U ulicama Novaka Miloševa i u Bokeškoj u Podgorici postavljena su dva podzemna kontejnera sa po dvije posude u kojima će se odlagati mokra i suva frakcija otpada
Postavljanjem ova dva kontejnera, kako je saopštio Marko Rakočević, sekretar za komunalne poslove, otpočeo je projekat selekcije otpada, piše Dan.
Rakočević navodi da je postavljanje posuda počelo od centra grada, prve i prve A zone, a one će biti montirane i u drugim djelovima grada.
“Ovo je pionirski korak i nešto je što može pozitivno obilježiti mandat gradske uprave. Infrastrukturu smo napravili, imamo sanitarne kade, reciklažna dvorišta, reciklažni centar. Podzemni kontejneri su poslednji u lancu što je preostalo”, rekao je Rakočević.
Šta se događa sa "našim" smećem? (VIDEO)
On je dodao da selekcija ima dvije frakcije i to suvu i mokru, i objašnjava šta sve one podrazumijevaju.
“Suva frakcija podrazumijeva PET ambalažu, staklo, metal, plastiku i karton, dok mokra fakcija obuhvata miješani otpad iz domaćinstva. Otpad se mora odvajati u dvije posude. Selekcija na licu mjesta je nešto što će da donese mogućnost zarade preduzećima Čistoća i Deponija, a sa druge strane smanjiće brzinu punjenja sanitarne kade. Mi smo postavili dva podzemna kontejnera u centru grada od pet kubika sa dvije odvojene posude. Ovakvi kontejneri zamijeniće postojeće kontejnere zapremine od 1,1 kubik”, rekao je Rakočević.
Sekretar za komunalne poslove dodaje da Čistoća pregovora oko nabavke adekvatnih kontejnera.
“Projekat je počeo da živi polako. Gdje postoje uslovi i tehničke mogućnosti postavljaćemo podzmene kontejnere, a jedan takav mijenja skoro četiri ova koja sada koristimo od 1,1 kubik. Građani moraju polako da se naviknu, ali važno je i učešće Komunalne policije i Komunalne inspekcije koje treba da restriktivno djeluju kada se krši odluka”, navodi sekretar za komunalne poslove.
On ističe da su u susret početka projekta sproveli edukaciju učenika u 17 osnovnih i srednjih škola.
“Đacima smo predstavili važnost selekcije otpada. Trudili smo se da najmlađoj populaciji približimo da otpad nije samo problem, već resurs”, navodi Rakočević.
Kako bi se građani upoznali sa projektom selekcije otpada, kako dodaje, Čistoća je snimila promotivni film.
“Ovo nije projekat koji će da zaživi za dva mjeseca, već koji će godinama da traje”, poručuje Marko Rakočević.