Društvo

MJEŠTANI IZ PODOSTROGA TVRDE DA SU SINOĆ VIDJELI MLADUNČE LAVA! NASTAVLJA SE POTRAGA

Autor Jovana Raičević Izvor RTCG

Potraga za mladunčetom lava, koji je nestao u okolini Budve sredinom januara počela je jutros.

Izvor: Profimedia

U potragu koju je organizovala Agencija za zaštitu životne sredine uključeno je oko 60 osoba – pripadnici Centra za zaštitu i proučavanje ptica, policija, vatrogasci i lovci iz Budve. Lav još uvijek nije pronađen.

Da lav u budvanskim selima nije šala uvjerio se prošle noći sin Dese Kuč. Ubrzo se društvenim mrežama proširio snimak, prenosi RTCG.

“Moj sin stao je ovdje i bacao mu kobasicu i onda je lav pobjegao, mladunče lava ima oko 50 kg, kao veći pas ili vučjak. Nije mi svejedno, ja izađem na terasu, šta znam može li on mene od gladi da napadne. Pojma nemam imam dva vučjaka ipak je to zvijer”, kazala je za TVCG Desa Kuč mještanka sela Podostrog.

Zato je danas organozovana prava potraga za lavom.

Uključili su se volonteri iz Podgorice, lovci, policija i vatrogasci iz Budve.

“Ono što narod treba da zna jeste da je on danas lavić, a za par mjeseci biće krupna ozbiljna zvijer koja će početi da jede životinje i ljude”, poručio je Darko Saveljić iz Agencije za zaštitu životne sredine.

Da im ništa ne bi promaklo iz vazduha se lav tražio dron sa termalnom kamerom, navodi RTCG.

“Teren je težak, nagibi su ogromni, imamo i žbunje bas veliki broj žbunastvog rastinja i moguće da se lav upravo krije negdje. Bas zbog toga imamo i termalnu kameru koja će prepoznati tempetarturne anomalije na terenu, tako da se uzdamo u termalnu kameru u lociranju lava”,saopštio je za RTCG ekolog Aleksandar Dragićević.

Lovac Branko Liješević iz sela Podostrog navodi da je lava teško pronaći.

“Ja sam lovac to je veliki gustiš, teško ga je uhvatiti tu, to je teško bez puške za uspavljivanje”, kazao je Liješević za RTCG.

Pretpostavlja se da je mladunce lava staro između četri i osam mjeseci i težak između 40 i 60 kilograma. A to se da zaključiti i na osnovu snimka koje je TVCG dobila od Agencije za zaštitu životne sredine.

“Cilj je da se ne korisiti puška za uspavljivanje nego da se uhvati u svjesnom stanju”, ocijenio je ekolog Dragićević.

Lav je najaktivniji noću kažu stručnjaci zato su mu postavili meso kao mamac.

A Desa se nada da čavu niko neće nauditi.

“Želja mi je da se uhvati da se negdje smjesti, da nije gladan, ipak i to je duša”, kaže Desa.

Ako bude uhvaćen lav će biti smješten u privremeni smještaj u Podgorici prije nego što se nađe trajno rješenje u nekom od prihvatilišta za lavove u regionu ili šire.

U kojem grmu se krije lav prvog dana potrage ostala je misterija, a potraga će biti nastavljena sjutra, zaključuje RTCG.

Tagovi