Društvo

DONACIJA NJEMAČKE: CRNA GORA DOBILA TERAPIJU ZA POČETNI STADIJUM KOVIDA!

Autor Jovana Raičević Izvor MINA

Njemačka je donirala Crnoj Gori najsavremeniju terapija za početni stadijum COVID infekcije, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.

Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Iz resora Jelene Borovinić-Bojović navode da je danas u Crnu Goru dopremljena donacija monoklonalnih antitijela, najsavremenije terapije u liječenju koronavirusa.

Riječ je o lijeku koji se koristi u početnoj fazi borbe protiv COVID19 infekcije. Donaciju lijeka, vrijednu 3,1 milion eura obezbijedila je Vlada Savezne Republike Njemačke, a dogovor o vrijednoj pomoći postignut je tokom nedavnog boravka ministarke Borovinić-Bojović Berlinu.

 U Kliničkom centru Crne Gore donaciju ministarki uručio je ambasador SR Njemačke Robert Veber.

''Monoklonska antitijela su terapija koja se daje u početnoj fazi infekcije i smatra se nekom vrstom 'ratnika' imunog sistema. Dosadašanja istraživanja su pokazala učinkovitost ovog lijeka i ono što je važno da kažem je da ovu terapiju daju ljekari po jasno utvrđenim terapijskim protokolima i uglavnom kod osoba čiji je imunitet već narušen nekim dodatnim oboljenjem'', kazala je Borovinić-Bojović.

Ona je podsjetila da imamo dovoljan broj vakcina kao i terapiju koju koriste najrazvijenije zemlje svijete i još jednom pozvala građane na vakcinaciju.

"Jasno je i da imamo zamor od epidemije, ali ne smijemo posustati i dozvoliti mutaciji virusa da bude brža.Zato vas i sa ovog mjesta molim i apelujem na vakcinaciju jer sada već znamo da vakcine djeluju , a na taj način ćete sačuvati sebe, svoje najbliže i zajednicu u kojoj živite", poručila je Borovinić-Bojović.

Ambasador Veber kazao je kako je današnji čin još još jedan znak zajedničke, uske saradnje Njemačke i Crne Gore, solidarnosti Njemačke i uspješne posjete koju je ministarka Borovinić Bojović imala nedavno u Berlinu.

"Primopredaja ljekova je još jedan element veoma uspješne saradnje između zdravstvenih službi u Crnoj Gori i sa druge strane sa Robert Koh Institutom i Univerzitetske bolnice Šrite u Njemačkoj. Četvrti talas pandemije pokazuje da ne smijemo popustiti u naporima kada je u pitanju vakcinacija stanovništva ali i kada su u pitanju napori ka uspješnom liječenju pacijenata. Tu i dalje važi poruka da niko nije siguran dok svi ne budemo sigurni. To je i poruka za sve one koji još nisu donijeli odluku da se vakcinišu, da svi treba da daju doprinos kako bi svi bili sigurni", kazao je Veber.