Društvo

VJERNICI OBILJEŽAVAJU NAJVEĆEG SVECA: Da li se uvek posti na Svetog Nikolu? Saznajte sve o običajima za ovu slavu

Autor Mia Stanković Izvor mondo.rs

Pravoslavna crkva danas slavi Svetog Nikolu Čudotvorca, ili Nikoljdan, u pomen na dan kada je ovaj svetac okončao ovozemaljski život 343. godine Nove ere.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović/Uroš Arsić

Sveti Nikola rođen je u Patari u porodici bogatih roditelja, čiji je imetak nakon njihove smrti razdijelio sirotinji. Postao je svještenik vrlo mlad, a posle toga i episkop svog rodnog grada. Bio je potpuno posvećen svešteničkom životu i milosrđu i neumorno je radio na širenju i utvrđivanju Hristove vjere.

Stalno je putovao i najveći broj njegovih čuda, koje je činio za života, vezan je za putovanja, naročito za spasavanje moreplovaca iz oluja i magle.

Sahranjen je u sabornoj crkvi u Miru, a kada su Turci u 11. veku osvojili taj grad, hrišćani su mošti Svetog Nikole 1096. godine prenijeli u tada pravoslavni Bari u Italiji, gdje se nalaze i danas. Nikoljdan je, uz Jovanjdan i Đurđevdan, najčešća slava u regionu.

Ovom prazniku posebno se raduju djeca, koja uoči Svetog Nikole ostave čizmicu u koju se potajno ostavljaju pokloni. Običaj potajnog ostavljanja poklona vezan je za život Svetog Nikole jer on dobročinstva i milosrđa nikada nije činio javno.

Sveti Nikola slavi se u vrijeme Božićnog posta, pa vjernici pripremaju isključivo ribu i drugu posnu hranu. Za ovog sveca vezano je najviše običaja, a ovo su neki od najvažnijih.

Svetog Nikolaja Čudotvorca narod je još za života proglasio svetiteljem. Bio je milosrdan i skroman, veliki borac za pravdu i istinoljubiv.

KOJI SU OBIČAJI KOJI SE VEZUJU ZA NIKOLJDAN?

Prvi zapisi o episkopu i dobročinitelju porijeklom iz Male Azije, Svetom Nikoli, potiču iz četvrtog vijeka nove ere. Od ovog sveštenog lica, poznatog po humanosti, nastale su mnoge legende i priče o današnjem Deda Mrazu.

Zapravo, zapadni svijet - pogotovo SAD - u potpunosti je izjednačio Svetog Nikolu sa Deda Mrazom u svojoj kulturi, na taj način se prilagođavajući modernim vremenima.

Posebno je bio naklonjen djeci, a zabilježeno je da je pomogao trima djevojčicama kako bi ih zaštitio od sirmaštva. Legenda kaže da je tri večeri zaredom prolazio pored njihove kuće i kroz prozor ubacivao vrećice sa novcem, ne bi li im poklonio dovoljno novca kako bi preživjele. Upravo tako nastao je i običaj koji se treba ispoštovati.

Postoje i vjerovanja da na Nikoljdan nerotkinje treba de se mole Svetom Nikoli, a ponegdje je i zabranjeno obavljanje takozvanih ženskih ručnih radova.

Duh pomaganja i darivanja siromašnih, bio je smisao i životno opredeljenje svetog Nikole, pa i sjutra treba darivati one koji nemaju i pomoći im. Zato je tradicija da se darivaju orasi, lješnici, jabuke i slatkiši stavljanjem u cipele pokraj kreveta ili u prozore.

Sveti Nikolaj Čudotvorac takođe je esnafska slava, odnosno zaštitnik zanata lađara, splavara, ribara i vodeničara.

Zbog toga se još naziva vodena slava, a veruje se da na ovaj dan ne treba započinjati ni putovanja. Takođe se u narodu smatra da je zaštitnik putnika i sirotinje.

Poslušajte i molitvu Svetom Nikoli u nastavku:

Molitva Svetom Nikoli
Izvor: Youtube/ Духовник Библиотека

Tagovi