Društvo

ROK FAJZER VAKCINE PRODUŽEN U SKLADU SA ISPITIVANJIMA?

Autori Milena Mijušković Gradska RTV

Više građana obratilo se redakciji Gradske RTV tvrdeći da im se, prilikom vakcinacije trećom dozom protiv COVID-a, davala Fajzer vakcina kojoj je rok istekao.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Pitali su Ministarstvo zdravlja da li je to tačno i kakva je procedura za uništavanje vakcina kojima je rok istekao i koliko je ih je uništeno do sada.

U Ministarstvu kažu da je rok trajanja vakcine produžen po nalogu Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore, na preporuku Evropske agencije za ljekove.

“Tvrdnje da se pacijentima daju doze vakcina sa isteklim rokom nijesu tačne, ni utemeljene”, ističu iz Službe za odnose sa javnošću Ministarstva zdravlja.

“Institut za ljekove i medicinska sredstva, u čijoj nadležnosti je ova oblast, u nekoliko navrata informisao je javnost o produžetku roka upotrebe Fajzerovih vakcina Komirnati protiv Kovida-19 nakon što je, ispitivanjima i sprovedenim studijama stabilnosti, dokazano da je kvalitet vakcine odgovarajući ne samo u roku od šest, kako je prvobitno ustanovljeno, već u roku od devet mjeseci od datuma proizvodnje. Ova izmjena je procijenjena i odobrena od strane Instituta za ljekove i medicinska sredstva u toku postupka izdavanja dozvole za lijek, a prethodno i od Evropske agencije za ljekove”, navode iz Ministarstva zdravlja.

Iz tog Vladinog resora ističu da su zdravstveni radnici o izmjeni dužine roka trajanja vakcina informisani i putem pisma, kako bi se izbjegla zabuna zbog prethodno odštampanog roka na pakovanju vakcine. Pismo zdravstvenim radnicima je, kažu, dostupno na portalu CInMED, kao i Sažetak karakteristika lijeka i Uputstvo za pacijenta, u skladu sa uobičajenom praksom kako u EU, tako i u Crnoj Gori.

 “Napominjemo da je uobičajeni postupak da se sa novim saznanjima o lijeku kroz njegovu primjenu ili dalja ispitivanja, dobijene informacije unose u postojeću dozvolu za lijek, uključujući i rok upotrebe – postupak izmjena i/ili dopuna dozvole za lijek (varijacije). Naime, novi rok od 9 mjeseci može se retroaktivno primijeniti na bočice koje su proizvedene i prije odobrenja ove izmjene. Bočice kojima rok upotrebe ističe u periodu od juna 2021. do marta 2022. godine mogu se koristiti još tri mjeseca nakon isteka datuma koji je odštampan na pakovanju, pod uslovom da se čuvaju na temperaturi od -90 °C do -60 °C”, navodi se u saopštenju.

Naglašavaju da će tek bočice, proizvedene poslije marta 2022, imati odštampan rok upotrebe koji iznosi 9 mjeseci. Vakcine kojima istekne rok tretiraju se kao i ostali farmaceutski (medicinski) otpad i uništavaju se po posebnoj proceduri.

Do sada je zbog isteklog roka na uništenje poslato ukupno 27.754 doza vakcina protiv koronavirusa i to: 27.660 Astrazenece, 71 doza Sputnjik V, te 23 doze Sinofarm vakcine.

Tagovi