Autoput Bar - Boljare prvi je koji se gradi u Crnoj Gori zbog čega se teško izbjegavaju različiti problemi, saopštio je kineski ambasador Liu Jin i dodao da vjeruje da će se zajedničkom sinergijom poteškoće savladati, a projekat završiti
„Vjerujem da ćemo, ukoliko naše dvije strane zajedničkom sinergijem idu prema istom pravcu, svakako savladati poteškoće i savršeno dovršiti ovaj istorijski projekt Crne Gore“, rekao je Liu agenciji Mina-business.
On je kazao da su kineska kompanija China Communications Construction Company (CCCC) i njena kćerka firma China Road and Bridge Corporation (CRBC), koje realizuju prioritetnu dionicu autoputa od Smokovca do Mateševa, sposobne i svjetski priznate u oblastima integrisane infrastrukture, te da imaju iskustvo realizacije velikog broja poznatih projekata.
Liu je naveo da projekt autoputa u kinesko-crnogorskoj saradnji igra ulogu kao „admiralski brod“ koji privlači veliku pažnju obje vlade i naroda.
„Projekt sa sobom nosi i lijepu želju kinesko-crnogorskog prijateljstva i saradnje. Otkada sam došao u Crnu Goru dosljedno pratim taj projekt i drago mi je kad vidim da se kineska i crnogorska strana zajedno zalažu da on bude kvalitetno završen“, saopštio je Liu.
On je dodao da kineska strana ohrabruje CRBC, ali i druga preduzeća iz Kine, da po tržišnim pravilima traže više prilika za saradnju i učestvuju u izgradnji ekonomije i razvoju crnogorskog društva.
„Istovremeno očekujemo i od crnogorske strane da im obezbijedi dobar poslovni ambijent“, poručio je Liu.
On je kazao da se kinesko-crnogorska saradnja posljednjih godina dosljedno proširuje, a njen sadržaj obogaćuje.
„Prema našoj informaciji, osim dovršenih i projekata koji su još u toku, kineske kompanije se takođe interesuju za infrastrukturu, izgradnju elektrane, kao i projekat Pametan grad“, naveo je Liu.
On smatra da saradnja dvije države treba da bude bazirana na uzajamnoj koristi i win-win rezultatima, uz poštovanje tržišnih i komercijalnih pravila i orijentaciju na održivi razvoj.
„Takođe, naša saradnja je konkretan dokaz našeg prijateljstva. Po ovom pitanju kineska strana je velikodušna i iskrena, što će dokazati vrijeme“, poručio je Liu.
On je, govoreći o interesovanju kineskih turista za Crnu Goru, saopštio da je njihov broj, prema podacima Monstata, prošle godine premašio 40 hiljada, što je duplo više nego 2017.
„To je veoma doprinijelo turističkom razvoju Crne Gore“, rekao je Liu.
On je dodao da posljednjih godina sve više kineskih turista, nakon putovanja po Crnoj Gori, na kineskim društvenim mrežama dijeli svoja iskustva i lijepe slike.
„To predstavlja još širu promociju crnogorskih ljepota. Prema mojim saznanjima, među tim profilima još nije bilo negativnih ocjena o Crnoj Gori“, naveo je Liu.
On smatra da prijateljstvo dvije zemlje zavisi od prijateljstva među narodima. Crnogorsko prijateljstvo se, kako je kazao, ne vidi samo u pozdravnim riječima, nego i u praktičnom ponašanju.
„Prošle zime su se dvoje kineskih turista i njihov auto zaglavili u snijegu Bjelasice u jako lošim vremenskim uslovima i situacija je bila zabrinjavajuća. Zahvaljujući pomoći pripadnika kolašinske Službe zaštite i spašavanja, spaseno je to dvoje turista“, saopštio je Liu.
On je dodao da postoji još mnogo sličnih priča i da se one, u internet eri, brzo šire kineskim društvenim mrežama, gdje su dobile mnogo lajkova, što je još jedna potvrda našeg tradicionalnog prijateljstva.
