Svaki drugi građanin Crne Gore zabrinut je za sebe i svoje najbliže zbog koronavirusa i smatra da je on prijetnja za svijet, dok trećina ispitanika smatra da je taj virus značajna prijetnja i po Crnu Goru, pokazalo je istraživanje Ipsosa.
Istraživanja koje je Ipsos sproveo u Crnoj Gori krajem februara i početkom marta pokazalo je da mladi u najvećem procentu nijesu zabrinuti zbog korona virusa.
Kako su kazali iz Ipsosa, tek svaki peti građanin Crne Gore osjeća se nedovoljno informisanim o koronavirusu, a građani te informacije najprije traže na televiziji (87 odsto), internet portalima (31 odsto) i društvenim mrežama (21 odsto).
Samo šest odsto građana se o korona virusu informiše na internet stranicama relevantnih institucija, poput Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje.
Direktor Ipsosa za Crnu Goru, Vladimir Raičević, kazao je da se iz toga da zaključiti da građani u velikom mjeri vjeruju da su informisani.
„A iako nismo provjeravali njihovo znanje, znajući zbivanja u drugim zemljama, imamo osnova da vjerujemo da građani na samom početku nemaju sve važne informacije, pa je uloga medija izuzetno važna“, rekao je Raičević.
Kako je kazao, ti podaci takođe ukazuju na značajnu odgovornost medija, prije svega televizija i internet portala, ali i korisnika društvenih mreža, da šire samo pouzdane informacije o korona virusu i redovno provjeravaju i sve objave zasnivaju na stručnim i kredibilnim izvorima.
Prema riječima Raičevića, istraživanje ukazuje i na to koje su grupe stanovništva potencijalno najugroženije od širenja dezinformacija o korona virusu.
„Građani koji imaju niži stepen obrazovanja i preko 60 godina u većem procentu tvrde da nijesu informisani o korona virusu i izražavaju veći stepen zabrinutosti zbog mogućnosti da se oni ili neko njima blizak zarazi korona virusom“, kazao je Raičević.
„Situacija sa mladima u Crnoj Gori je, kako je naveo, slična onoj u svijetu, jer oni u najvećem procentu nijesu zabrinuti zbog korona virusa.
To, smatra Raičević, može biti dobro, jer mladi neće širiti paniku, ali može biti i loše ukoliko zanemare instrukcije relevantnih institucija i takvim nemarom doprinesu eventualnom širenju virusa kada se on pojavi.
„Zato je bitno da roditelji i nastavnici pričaju sa mladima bez panike i da osiguraju da svi građani, bez obzira na uzrast, odgovorno prate instrukcije zdravstvenih radnika“, poručio je Raičević.
Istraživanje je pokazalo da se mladi u značajno većem procentu informišu na internetu – onlajn portalima i društvenim mrežama, ali im je zajedničko sa ostalim dijelom stanovništva Crne Gore da se o korona virusu u najvećem procentu informišu preko televizije.
„Međugeneracijski jaz u izvorima informacija postoji u Crnoj Gori, ali televizija i dalje dominira među svim uzrastima,“ ističe Raičević.
Preko televizije se o korona virusu informišu tri četvrtine građana uzrasta 18 do 29 godina i 97 odsto građana koji imaju preko 60 godina.
Sa druge strane, tek pet odsto građana starijih od 60 godina se informišu preko internet portala i dva odsto preko društvenih mreža, dok se svaki drugi građanin uzrasta 18 do 29 godina o korona virusu informiše na onlajn portalima, a 39 posto to radi na društvenim mrežama.
Ti podaci, kako je kazao Raičević, jasno ukazuju na potrebu da se pouzdane informacije o korona virusu u Crnoj Gori plasiraju istovremeno preko svih medija, a najprije preko televizije i interneta, kako bi na vrijeme stigle do svakog građanina.
„Takođe, korisno je da se građanima redovno šalju poruke o tome kako prepoznati lažne vijesti, da bi im se pomoglo da na njih ne nasijedaju i ne šire paniku“, zaključio je Raičević.
Istraživanje je sprovedeno na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1.060 građana Crne Gore starijih od 18 godina, u periodu od 28. februara do 7. marta.