preko trajekta, s tom razlikom što je firma koja obavlja prevoz u privatnom vlasništvu.

“Samo smo u početku teške 2017. godine kada su buktali veliki požari na Luštici imali razumijevanje i nije fakturisan prelaz da bismo reagovali u tom dijelu obale”, kaže Ćirović za Pobjedu.

Kako kaže, mimo toga, fakture su uredno važile. Prošle godine su prilikom akcije ispomoći kolegama van svoje opštine išli oko zaliva, jer u tom momentu nijesu mogli da obezbijede sredstva za plaćanje prelaza.

Posredstvom dostupnih telefona i mejla juče nijesmo uspjeli da dobijemo podatke o poslovnoj politici D.O.O. Pomorski saobraćaj o tome da li, i pod kojim uslovima, ima izuzetaka od plaćanja prelaza preko zaliva.

Ćirović ističe da je ovo pitanje, posebno ako se ima u vidu da je riječ o akcijama pomoći i spašavanja imovine i ljudi, neophodno da se reguliše nekim višim aktima i tako prepoznaju prioriteti.

U svakom slučaju, prema njegovim riječima, trebalo bi da u ovakvim situacijama i Direktorat za vanredne situacije inicira prijedloge koji bi rezultirali izmjenama zakonske regulative kako se ne bi događalo da hitne službe, koje spašavaju živote i imovinu, podliježu ovakvim barijerama.

Tagovi