„Osim toga, Kina je već postala zemlja sa najvećim brojem turista i najviše njihovih troškova u inostranstvu. Navika kineskih turista poklapa se i u skladu je sa pokušajem Crne Gore da produži turističku sezonu“, naveo je Liu.
On smatra da privlačenje još većeg broja kineskih turista zavisi od toga da li Crna Gora može da im ponudi više turističkih paketa, posebno namijenjenih njima.
„Spremni smo da sinergijom sarađujemo sa crnogorskim kolegama, da kineskim turistima pružimo još precizniju i profesionalniju uslugu, na primjer rutu putovanja sa više pogodnosti i raznovrsnim iskustvima, vodičem na kineskom jeziku i sa ukusnom kineskom hranom“, rekao je Liu.
On je dodao da bi sve to trebalo da kineskim turistima obezbjedili uživanje ne samo u crnogorskim prirodnim ljepotama, nego i ljubaznosti crnogorskih prijatelja.
Kada je riječ o spoljnotrgovinskoj razmjeni dvije zemlje, Liu je saopštio da kinesko-crnogorska bilateralna trgovinska struktura posljednjih godina dosljedno doživljava optimizaciju.
Prema podacima Monstata, ukupan obim bilateralne trgovine Kine i Crne Gore je prošle godine, kako je kazao, iznosio 271 milion eura, što je 19,1 odsto više nego 2017. godine. Izvoz Crne Gore u Kinu iznosio je 14 miliona eura, a uvoz 257 miliona.
Liu je naveo da je glavni dio trgovinske strukture između dvije države polako promijenjen, od tekstilne, lake industrijske i poljoprivredne robe, do elektromehaničkih i tehničkih intenzivnih proizvoda.
„Smatram da naše dvije zemlje treba da nastave da rade na pronalaženju novog modaliteta bilateralne trgovine. Crna Gora posjeduje kvalitetne poljoprivredne proizvode koji su u skladu s potrebama kineskih urbanih potrošača“, rekao je Liu.
On je dodao da raznovrsni turistički resursi već privlače pažnju i interes kineskih turista.
„Zato predlažemo da Crna Gora aktivno promoviše reprezentivne proizvode, preko raznih međunarodnih sajmova koji se održavaju u Kini i time još više otvore kinesko tržište“, saopštio je Liu.
On je podsjetio da je prošle godine u Kini održan prvi Sajam uvoza, na kojem je učestvovalo više od 3,6 hiljada kompanija iz 172 zemlje, uključujući i kompanije iz Crne Gore.
Sajam uvoza se održava svake godine, zbog čega Liu očekuje da crnogorske kompanije iskoriste tu priliku i platformu i uključe se u novi proces otvaranja Kine prema svijetu.
„Istovremeno, imajući u vidu proizvodni kapacitet, crnogorska preduzeća mogu da izaberu određene provincije i gradove Kine za uspostavljanje direktnih trgovinskih odnosa i prošire djelokrug saradnje“, objasnio je Liu.
On je poručio da će Ambasada Kine kvalitetno odigrati ulogu mosta, pomažući preduzeća dvije zemlje u razmjeni informacija i ohrabrujući kineske kompanije sa dobrim referensama da dobiju više informacija o Crnoj Gori i njenim proizvodima, kako bi se povećao njihov izvoz u Kinu.
Liu je, komentarišući trgovinske odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), podsjetio da je kineska Vlada prošlog mjeseca objavila Bijelu knjigu pod nazivom Kineski stav u trgovinskoj konsultaciji između Kine i SAD.
„U toj knjizi je stav kineske Vlade vrlo jasan. Suština kinesko-američkih trgovinskih odnosa je ista kao kod kinesko-crnogorskih, a to je uzajamna korist i win-win rezultat“, saopštio je Liu.
On je podsjetio da su u proteklih 40 godina, otkako su Kina i SAD uspostavile diplomatske odnose, dvije zemlje oblikovale posebnu strukturu interesa i odnose sa karakteristikama međusobne komplementarnosti na visokom nivou i dubokog integriteta.
