Na Vebometriks (Webometrics) listi svjetskih univerziteta, prema posljednjim rezultatima, Univerzitet Crne Gore (UCG), rangirao se na 1,633 mjesto po broju citata na osnovu Google Scholar profila, u konkurenciji između 6,684 univerziteta
Time je pozicija UCG-a popravljena u odnosu na prethodnu godinu, kada se naš univerzitet nije našao na listi rangiranja po kriterijumu prisustva sadržaja i elektronskih dokumenata na veb-u, odnosno broja citata. To je doprinijelo znatnom padu sa 2,370. na 3,380 poziciju.
Na prošlogodišnji pad uticalo je, kako su tada naveli iz UCG-a, neprepoznavanje domena “ac.me” koji je ova institucija koristila, odnosno parametri kao što su otvorenost i vidljivost.
Iz UCG-a su prošle godine loše pozicioniranje objasnili puštanjem u rad novog integrisanog veb portala, što je uzrokovalo tehničke promjene kao posljedicu izmjene postojeće infrastrukture koju pretraživači korišćeni od strane Vebometriks-a nisu mogli prepoznati.
“Navedeni problem je uticao i na ukupno rangiranje Univerziteta Crne Gore na Webometrics-ovoj rang listi. U međuvremenu, uprava Univerziteta je preduzela sve neophodne mjere, uključujući i izmjenu domena u ucg.ac.me, što je rezultiralo izuzetnim ovogodišnjim rezultatom", kazali su iz UCG-a.
Oni ističu da je ovogodišnji skok među dvije hiljade najboljih svjetskih univerziteta prema parametrima otvorenosti i vidljivosti na Webometricsu “rezultat posvećenog rada profesora i saradnika, kvaliteta njihovih naučnih istraživanja, kao i kontinuirane podrške koju uprava Univerziteta pruža sa ciljem podsticanja najboljih naučnih rezultata i međunarodne afirmacije Univerziteta”.
Najreleventnije rang liste svjetskih univerziteta
Što se tiče ostalih referentnih rangiranja, na Lajden rang listi (Leiden Ranking, Holandija), iz okruženja, na 149. mjestu nalazi se Beogradski univerzitet, Ljubljanski na 323, Zagreb na 417, a Univerzitet u Novom Sadu je na 697. mjestu.
QS rang lista (Quacquarelli Symonds, Velika Britanija), sa podacima koji se odnose na ovu godinu, svrstava univerzitet u Ljubljani na 651-700. poziciju, dok su Beogradski univerzitet i univerziteti u Zagrebu i Mariboru na poziciji 801-1000.
Na Times Higher Education listi (Velika Britanija) iz regiona u 2018. je najbolje rangiran Univerzitet u Splitu koji se nalazi na poziciji 501-600, dok su univerziteti u Ljubljani i Mariboru rangirani na 601-800. mjestu. Beogradski univerzitet je na 800. poziciji, a Zagrebački zauzima 801-1000. mjesto.
Najrelevantnija je Šangajska lista (Shanghai Ranking) 500 najboljih univerziteta na kojoj svoje mjesto nađe svega oko dva odsto svih univerziteta u svijetu.
Ova lista sadrži niz naučnih oblasti i kriterijuma koji se boduju, među kojima su i broj dobitnika Nobelove nagrade i Fildsove medalje. Na zbirnoj listi, kada je riječ o zemljama iz regiona, na 151-200 mjestu je Univerzitet u Beogradu. Tu su i Univerzitet u Kragujevcu na 401-500 mjestu, kao i Univerzitet u Nišu, koji je takođe zauzeo 401-500 poziciju.
Na rang listi našli su se i univerziteti iz Hrvatske i Slovenije - Univerzitet u Splitu je na 201-300 mjestu, a Univerzitet iz Ljubljane na 101-150 mjestu.