„U ovom trenutku Kina i SAD su međusobno najveći trgovinski partneri i važne investicione destinacije. Skoro sve američke velike kompanije imaju poslove u Kini. Svaka država SAD ima saradnju sa Kinom. Između SAD i Kine je uspostavljeno 50 parova prijateljskih provincija, 227 parova prijateljskih gradova i svaki dan skoro 140 hiljada putnika lete između dva kontinenta“, kazao je Liu.
On smatra da je uz tako veliki obim trgovine i razmjene, normalno postojanje nesuglasica, ali da se one rješavaju dijalogom i konsultacijama, za šta su preduslovi ravnopravnost, poštovanje i iskrenost. Liu je dodao i da postignuti sporazum mora da bude ravnopravan.
„Prijetnjom se ne rješava problem, već se vodi u suprotan pravac. Kinezi su kao i Crnogorci, visoko cijene svoj suverenitet i interes razvoja, i neće lako spustiti glavu pred pritiskom. Odgovornost za trenutni prekid konsultacija nije na kineskoj strani, ali su vrata za razgovor otvorena“, poručio je Liu.
On je podsjetio da je istorija pokazala da Kina i SAD, kao dvije velesile, imaju važan zadatak za očuvanje mira i razvoj cijelog svijeta.
„Saradnja dvije zemlje donosi benefit objema stranama, a rat samo zajedničko povrjeđivanje, zbog čega smatramo da je jedino saradnja najbolji izbor za obje zemlje“, poručio je Liu.
On je saopštio da je nedavno jedan crnogorski medij objavio intervju sa takozvanim ministrom vanjskih poslova Tajvana, koji je bacio mrlju na kinesko-crnogorsku saradnju, čemu se kineska strana protivi.
„Tajvansko pitanje se tiče važnog i suštinskog interesa Kine. Kineska strana dosljedno ima jasan i čvrst stav o Tajvanskom pitanju. Na svijetu postoji samo jedna Kina, a Tajvan je njen neodvojivi dio, a ne država“, rekao je Liu.
On je dodao da je Crna Gora nezavisna država, koju je priznala međunarodna zajednica, i legitimna je članica Ujedinjenih nacija, dok Tajvan to nije.
„Tajvan nije kvalifikovan da uči Crnu Goru kako da mala zemlja sarađuje sa velikom, kao što je Kina“, smatra Liu.
On je naveo da je Princip jedne Kine obavezni politički osnov na kojem ona uspostavlja diplomatske odnose sa bilo kojom zemljom, ali i opšti konsenzus međunarodne zajednice.
„Kina i Crna Gora se dugoročno međusobno podržavaju u pitanjima od suštinskog interesa i velike brige. Kineska strana upućuje pohvalu što se Crna Gora drži Principa jedne Kine i što ne uspostavlja zvanične odnose, niti kontakte bilo kakvog oblika sa Tajvanom “, rekao je Liu.
Kada je riječ o „dužničkoj zamci” koju je spomenuo sagovornik iz Tajvana, Liu je podsjetio da je crnogorski premijer Duško Marković, na sastanku lidera 16+1 u aprilu, naveo je da Crna Gora gradi svoj prvi autoput kao preduslov ukupnog razvoja i povezivanja ne samo regionalnog, nego i evropskog.
„Oni koji govore o teoriji 'dužničke zamke' ili 'dužničkog ropstva' nijesu primijetili ovu važnost autoputa. Odgovornost za svaku investiciju, posebno kapitalnu u jednoj zemlji, i u Crnoj Gori, preuzima Vlada. Crnogorska Vlada je sposobna da odgovori finansijskim izazovima“, poručio je Liu.
On je podsjetio da se autoput finansira iz kredita Exim banke, ali i 15 odsto iz crnogorskog budžeta, što neće dovesti u pitanje finansijsku stabilnosti u Crnoj Gori.
„Tajvanska strana namjerno pravi senzacije govoreći “dužnička zamka”. Njihova namjera je jasna - žele da bace mrlju i ometaju prijateljsku i praktičnu saradnju između Kine i Crne Gore“, zaključio je Liu.